Jak wyglądają nowoczesne naturalistyczne ogrody? Najczęściej rośliny sadzi się w dużych grupach. Dzięki temu można uzyskać efektowne skupiska roślin, które przypominają te, które występują w naturze.
Głównym założeniem ogrodu naturalistycznego jest ograniczenie działań człowieka do minimum. Jeżeli chcesz więc uprawiać ogród przed domem, który przypomina łąkę, pozwól roślinom rosnąć swobodnie – bez częstego przycinania czy formowania. Glebę można użyźniać w naturalny sposób. Ogród naturalistyczny leśny często staje się schronieniem dla wielu zwierząt, takich jak żaby, wiewiórki, jaszczurki, ptaki i owady. Naturalne kompozycje roślinne oraz brak chemicznych środków sprawiają, że jest to idealne miejsce do życia dla wielu gatunków. Jeżeli więc nie lubisz bliskości dzikiej fauny, być może ten styl przydomowej zieleni nie jest dla Ciebie odpowiedni.
A co z wyposażeniem naturalistycznego ogrodu? Stałe elementy, takie jak altany czy nawierzchnie, wykonane powinny być z naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. Przestrzeń udekoruj głazami, np. porośniętymi mchem.
Inspiracje do stworzenia ogrodu naturalistycznego
Tworzenie ogrodu naturalistycznego to proces pełen możliwości i kreatywnych rozwiązań. Inspiracje mogą pochodzić zarówno z natury, jak i z gotowych projektów, które zachwycają swoją prostotą i naturalnym pięknem. Oto kilka przykładów i pomysłów, które pomogą w aranżacji własnego ogrodu naturalistycznego.
Nowoczesny ogród naturalistyczny
Nowoczesne, proste formy wykonane z materiałów, takich jak drewno czy metal, doskonale wkomponują się w naturalistyczny ogród. Wprowadź tu dyskretne, energooszczędne oświetlenie LED. Umieść je w strategicznych miejscach – to podkreśli piękno roślin i stworzy przytulną atmosferę wieczorami. Aby wspierać ekologiczne rozwiązania do swojej zielonej przestrzeni, skonstruuj systemy zbierania deszczówki. Rozważ także oświetlenie zasilane bateriami słonecznymi oraz kompostowniki.
Kompostowniki ogrodowe
Mały ogród naturalistyczny
Ogród naturalistyczny możesz stworzyć nawet, jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią. Wybierz rośliny, które nie rosną zbyt wysoko i szeroko. Byliny takie jak fiołki, konwalie czy lawendy doskonale sprawdzą się w małych ogrodach. Aby optymalnie wykorzystać przestrzeń, sadź roślin w warstwach, od niskich po wysokie – to pomaga optycznie powiększyć ogród i tworzy naturalny efekt.
Wprowadź też małe oczko wodne czy fontannę, wykonane z naturalnych materiałów. To wprowadzi do ogrodu element wody, który jest charakterystyczny dla naturalistycznych aranżacji. Ściany, ogrodzenia czy pergole mogą być obsadzone pnączami, takimi jak bluszcz czy powojniki, co zwiększa ilość zieleni bez zajmowania cennego miejsca na ziemi.
Przeczytaj także: Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Poradnik krok po kroku
Pergole ogrodowe
Projekt ogrodu naturalistycznego – na co zwrócić uwagę przy obsadzaniu rabat?
Aby Twoje rabaty wyglądały tak jak leśne czy łąkowe skupiska roślin, dobrze zaplanuj, co i w jaki sposób posadzić w ogrodzie.
Wybór roślin do ogrodu naturalistycznego
Zacznij od wyboru roślin. W ogrodzie naturalistycznym najlepiej sprawdzają się:
- brzozy,
- graby,
- lipy,
- jesion,
- buki,
- dęby.
Posadź także byliny, takie jak jeżówka, lawenda, fiołek, konwalia, krwawnik, zawilec, chaber, monarda, rozchodnik, dzwonek, mak, słonecznik, dziurawiec oraz dzielżan. Uroku ogrodowi dodadzą także krzewy takie jak kalina, dereń, trzmielina, róża pnąca lub powojnik.
Sprawdź też: Krzewy ozdobne do ogrodu — jakie wybrać?
Układ rabat naturalistycznych
Rabaty naturalistyczne powinny być zaplanowane tak, aby były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Stosuj warstwowanie – sadź rośliny od niskich bylin po wysokie drzewa i krzewy. To zapewnia naturalny wygląd i różnorodność wysokości. Staraj się unikać prostych linii i geometrycznych kształtów. Zamiast tego postaw na swobodne i organiczne formy. Aby rabaty były trwałe i łatwe w utrzymaniu sadź roślin w dużych grupach. Używaj naturalnych materiałów, takich jak kora drzewna czy kamienie, do mulczowania i wytyczania ścieżek.
Zaplanuj układu roślin tak, aby minimalizować konieczność sztucznego nawadniania. Wykorzystaj więc rośliny odporne na suszę.
Meble w ogrodzie naturalistycznym
Chcesz cieszyć się bliskością natury w swoim ogrodzie? Stwórz w nim przestrzeń wypoczynkową, która wkomponuje się w naturalistyczny charakter. Postaw na meble wykonane z drewna. Świetnie sprawdzą się ławki oraz stoły w komplecie z krzesłami.
Chcesz odpocząć w ogrodzie w wygodnym siedzisku? Wybierz wiszące fotele z drewna dla jednej lub dwóch osób albo wygodne leżanki.
Fotel wiszący Timber Plus O-Zone Premier Green
Praktyczne porady na temat pielęgnacji ogrodu naturalistycznego
Aby ogród naturalistyczny zachował swój urok i funkcjonalność przez cały rok, musisz go odpowiednio pielęgnować. Na co zwrócić uwagę?
Zobacz również: Zielony ogród zimą? To możliwe! Sprawdź poradnik i stwórz zimozielony ogród
Podlewanie roślin w ogrodzie naturalistycznym
Ogród naturalistyczny powinien być zaprojektowany z myślą o minimalnym podlewaniu. Wybór roślin rodzimych i dobrze dostosowanych do lokalnych warunków klimatycznych zmniejsza potrzebę dodatkowego nawadniania. Jeżeli już musisz dodatkowo podlewać rośliny, wykorzystaj do tego wodę deszczową. Deszczówka jest idealna do podlewania, ponieważ nie zawiera chemikaliów obecnych w wodzie kranowej.
Zbiorniki na deszczówkę
Dodatkowo zastosuj ściółkowanie korą drzewną czy liśćmi, to pomaga utrzymać wilgoć w glebie i zmniejsza potrzebę częstego podlewania.
Nawożenie roślin w ogrodzie naturalistycznym
Zamiast sztucznych nawozów, używaj kompostu, obornika czy zielonych nawozów. Jak zrobić kompost? Możesz go przygotować samodzielnie z resztek roślinnych i kuchennych. To łatwy sposób na domowy i samowystarczalny recykling odpadów organicznych. Ściółka z kompostu czy obornika nie tylko poprawia strukturę gleby, ale także dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych.
Ochrona przed chorobami i szkodnikami
Sadzenie różnych gatunków roślin zwiększa bioróżnorodność ogrodu i tworzy naturalne bariery ochronne przed chorobami i szkodnikami. Leśne rośliny przyciągają owady drapieżne, takie jak biedronki czy złotooki, które pomagają kontrolować populację szkodników. Można to osiągnąć, sadząc rośliny przyciągające te owady, np. koper czy nagietki.
W przypadku wystąpienia szkodników lub chorób stosuj naturalne środki ochrony roślin, takie jak wyciągi z pokrzywy, czosnku czy rumianku. Są one bezpieczne dla środowiska i bioróżnorodności ogrodu.
Aby ochronić swój ogród, zadbaj o to, żeby sadzić rośliny w odpowiednich odstępach. To daje dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu możesz zapobiec rozwojowi grzybów. Staraj się regularnie sprawdzać stan swoich roślin. Usuwaj chore lub uszkodzone rośliny, żeby choroby się nie rozprzestrzeniały. Co więcej, zmiana miejsca sadzenia roślin co kilka lat pomaga uniknąć nagromadzenia patogenów w glebie.
Tworzenie ogrodu naturalistycznego – co warto zapamiętać?
Chcesz stworzyć ogród w stylu naturalistycznym lub też przemycić do swojej zielonej przestrzeni rabaty naturalistyczne? Pamiętaj, aby wybierać rośliny, które naturalnie możesz spotkać w lokalnych lasach czy na łąkach. Cały urok ogrodu naturalistycznego leśnego polega na tym, że ingerencja człowieka jest tu minimalistyczna. Aby stworzyć spójną przestrzeń, stosuj materiały takie jak kamień i drewno. W takiej przestrzeni pięknie wyglądać będą rustykalne, drewniane meble ogrodowe. Akcesoria i wyposażenie do ogrodu w stylu naturalistycznym znajdziesz w HOME & GARDEN