Jak korzystać z sauny? Najważniejsze zasady
8 sie. 2022 r. • 5 min czytania
Seanse w saunie mogą mieć bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. By było to jednak możliwe, z kąpieli cieplnych należy korzystać w odpowiedni sposób. Jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z sauny, by czerpać z seansów jak najwięcej korzyści?
Spis treści:
Zasady korzystania z sauny - o czym trzeba pamiętać?
Korzystanie z sauny zapewnia liczne korzyści dla zdrowia - poprawia odporność, zmniejsza uczucie senności oraz redukuje zmęczenie i stres. Co więcej, sauny domowe pozwalają czerpać z zalet kąpieli cieplnych we własnych czterech ścianach. Przed pierwszą wizytą należy jednak poznać najważniejsze zasady korzystania z sauny:
- Do sauny nie należy chodzić ani z pełnym żołądkiem, ani głodnym, gdyż grozi to omdleniem. Z kąpieli cieplnej można bezpiecznie korzystać około godzinę po posiłku.
- Najlepszy strój na saunę to ręcznik, którym osłania się ciało. Koniecznie przygotuj też klapki, w których będziesz poruszać się między szatnią a sauną, oraz ręcznik, na którym możesz usiąść.
- Przed wejściem do sauny skorzystaj z prysznica, aby pozbyć się z powierzchni skóry wszelkich zabrudzeń. Również po seansie niezbędna jest kąpiel pod prysznicem.
- Zwróć uwagę, aby przed wejściem do sauny dokładnie osuszyć skórę. W przeciwnym razie może dojść do zakłócenia prawidłowej potliwości ciała.
- W saunie nie można nosić biżuterii - rozgrzany zegarek, łańcuszek czy bransoletka mogą spowodować oparzenia.
- Do sauny nie należy zabierać ze sobą także telefonów oraz innych sprzętów elektronicznych.
- Sauna to miejsce odpoczynku, więc odpręż się i zapomnij o natłoku codziennych obowiązków. Najlepiej zrezygnuj też z rozmów.
Bardzo istotną kwestią jest także to, jak często można korzystać z sauny. To bardzo indywidualna sprawa, jaką w niektórych przypadkach warto skonsultować z lekarzem. To, jak powinno się używać sauny, jest również uzależnione od wieku, ewentualnych chorób współistniejących, tolerancji na wysokie temperatury oraz rodzaju sauny - o czym więcej piszemy w dalszej części artykułu. Korzystanie z sauny najlepiej rozpocząć od wizyt raz w tygodniu, dopiero z czasem zwiększając ich częstotliwość. Pierwsza wizyta nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut.
Jak prawidłowo korzystać z sauny fińskiej, infrared i parowej?
Instrukcja korzystania z sauny może nieco różnić się w zależności od jej typu. Jak poprawnie korzystać z sauny fińskiej, na podczerwień i parowej?
Zasady korzystania z sauny fińskiej
Sauny fińskie, potocznie nazywane też suchymi, cieszą się bardzo dużą popularnością. Panują w nich jednak bardzo specyficzne warunki - wysoka temperatura, osiągająca od 80 do nawet 120°C, oraz niska wilgotność powietrza na poziomie około 15%. Z tego powodu korzystanie z sauny fińskiej powinno odbywać się z należytą ostrożnością. Najważniejsze zasady korzystania z sauny suchej to:
- do sauny należy wchodzić całkowicie wypoczętym,
- przed wejściem do sauny należy się umyć oraz wytrzeć do sucha,
- seans w saunie powinien zostać podzielony na kilka krótszych serii - każda z nich powinna trwać 8-12 minut,
- po upływie tego czasu należy stopniowo ochłodzić ciało i odpoczywać przez co najmniej pół godziny,
- podczas przebywania w saunie dobrze jest położyć się na najwyższym poziomie, a pod koniec sesji przejść na niższy poziom i spędzić tam ostatnie 2-3 minuty.
Jak korzystać z sauny na podczerwień?
Sauny na podczerwień, czyli sauny infrared, działają w oparciu o specjalne promienniki IR, które wytwarzają temperaturę w granicach 30-65°C. Decydując się na korzystanie z sauny infrared, należy pamiętać o tym, by:
- wziąć prysznic i dokładnie osuszyć skórę,
- zabrać do sauny trzy ręczniki - na jednym usiąść, na drugim postawić stopy, a trzeci wykorzystać do ocierania potu,
- podczas przebywania w saunie zwrócić uwagę, by skóra nie stykała się z drewnianą powierzchnią,
- jednorazowy pobyt w saunie trwał nie dłużej niż 30 minut.
Korzystanie z sauny parowej
A może zastanawiasz się, jak korzystać z sauny mokrej? Podczas wizyty w saunie parowej należy przestrzegać następujących zasad:
- przed wejściem do sauny weź prysznic i wysusz skórę,
- w saunie mokrej możesz siedzieć lub leżeć,
- czas spędzony w saunie należy dostosować do własnych możliwości - optymalna długość pojedynczej sesji to 20 minut,
- po wyjściu z sauny parowej schłodź ciało, kierując się od stóp w stronę serca.
Kto nie może korzystać z sauny? Przeciwwskazania
Choć regularne wizyty w saunie mogą przynieść liczne korzyści zdrowotne, nie wszystkim będą one rekomendowane. Przeciwwskazania do korzystania z sauny to przede wszystkim:
- przebyty zawał lub udar,
- niewydolność krążenia,
- choroby wieńcowe oraz układu krążenia,
- nieustabilizowane nadciśnienie,
- przewlekłe choroby nerek oraz wątroby,
- choroby układu żylnego, takie jak żylaki czy zakrzepica,
- zaburzenia hormonalne związane z pracą tarczycy oraz nadnerczy,
- choroby reumatyczne,
- choroby nowotworowe,
- choroby skóry,
- schorzenia narządów płciowych,
- epilepsja i klaustrofobia,
- ciąża lub menstruacja,
- grypa i przeziębienie.
Jak bezpiecznie korzystać z sauny? Odpowiedź na to pytanie powinna poznać każda osoba, która chce czerpać z dobroczynnego wpływu kąpieli cieplnych na organizm. Znając najważniejsze zasady korzystania z sauny fińskiej, infrared czy parowej, zyskujemy jednak pewność, że każda wizyta będzie wyłącznie źródłem relaksu.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie są najważniejsze zasady korzystania z sauny?
Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic, co pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń z powierzchni skóry, a następnie dokładnie osuszyć ciało. Do sauny powinno się zabrać ręcznik do osłonięcia ciała oraz dodatkowy, na którym będzie można usiąść i oprzeć stopy. Przed rozpoczęciem seansu trzeba także zdjąć biżuterię – rozgrzana może przyczynić się do powstania oparzeń. Do sauny nie powinno się też wchodzić bezpośrednio po posiłku lub głodnym, bo może to grozić omdleniem.
Jak prawidłowo korzystać z sauny i ile powinna trwać sesja?
Przed seansem w saunie zawsze należy wziąć prysznic i wytrzeć skórę do sucha, a po wyjściu stopniowo schłodzić ciało i odpocząć. W zależności od rodzaju sauny różni się jednak czas trwania pojedynczej sesji. W saunie suchej cały seans powinien zostać podzielony na krótsze serie o długości 8-12 minut każda. Pobyt w saunie na podczerwień nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Natomiast w przypadku sauny parowej, długość pojedynczej sesji powinna wynosić do 20 minut w zależności od indywidualnych możliwości.
Jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny?
Choć regularne saunowanie przynosi szereg korzyści dla ciała i ducha, nie wszyscy mogą się nimi cieszyć. Wśród przeciwwskazań do korzystania z sauny wymienia się przebyty zawał lub udar, choroby układu krążenia, przewlekłe choroby nerek oraz wątroby, zaburzenia hormonalne, choroby reumatyczne, choroby nowotworowe, choroby skóry, schorzenia narządów płciowych, epilepsja i klaustrofobia, ciąża lub menstruacja, grypa i przeziębienie.