Korzyści z korzystania z sauny na kaca
Sauna jest znana z tego, że usuwa z ciała szkodliwe substancje. Intensywne pocenie pomaga w detoksykacji. Pod wpływem wysokiej temperatury pory skóry otwierają się, co umożliwia wydalanie toksyn wraz z potem. Jest to naturalny sposób na przyspieszenie procesu oczyszczania organizmu, co może prowadzić do szybszej regeneracji i lepszego samopoczucia.
Wysoka temperatura w saunie wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu poprawia się krążenie krwi, co z kolei umożliwia lepsze dotlenienie organizmu, w tym mózgu. Zwiększony przepływ krwi pomaga dostarczać tlen i składniki odżywcze do komórek, co może łagodzić objawy kaca, takie jak ból głowy i zmęczenie. Dodatkowo przyspieszy proces regeneracji po nocy spędzonej na intensywnym piciu alkoholu.
Jedną z najważniejszych zalet sauny jest odprężenie ciała i relaks. Ciepło i para pomagają rozluźnić mięśnie oraz zmniejszyć napięcie. To może wpłynąć na złagodzenie dolegliwości związanych z kacem, takich jak bóle mięśniowe czy ogólne zmęczenie. Sauna stwarza idealne warunki do regeneracji ciała i umysłu, co jest niezwykle ważne w procesie powrotu do pełnej sprawności.
Zobacz także: Oczyszczanie organizmu – sauna, dieta i co jeszcze? Sposoby na detoks
Potencjalne ryzyko korzystania z sauny na kacu
Pamiętaj, że alkohol odwadnia! Co więcej, podczas kąpieli saunowej razem z potem tracisz sporo wody. A odwodnienie jest jednym z głównych czynników pogarszających objawy kaca, takich jak ból głowy, suchość w ustach i ogólne złe samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby przed i po wizycie w saunie pić dużo wody, dzięki czemu utrzymasz odpowiedni poziom nawodnienia.
Jeżeli masz problemy z nadciśnieniem tętniczym krwi, sauna na kaca nie będzie najlepszym pomysłem. Wysoka temperatura może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, podobnie jak alkohol. Przy zmęczonym organizmie, który próbuje wydalić z siebie toksyny, prawdopodobnie pojawi się zmęczenie czy przyspieszony puls. Lepiej więc nie kumulować czynników, które obciążają układ krążenia. Dlatego osoby z nadciśnieniem lub innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego powinny skonsultować się z lekarzem przed wizytą w saunie.
Sauna a alkohol – czy to bezpieczne połączenie?
Zarówno seans w saunie, jak i spożywanie alkoholu często odbywają się w towarzystwie przyjaciół i znajomych. To, co jednak wydaje się przyjemnym połączeniem, może nieść ze sobą ryzyko zdrowotne.
Sauny drewniane
Alkohol przed i w trakcie seansu
Sauna po alkoholu? Taka aktywność raczej jest odradzana. Dlaczego? Przede wszystkim napoje procentowe działają jak diuretyk, czyli środek odwadniający. Przez pocenie się w saunie, zwłaszcza suchej, także tracisz wodę z organizmu. Narazi Cię to na zawroty głowy, osłabienie, wymioty, a nawet utratę przytomności.
Dlatego w trakcie seansów saunowych oraz po spożyciu trunków, należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Co więcej, alkohol rozkurcza naczynia krwionośne, co w połączeniu z wysoką temperaturą w saunie może spowodować niebezpieczne skutki, takie jak poparzenia.
Warto też wziąć pod uwagę to, że napoje procentowe działają rozluźniająco i zmniejszają samokontrolę. W saunie – i nie tylko – może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, ponieważ w stanie upojenia ludzie częściej podejmują mało rozsądne decyzje. Polewanie kamieni alkoholem jest również złym pomysłem, gdyż wdychane opary mogą szybko doprowadzić do niekontrolowanego upicia.
Tak więc: łączenie alkoholu z seansem w saunie to nie najlepszy pomysł.
Alkohol po saunie
Spożywanie alkoholu po saunie też nie jest zalecane. A to ze względu na kilka ważnych powodów. Jak już wspomnieliśmy, sauna powoduje intensywne pocenie się i utratę elektrolitów, a alkohol dodatkowo pogłębia stan odwodnienia.
Co więcej, zarówno sauna, jak i alkohol wpływają na układ krążenia – sauna rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi. Alkohol ma podobny efekt. Połączenie tych dwóch czynników może przeciążyć układ sercowo-naczyniowy i prowadzić do niebezpiecznych skutków zdrowotnych.
Jeśli po saunie chcesz sięgnąć po coś do picia, wybierz wodę lub napoje izotoniczne. W ten sposób odpowiednio nawodnisz organizm i uzupełnisz utracone elektrolity. Spożycie alkoholu tuż po saunie powinno być unikane, aby zapewnić bezpieczeństwo i pełną regenerację organizmu.
Przeczytaj również: Basen i sauna – czy to dobre połączenie?
Pocenie się na kacu – czy usuwa toksyny z organizmu?
Wielu ludzi wierzy, że intensywne pocenie się, na przykład w saunie lub podczas ćwiczeń fizycznych, może pomóc w pozbyciu się kaca. Istnieje przekonanie, że poprzez wypocenie się organizm szybciej pozbywa się resztek alkoholu i toksyn, co ma rzekomo prowadzić do sprawniejszego powrotu do normalnego samopoczucia. Niestety, w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej.
Dzień po piciu napojów wyskokowych możesz odczuwać skutki odwodnienia – suchość w ustach, drżenie mięśni, ogólne zmęczenie czy ból głowy. Intensywne pocenie się, czy to w saunie, czy podczas ćwiczeń, może dodatkowo pogłębić utratę wody z organizmu. To będzie prowadzić do pogorszenia samopoczucia czy zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Ponadto Twoje ciało usuwa alkohol głównie poprzez metabolizowanie go w wątrobie, a nie poprzez pocenie się. Organ ten przetwarza większość alkoholu do aldehydu octowego, a następnie do octanu, który jest wydalany z organizmu. Pocenie się może usuwać jedynie niewielkie ilości toksyn i nie przyspiesza procesu metabolizmu alkoholu.
Strefa SPA
Pocenie się na kacu – czyli fakty i mity o leczeniu syndromu dnia następnego
Jak widzisz, prowokowanie intensywnego pocenia się na kacu to jeden z mitycznych sposób leczenia złego samopoczucia po spożyciu alkoholu. Jakie jeszcze fakty i mity o pozbyciu się kaca można spotkać?
MIT 1. Intensywny trening na siłowni pomoże szybko pozbyć się kaca
Dynamiczny wysiłek fizyczny podczas kaca może pogłębić odwodnienie, hipoglikemię i dalszą utratę elektrolitów.
FAKT 1. Lekkie ćwiczenia mogą pomóc złagodzić objawy kaca
Aktywność fizyczna, taka jak spacer czy jazda na rowerze, powinna poprawić krążenie krwi i wspomóc uwalnianie endorfin, co wpłynie na lepsze samopoczucie. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z intensywnością ćwiczeń. To mogłoby pogłębić odwodnienie i wyczerpać organizm.
MIT 2. Picie kawy przyspieszy wytrzeźwienie i zmniejszy objawy kaca
Kawa sprawi, że poczujesz się bardziej przytomny, ale nie przyspieszy metabolizmu alkoholu. Co więcej, ma działanie moczopędne, co może prowadzić do dalszego odwodnienia organizmu i pogorszenia objawów kaca.
FAKT 2. Spożywanie wody pomaga w leczeniu kaca
Woda jest bardzo ważna w leczeniu kaca. Picie jej dużej ilości przed, w trakcie i po spożyciu alkoholu pomaga uzupełnić straty płynów, wspomagając proces regeneracji i redukując objawy syndromu dnia następnego.
Sprawdź też: Sauna i morsowanie – czy to duet idealny?
Czy sauna jest dobra na kaca? Najważniejsze wnioski
Sauna to doskonałe miejsce, gdzie możesz się odprężyć i zregenerować. A czy jest dobra na kaca? Z racji tego, że alkohol mocno odwadnia, musisz pamiętać o uzupełnianiu płynów – najlepiej pijąc wodę z elektrolitami. Jeżeli jesteś zdrowy i nie masz przeciwwskazań do korzystania z sauny, takich jak np. problemy z krążeniem, możesz zażyć kąpieli saunowej, o ile będziesz na siebie uważać. Z reguły jednak odradza się wizyty w saunie na wypocenie alkoholu następnego dnia po jego spożyciu.
Korzystanie z sauny to jednak świetny sposób na regenerację w wielu innych okolicznościach. Sprawdź ofertę HOME & GARDEN i wybierz saunę do domu lub do ogrodu!