Miejsce na grilla w ogrodzie – pomysły na aranżację
18 kwi. 2025 r. • 5 min czytania
Nie ma nic przyjemniejszego niż grillowanie na świeżym powietrzu na własnej posesji. Zastanawiasz się, gdzie będzie dobre miejsce na grilla w ogrodzie? A może szukasz odpowiedzi, czy można robić grilla na balkonie lub w ogródku w bloku? Odpowiadamy na te nurtujące pytania.
Unikaj ustawienia grilla w ogrodzie w pełnym słońcu lub na całkowitym wietrze – półcień i osłonięcie od silnych podmuchów zapewnią większy komfort.
Grill w ogrodzie – aranżacje
W małym ogrodzie sprawdzi się kompaktowy grill gazowy – szybki w obsłudze, łatwy do przenoszenia i bezpieczny nawet na niewielkiej przestrzeni. Do tego warto dobrać lekkie, składane meble ogrodowe, które można wygodnie przechować po sezonie. Stół z rozkładanym blatem, składane krzesła i niewielki parasol to praktyczne rozwiązania, które nie przytłoczą aranżacji, a jednocześnie zapewnią wygodę podczas grillowania. Taka aranżacja sprawdzi się nawet na balkonie.
W przestronnym ogrodzie możesz ustawić przenośny grill gazowy lub na węgiel albo też zbudować stacjonarny ruszt — np. murowany, betonowy lub z prefabrykowanych modułów. Grill może stać się centralnym punktem ogrodowej strefy wypoczynku. Miejsce na grilla w ogrodzie można urządzić pod pergolą lub altaną, która osłoni przed słońcem i wiatrem, a także pozwoli na montaż oświetlenia czy zasłon materiałowych.
Sprawdź również: Meble ogrodowe — ranking polecanych modeli w 2025 roku
.jpg)
Przy grillu warto dodać blat roboczy czy stolik, gdzie będziesz mógł odłożyć przygotowane posiłki na ruszt. Przyda Ci się także miejsce na przechowywanie akcesoriów grillowych – jeżeli wybierzesz grille gazowe, mają one w sobie wbudowaną szafeczkę. Wokół grilla możesz postawić także donice z ziołami – nie tylko ozdobią one otoczenie, ale będą również pięknie pachnieć. Możesz także dodawać je do potraw.
Miejsce na grilla w ogrodzie postaraj się dobrze doświetlić. Umieść w pobliżu kinkiety, girlandy LED lub lampy solarne. Te stworzą nastrojową atmosferę podczas wieczornych spotkań, ale przede wszystkim przydadzą się podczas grillowania po zmroku.
Pergole ogrodowe
Jak przygotować podłoże pod grilla w ogrodzie?
Grill najlepiej ustawić na solidnym gruncie. Zadbaj o odpowiednią nawierzchnię – sprawdzi się tu kostka brukowa, miejsce wysypane żwirem lub drobnymi kamyczkami czy podstawa pod grilla z płyt tarasowych. Stworzenie solidnego podłoża pod grillem zapobiegnie zabrudzeniom trawnika, a także wyeliminuje ryzyko przewrócenia się urządzenia.
Odległość grilla od budynku i granicy działki – co mówi prawo?
W polskim prawie nie ma ogólnokrajowych przepisów, które szczegółowo regulowałyby, w jakiej odległości od granicy działki czy budynku można ustawić grill przenośny. Jednak zdrowy rozsądek i zasady bezpieczeństwa pożarowego sugerują, by zachować minimum 1,5–2 metry od ściany domu oraz przynajmniej 1 metr od granicy działki, zwłaszcza jeśli grill opalany jest węglem drzewnym.
W przypadku grillów murowanych lub stacjonarnych mogą one być uznane za małą architekturę albo obiekt budowlany. Wtedy konieczne może być zachowanie odstępu zgodnego z zapisami prawa budowlanego – odległość grilla od granicy działki powinna wynosić zazwyczaj 3 metry (lub 4 metry, jeśli grill ma otwory okienne/komin). Warto sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przeczytaj także: Jak zrobić pergolę? Sprawdź prosty poradnik!
Zignorowanie tych zasad może prowadzić do sporów sąsiedzkich, a w skrajnych przypadkach – do interwencji straży pożarnej lub konieczności demontażu konstrukcji. Dlatego już na etapie projektowania warto zaplanować grill w miejscu oddalonym od łatwopalnych elementów, z dobrym przewietrzaniem i uwzględnieniem komfortu sąsiadów.
.jpg)
Czy można robić grilla w ogródku w bloku lub grillować na balkonie?
Grillowanie na balkonie w bloku nie jest jednoznacznie zabronione przez polskie prawo, jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z przepisów przeciwpożarowych, regulaminów wspólnot mieszkaniowych oraz zasad współżycia społecznego.
Choć brak jest ogólnokrajowego zakazu grillowania na balkonach, rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków zabrania rozpalania ognia w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zapalenia się materiałów palnych.
Ponadto, art. 144 Kodeksu cywilnego nakłada obowiązek powstrzymywania się od działań zakłócających korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę – to obejmuje m.in. emisję dymu czy hałas związany z grillowaniem.
Najbezpieczniejszą opcją jest używanie grilla elektrycznego na balkonie, który nie emituje otwartego ognia ani dymu. Należy jednak zachować ostrożność, umieszczając urządzenie w odpowiedniej odległości od materiałów palnych.
A czy można robić grilla w ogródku w bloku? W przypadku ogródków przynależnych do mieszkań na parterze grillowanie jest możliwe, o ile nie jest zabronione przez regulamin wspólnoty i nie zakłóca spokoju sąsiadów. Pamiętaj jednak o zasadach bezpieczeństwa i unikaj bycia uciążliwym dla innych mieszkańców.
Może Cię zainteresować: Przygotuj piknik rodzinie i znajomym w swoim ogrodzie!

Grillowanie w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
O czym warto pamiętać, przygotowując miejsce na grilla w ogrodzie – czy to przydomowym, czy w ogródku w bloku? Skup się na:
- oświetleniu – dobre doświetlenie rusztu oraz miejsca spożywania posiłków to po prostu praktyczne rozwiązanie.
- osłonach przeciwwiatrowych – maty bambusowe, przesuwne panele czy gęste rośliny w donicach pozwolą osłonić się od wiatru i wścibskich spojrzeń.
- wygodnych meblach ogrodowych – najlepiej, jeśli są odporne na warunki atmosferyczne i łatwe do czyszczenia. Poduszki z pokrowcami na zamek błyskawiczny ułatwią utrzymanie porządku. Ustaw je w strefie, gdzie będziecie spożywać posiłki
- miejscu do przechowywania – skrzynie ogrodowe, półki pod pergolą czy szafka przy grillu pomogą uporządkować narzędzia, tacki i przyprawy.
- w końcu – czystość strefy grillowej – warto mieć w pobliżu zamykany pojemnik na odpady, ręcznik papierowy, szmatki oraz szczotkę do czyszczenia rusztu – ułatwią szybkie sprzątanie po posiłku.
Dobrze przemyślana przestrzeń sprawi, że grillowanie stanie się naturalnym przedłużeniem domowego życia na świeżym powietrzu – wygodne, funkcjonalne i zawsze gotowe na wspólne chwile.
Meble ogrodowe
Miejsce na grilla w ogrodzie – podsumowanie i praktyczne wskazówki
Wybranie odpowiedniego miejsca na grilla w ogródku to ważna decyzja. Pamiętaj, aby nie znajdowało się ono w bezpośrednim sąsiedztwie domu – zwłaszcza jeżeli wykorzystujesz tradycyjne grille na węgiel, które mogą generować sporo dymu. Postaraj się także zaplanować miejsce na grilla nie w bezpośrednim sąsiedztwie strefy do spożywania posiłków – z tego samego względu. Grilla najlepiej ustawić na twardym, stabilnym podłożu i umieścić w przestrzeni osłoniętej od wiatru – aby ruszt zbyt szybko nie stygł.
Idealnym i łatwym w użyciu rozwiązaniem do ogrodu – w domu czy w bloku, jest grill gazowy. Szybko się nagrzewa, łatwo rozpala i nie dymi tak, jak ruszty ogrzewane węglem czy drewnem. Sprawdź ofertę grilli gazowych od HOME & GARDEN!