Jak działają sauny infrared i sauny fińskie?
24 kwi. 2016 r. • 4 min czytania
Regularne i przemyślane użytkowanie sauny może zapewnić naszemu organizmowi wiele korzyści. Nic dziwnego, że ludzkość od wieków chętnie korzysta z saun. Najczęściej jest to sauna sucha, która w zależności od sposobu działania, również dzieli się na odmiany. Najpopularniejszymi z nich są sauna fińska oraz sauna infrared. Czym się różnią, a w czym są podobne sauna na podczerwień i sauna fińska?
Spis treści:
Jak działa sauna infrared, a co wyróżnia sauny fińskie?
Tym, co łączy fińską saunę oraz infrared, jest struktura. Oba typy sauny są zamykanymi kabinami, wyposażonymi w ławeczki lub inny mebel do wypoczynku, a także źródło ciepła. Zarówno sauny na podczerwień, jak i sauny fińskie są wykonane z drewna.
Pierwsza różnica w działaniu tych saun występuje już w kwestii źródła ciepła. Sauna infrared działa dzięki elektrycznym źródłom ciepła - promiennikom - które wytwarzają fale podczerwieni podnoszące temperaturę naszego ciała. Z kolei sauna fińska jest ogrzewana dzięki piecowi elektrycznemu, opalanemu drewnem lub wykładanemu kamieniami.
Zaletą sauny infrared jest krótki czas oczekiwania. Kilka minut po wejściu do kabiny możemy się cieszyć wysoką temperaturą. Rozkład ciepła jest inny niż w fińskiej - promieniuje ono z poszczególnych punktów pomieszczenia. Sauna fińska potrzebuje około 20 minut, by rozpalony piec ogrzał skutecznie powietrze, które unosi się do góry sauny.
Sauna na podczerwień infrared i sauna fińska - jak z nich korzystać?
Niektórzy początkujący miłośnicy sauny zastanawiają się jak korzystać z sauny infrared i sauny fińskiej. Oto garść porad, dzięki którym zmaksymalizujesz swoje saunowe doznania.
Ogólną zasadą jest korzystanie z sauny suchej nago. O ile w przypadku sauny w miejscu publicznym może być to problemem, o tyle inwestując w saunę domową mamy komfort psychiczny i fizyczny takiego korzystania z sauny. Nagość przy korzystaniu z sauny wynika głównie z bezpieczeństwa - jakikolwiek materiał może poparzyć użytkownika przy wysokiej temperaturze. Ponadto, utrudnia on oddawanie i przyjmowanie ciepła.
Kabina infrared sprawi, że będziesz pocić się szybciej i w niższej temperaturze. Sama temperatura w saunie infrared jest niższa niż w saunie fińskiej, co czyni ją ciekawą alternatywą dla osób z chorobami układu krążenia, a także tych nieznoszących wybitnie wysokich temperatur. Optymalna długość sesji w saunie na podczerwień infrared to od 20 do 30 minut. Pobyt w saunie infrared nie wymaga intensywnego schładzania organizmu tuż po nim.
Sauna fińska cechuje się wyższą wilgotnością powietrza i temperaturą niż infrared. Korzystając z niej, pamiętaj o krótszej sesji - optymalna długość pobytu w saunie fińskiej to kilkanaście minut. Temperatura w kabinie może osiągnąć nawet do 90 stopni Celsjusza, pamiętaj więc o przygotowaniu organizmu. Wsłuchaj się w niego i nie przedłużaj sesji na siłę - przegrzanie może doprowadzić do zasłabnięcia.
Sauna sucha to obecnie połączenie tradycji - sauny fińskiej - oraz nowoczesnej technologii - sauny infrared. Oba rodzaje niosą ze sobą wiele korzyści, a użytkownik może wybrać, z której korzystać w celu poprawienia swojego samopoczucia i co najważniejsze - zdrowia.
Sauna infrared - dla każdego coś dobrego
Z racji, że w saunie infrared stosowane są promienniki podczerwieni, emitujące fale wnikające nawet do 4 cm w głąb naszego ciała, w takiej saunie pocimy się szybciej bez konieczności wysokiej temperatury powietrza. Ze względu na niską temperaturę panującą w kabinie na podczerwień, możemy w niej przebywać nawet 2 razy dłużej niż w saunie fińskiej. Kabiny na podczerwień często oferują również koloroterapię oraz możliwość słuchania ulubionej muzyki czy radia. Trzeba więc przyznać, że seanse w saunie infrared to bardzo przyjemny relaks - zwłaszcza w okresie od wczesnej jesieni do późnej wiosny.
Sauna fińska - chwila dla zmysłów
W saunie fińskiej mamy możliwość obniżenia temperatury, ale jednocześnie zwiększenia odczucia gorąca, poprzez podwyższenie wilgotności powietrza do 20%. Wszystko dzięki piecowi z ułożonymi na jego szczycie specjalnymi kamieniami, które polewa się wodą, celem wytworzenia pary. Fińska sauna to również możliwość aromaterapii: wystarczy do wody przeznaczonej do polewania kamieni dodać odpowiedni olejek eteryczny czy przygotowaną wcześniej mieszankę ziół. Olejki lub wyciąg z ziół wchłaniane są zarówno przez skórę, jak drogi oddechowe. Tego rodzaju kąpiele pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie, jak również wyraźnie zwiększają poziom relaksacji.
Skoro wiemy już, czym jest i jak działa sauna infrared oraz sauna fińska, a także znamy podstawowe różnice między nimi, śmiało możemy zapoznać się z kolejnym zagadnieniem. Jakie są zalety korzystania z sauny oraz czy każdy może korzystać z tych cieplnych kąpieli? Sprawdźcie tutaj.
Skoro wiemy już, czym jest i jak działa sauna infrared oraz sauna fińska, a także znamy podstawowe różnice między nimi, śmiało możemy zapoznać się z kolejnym zagadnieniem. Jakie są zalety korzystania z sauny oraz czy każdy może korzystać z tych cieplnych kąpieli? Sprawdźcie to!