Ponieważ sauna jest miejscem, które pozwala uspokoić myśli i odprężyć się po trudnym i wymagającym dniu, tradycja korzystania z niej mówi o tym, by wchodzić do niej bez negatywnych myśli i frustracji. Tylko takie nastawienie pozwoli Ci się w pełni zrelaksować oraz wpłynie korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Kwestią niezwykle istotną jest oczywiście zachowanie wysokiej kultury osobistej – pamiętaj, aby nie przeszkadzać innym wypoczywającym.
Tradycyjne sauny fińskie wykorzystują parę, która powstaje poprzez oblewanie gorących kamieni wodą. Wytworzone w ten sposób środowisko wymusza na ciele pocenie się, jednocześnie uwalniając szkodliwe, zalegające w organizmie toksyny. Jest to również jeden z głównych powodów, dla których z sauny korzysta się właśnie nago. Podobny wpływ na ciało mają także inne rodzaje saun, np. sauny RF czy sauny mokre (czyli tzw. łaźnie parowe).
Z pewnością zainteresuje Cię także: Rodzaje saun i ich charakterystyka – sprawdź, co warto wiedzieć!
W wielu krajach sauna nago to coś zupełnie naturalnego – nie stanowi już żadnego dylematu moralnego, pozwalając użytkownikom w pełni zaznać korzyści wynikających z sesji terapeutycznej. W Polsce jednak, mimo iż w ostatnich latach można zauważyć pewne zmiany, saunowanie w ręczniku wciąż dominuje nad tradycyjnym wypoczynkiem bez okrycia. Tu właśnie pojawia się ogromna przewaga saunowania w domowym zaciszu! Sauna nago we własnym domu czy ogrodzie, będzie dużo bardziej komfortowa i nie będzie budzić skrępowania – możesz udać się do niej sam, jeżeli nie chcesz pokazywać się bez okrycia innym osobom w swoim otoczeniu.
Sauny fińskie suche
Dlaczego do sauny powinno się chodzić bez stroju?
Brak odzienia w saunie sprawia, że ciało ma możliwość w pełni skorzystać z dobroczynnych procesów, jakie zachodzą w organizmie pod wpływem wysokich temperatur i wilgotności powietrza. Wiedząc, w czym iść do sauny, nie tylko unikniesz kulturowego faux-pas, ale przede wszystkim znacznie efektywniej skorzystasz z samego zabiegu!

Dzięki nagości, bez względu na to, czy wybierasz się do tradycyjnej sauny fińskiej, czy na przykład do tej, która wykorzystuje promieniowanie podczerwone, skóra może swobodnie oddychać na całej swojej powierzchni. Pod wpływem wysokich temperatur zwiększa się przepływ krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, a także za sprawą rozszerzenia porów wydalane są toksyny, takie jak mocznik czy amoniak zalegające w ciele.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku sauny mokrej – tu także zalecane jest saunowanie nago. Zwykle panuje tu wysoka wilgotność powietrza sięgająca nawet 100% oraz temperatura na poziomie około 40–50°C. W takich warunkach skóra intensywnie się poci, a ubranie – zwłaszcza ze sztucznych tkanin – może blokować naturalne procesy termoregulacyjne i hamować odprowadzanie potu.
Dodatkowo mokry materiał przylegający do ciała staje się siedliskiem bakterii, co w środowisku wilgotnym sprzyja podrażnieniom i infekcjom skóry. Nagość w saunie zapewnia nie tylko higienę, ale i równomierne działanie pary wodnej na całe ciało, dzięki czemu skóra staje się gładsza, lepiej dotleniona i oczyszczona z toksyn.
Zainspiruj się: Jak chronić włosy w saunie? Poznaj 6 sprawdzonych sposobów
Z sauny powinno się zatem korzystać bez stroju dla zwiększenia komfortu, a także dobroczynnych efektów. Rezultatami seansu zdrowotnego, jakich możesz się spodziewać, nawet tuż po samej wizycie, są przede wszystkim, miękka, jędrna, sprężysta i niezwykle promienna skóra o ujednoliconym kolorycie.

Strefa nagości w saunie – co oznacza?
W wielu nowoczesnych ośrodkach spa i wellness pojawiają się specjalne strefy nagości, które umożliwiają korzystanie z sauny w sposób najbardziej zbliżony do jej pierwotnych założeń – czyli bez odzieży. To odpowiedź na rosnącą świadomość zdrowotną i chęć powrotu do naturalnych rytuałów relaksacyjnych.
Strefy nagości mogą pojawiać się jako stałe, beztekstylne przestrzenie – np. konkretna sauna fińska lub łaźnia parowa, do których nie wolno wchodzić w stroju kąpielowym – lub jako sesje tematyczne, odbywające się w wyznaczonych godzinach.
Sauny infrared
W przypadku sesji czasowych informacja o nagości jest jasno zakomunikowana przy wejściu i w harmonogramie, dzięki czemu osoby, które cenią intymność oraz kulturę saunowania, mogą z nich korzystać bez skrępowania. Tego rodzaju inicjatywy często idą w parze z dodatkowymi udogodnieniami – dyskretnym oświetleniem, strefą ciszy, relaksacyjną muzyką czy możliwością okrycia się ręcznikiem lub szlafrokiem w częściach wspólnych. Co ważne, kultura korzystania z takich miejsc opiera się na zasadzie wzajemnego szacunku, braku erotyzacji nagości i poszanowaniu prywatności innych gości.
W wielu krajach Europy m.in. w Niemczech, Austrii czy Finlandii, sauny beztekstylne są standardem – a Polska, idąc za tą filozofią, coraz śmielej rozwija podobne strefy. Dla wielu osób to nie tylko wygodniejsze i bardziej higieniczne rozwiązanie, ale też okazja, by odczuć prawdziwy relaks i oderwać się od codziennych konwenansów.
Jaki strój ubrać do sauny, jeżeli nie chcesz korzystać z niej nago?
Pomimo oczywistych zalet zdrowotnych i wygody, wiele osób wciąż nie jest w stanie przełamać bariery, jaką jest całkowita nagość w saunie. Oczywiście nie oznacza to, że nie będą mogły one w ogóle skorzystać z zabiegu, jednak muszą pamiętać o kilku zasadach.
Przede wszystkim, z sauny nigdy nie korzystamy w kostiumie kąpielowym. Pomijając kwestie kulturowe, należy mieć na uwadze, iż pod wpływem wysokich temperatur, sztuczny materiał, z jakiego wykonywane są stroje, niesie ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia naszego i naszej skóry.
Mocno przylegający, plastikowy materiał może przyczynić się do silnej reakcji alergicznej, sprawiając, iż na ciele pojawią się nieestetyczne krostki, odparzenia, a w skrajnych przypadkach nawet poparzenia! Niektóre stroje kąpielowe niskiej jakości mogą pod wpływem wysokiej temperatury zabarwiać skórę, a zawarte w nich chemikalia – przez rozszerzone pory – przenikać do organizmu.

Co włożyć do sauny? Duży ręcznik daje poczucie komfortu
Jeśli nie nago, w jaki sposób można wobec tego korzystać z leczniczych właściwości takich zabiegów jak sauna sucha, fińska czy infrared? Najlepszą alternatywą dla kostiumu kąpielowego jest duży ręcznik. Nie tylko pozwoli on skórze oddychać, doskonale odprowadzi wilgoć, ale też zapobiegnie podrażnieniom i odparzeniom.
Aby mieć pełne poczucie komfortu, wybierz duży ręcznik z naturalnej tkaniny – najlepiej bawełny lub z babusa. Te naturalne materiały nie będą się topić i wydzielać toksycznych związków podczas saunowania. Naturalne włókna, z jakich wykonany jest ręcznik, pozwalają skórze oddychać, dobrze chłoną wilgoć, nie przyklejają się do skóry. Taki ręcznik warto zabrać nie tylko do sauny suchej, ale też do sauny parowej, gdzie wilgotność powietrza jest szczególnie wysoka.
Dowiedz się więcej: Jakie są zalety korzystania z sauny suchej?
Dla osób szczególnie wstydliwych najlepszym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w sauny domowe dostępne na stronie HOME & GARDEN, które pozwolą w pełni skorzystać z ich dobroczynnych właściwości. Saunowanie w pojedynkę lub z ukochaną osobą stworzy sprzyjający regeneracji i odpoczynkowi intymny nastrój, bez konieczności osłaniania ciała ręcznikiem.
Korzystanie z sauny nago – co jeszcze warto wiedzieć?
Aby saunowanie nago – czy to sauna sucha, czy mokra – było prawdziwą przyjemnością i relaksem dla Ciebie oraz innych użytkowników, zadbaj o przygotowanie swojego ciała.
Weź chłodny prysznic przed wizytą w saunie
Tuż przed kąpielą saunową weź chłodny prysznic – to nie tylko kwestia higieny! Dzięki chłodnej kąpieli Twoja skóra będzie lepiej przygotowywana na ciepło oraz na detoks. Czysta powierzchnia skóry lepiej reaguje na temperaturę, a pory otwierają się szybciej i nic ich nie blokuje. Dzięki temu łatwo możesz pozbyć się zanieczyszczeń z organizmu.

Korzystanie z sauny a nawodnienie organizmu
Jeżeli planujesz korzystanie z sauny, pamiętaj o nawodnieniu – wysoka temperatura i wilgotność powietrza, zwłaszcza w saunie parowej, powodują intensywną utratę wody z organizmu. Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą i sięgaj po nią zaraz po zakończeniu seansu. Do wody dodaj łyżkę miodu i cytryny, szczyptę soli lub specjalne elektrolity – one pomogą Ci lepiej nawodnić organizm. Dzięki temu zachowasz równowagę elektrolitową, a Twój organizm szybciej się zregeneruje.
Przeczytaj również: Sauna a okres – czy można saunować podczas miesiączki?
Jak saunowanie nago może wpłynąć na Twój umysł?
Coraz więcej osób decyduje się na saunowanie nago z myślą o pełnym relaksie i regeneracji – nie tylko ciała, ale też umysłu. Przebywanie bez okrycia ma nie tylko zalety zdrowotne, ale też psychiczne. Pozwala oswoić się z własnym ciałem, zrzucić codzienne maski i... po prostu odpocząć. Dla niektórych to wręcz medytacyjny rytuał. Wizyta w saunie to moment, w którym szczególnie docenia się odpowiednie otoczenie – ciszę, ciepło drewna i przytłumione światło.

Korzystaj z sauny nago i czerp z niej jak najwięcej korzyści!
Aby cieszyć się pełnym dobrodziejstwem sauny, zaleca się saunowanie nago – niezależnie czy wybierasz saunę suchą, czy udajesz się do sauny parowej. Dzięki całkowitemu odsłonięciu powierzchni skóry lepiej eksponujesz ją na ciepło i szybciej możesz pozbyć się toksyn. Co ważne – nie poleca się saunowania w kostiumie kąpielowym wykonanym z włókien syntetycznych.
Dla wielu osób wejście do sauny nago to niemal duchowe przeżycie i genialny rytuał relaksacyjny. Warto podkreślić, że poczucie komfortu to sprawa bardzo indywidualna. Dla jednych oznacza to swobodę, jaką daje nagość, dla innych – zabezpieczenie się ręcznikiem lub przebywanie w gronie osób o podobnych przekonaniach. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, pamiętaj: najważniejsze jest, by korzystanie z sauny było bezpieczne, relaksujące i dopasowane do Twoich preferencji.
A jeśli marzysz o miejscu prawdziwego relaksu we własnym domu lub ogrodzie, odkryj sauny dostępne w HOME & GARDEN. Dzięki nim stworzysz prywatną strefę wyciszenia, regeneracji i komfortu. Sprawdź cały asortyment strefy SPA i zadbaj o chwile tylko dla siebie – dokładnie wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebujesz.
FAQ
Dlaczego do sauny chodzi się bez stroju?
Brak stroju w saunie sprawia, że z regularnych zabiegów możemy czerpać więcej korzyści. Korzystanie z sauny nago powoduje, że skóra może swobodnie oddychać na całej powierzchni, zwiększa się przepływ krwi, a z organizmu skutecznie wydalane są toksyny, takie jak mocznik czy amoniak zalegające w ciele. Chodzenie do sauny bez stroju pozwala więc nie tylko zwiększyć komfort podczas seansów, ale przede wszystkim cieszyć się jeszcze lepszymi efektami.
W co można ubrać się do sauny?
Całkowita nagość jest dla niektórych osób trudną do przełamania barierą. Nie jest to jednak powód, by rezygnować z zalet kąpieli cieplnych. W takich przypadkach do sauny najlepiej zabrać ręcznik z wysokiej jakości bawełny, którym można okryć ciało, jednocześnie zapewniając skórze oddychanie i optymalne odprowadzanie wilgoci oraz zapobiegając powstawaniu podrażnień i odparzeń.
Dlaczego nie należy korzystać z sauny w stroju kąpielowym?
W wyniku działania wysokich temperatur sztuczny materiał, z jakiego wykonywane są stroje, może przyczynić się do powstania silnej reakcji uczuleniowej, która objawia się krostkami, odparzeniami czy nawet poparzeniami. Niższej jakości stroje kąpielowe mogą też barwić skórę, a chemikalia przez rozszerzone pory przedostać się do naszego organizmu.