Sauny fińskie suche

Niemal każde państwo w Europie ma swój znak rozpoznawczy. Francja słynie z bagietek, serów i wieży Eiffla, Szwajcaria z doskonałych zegarków, Dania z klocków Lego, a Finlandia poszczycić się może wspaniałym wynalazkiem, który znajduje się już niemal w każdym fińskim domu. Stanowi on sekret zdrowia i urody Finek, ponieważ nie tylko oczyszcza oraz wzmacnia organizm, ale również poprawia krążenie krwi. Dodatkowo odpręża ciało i umysł. Mowa oczywiście o saunach. Sauny fińskie, czyli inaczej suche zbudowane są z drewna, często jodły kanadyjskiej. Elementem grzewczym jest piec na drewno lub elektryczny wyłożony specjalnymi kamieniami, które polewa się wodą podczas seansów parowych. Temperatury powietrza, jakie można osiągnąć, oscylują między 60 a 90 stopni Celsjusza, z kolei wilgotność waha się między 10 a 15% i z tego właśnie powodu sauny fińskie nazywamy suchymi.

Mając na uwadze potrzebę zdrowego stylu życia, proponujemy Państwu zakup łatwej w montażu sauny suchej, którą ustawić można we własnym domu. Producent zadbał o to, by w ofercie znalazły się także modele narożne. W każdej kabinie znajdują się drewniane ławki, oświetlenie, piec elektryczny z kamieniami, ceber z chochlą na wodę do zraszania kamieni oraz higrometr i klepsydra, służące do pomiaru wilgotności i czasu seansu parowego.

Jak korzystać z sauny suchej? Przed przystąpieniem do seansu należy się umyć, zdjąć ubranie i biżuterię. Do kabiny wchodzimy nago, ale zabieramy ze sobą ręcznik, na którym siadamy. Aby zwiększyć odczuwalną temperaturę i wilgotność powietrza, należy polać wodą rozgrzane kamienie. Po seansie trwającym kwadrans należy ochłodzić ciało – wziąć zimny prysznic czy wyjść na zewnątrz. Sesję można powtórzyć, a nawet wychłostać się brzozowymi gałązkami tak, jak robią to Finowie. Po wszystkim umycie się jest koniecznością, gdyż nasze ciało wydali z siebie dużą ilość potu – sauna fińska ma bowiem na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i nieczystości.

Każdy, kto w ciągu roku choruje na grypę i często się przeziębia, wie, jaka jest cena zdrowia. Leki i suplementy kosztują niemało. Warto więc już dziś zacząć hartować swoje ciało i skorzystać z szeregu korzyści, jakie dają nam regularne sesje w saunie fińskiej.