Czy chcesz wziąć ślub kościelny w plenerze?
Czy chcesz, aby to ksiądz udzielił Wam ślubu? Jeżeli tak, musisz zacząć załatwiać formalności związane z pozwoleniem na udzielenie sakramentu dużo wcześniej. Doświadczeni organizatorzy ślubów ostrzegają, że uzyskanie zgody od biskupa może trwać nawet cały rok! Musisz też liczyć się z tym, że Kościół może odmówić udzielenia ślubu w miejscu innym niż świątynia. Niestety odrzucone wnioski zdarzają się dość często. Jeżeli więc zależy Ci na ślubie kościelnym, sakrament możecie przyjąć w kościele wcześniej lub w ogóle w innym terminie. Pozostaje Wam wtedy zorganizowanie wesela na łonie natury.
… czy może ślub cywilny w plenerze?
Z kolei załatwienie formalności związanych ze ślubem cywilnym w plenerze jest bajecznie proste. Kiedy już wybierzesz miejsce na ślub, udaj się do urzędu stanu cywilnego właściwego dla tej właśnie lokalizacji i uzgodnij datę ślubu. Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze? Na chwilę obecną należy uiścić w urzędzie opłatę wysokości 1000 zł–1084 zł to koszt za sam ślub poza urzędem. A ile trwa ślub cywilny w plenerze? Cała ceremonia związana z podpisaniem dokumentów oraz złożeniem sobie przysięgi zajmie około 10–15 minut! Tak, tylko tyle! Upewnij się więc, że wszyscy goście będą na czas. Nawet krótkie opóźnienie może spowodować, że ktoś przegapi Twój ślub.
Czy chcesz organizować przyjęcie weselne po ceremonii?
Jeżeli tak, to przed Tobą stoi spore wyzwanie. W wybranej lokalizacji musisz zapewnić swoim gościom komfortowe warunki do zabawy i przygotować ogród na tę uroczystość.
Jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na ślub w plenerze?
To, ile kosztuje ślub w plenerze, zależy od Twoich możliwości. Oprócz standardowych kosztów wesela związanych z cateringiem, obsługą, orkiestrą czy DJ-em, fotografem i strojami ślubnymi, w kosztach trzeba uwzględnić między innymi wynajem miejsca (np. ogrodu), wynajęcie sprzętu takiego jak krzesła ogrodowe na ceremonie, stoły ogrodowe na przyjęcie, parkiet, dekoracje ogrodowe (np. parasole ogrodowe czy pergole), a także oświetlenie i ogrzewanie. Czasem więc mały ślub w plenerze może kosztować więcej niż impreza w domu weselnym.
Zainspiruj się również: Wszystko, czego potrzebujesz, by zorganizować biesiadę na świeżym powietrzu
Pergola ogrodowa aluminiowa Bakio 400 x 300 cm
Ślub w plenerze – jak zaplanować go krok po kroku?
Organizacja ślubu w plenerze może różnić się od tradycyjnego wesela, które ma miejsce w lokalu czy domu weselnym. Aby nie pominąć żadnego szczegółu, poniżej znajdziesz plan krok po kroku, o jakich elementach należy pamiętać podczas przygotowań do tego ważnego wydarzenia.
Krok 1: Wybór miejsca na ślub w plenerze
Zdecyduj się na malownicze miejsce na świeżym powietrzu, takie jak ogród, plaża, park lub winnica. Upewnij się, że jest dostępne, posiada odpowiednie udogodnienia i spełnia Twoje oczekiwania.
Krok 2: Określ budżet
Określ, ile możesz wydać na ślub w plenerze. Cena za wynajem miejsca i sprzętu najczęściej uzależniona jest od lokalizacji. Weź to pod uwagę przy wyborze lokalizacji na ceremonię.
Krok 3: Wybierz datę i porę roku
Wybierz dogodną datę, uwzględniającą prognozę pogody. Upewnij się, że pora roku jest odpowiednia do organizacji ślubu na zewnątrz. W Polsce będzie to wąskie okno od początku czerwca do końca sierpnia.
Krok 4: Stwórz harmonogram
Sporządź szczegółowy harmonogram wydarzenia, uwzględniając ceremonię, przyjęcie, przemówienia, tańce oraz inne zaplanowane aktywności. Pamiętaj o czasie na przygotowania przed uroczystością.
Krok 5: Zamów catering
Zarezerwuj firmę cateringową, która świadczy usługi w plenerze. Upewnij się, jak poradzą sobie z przygotowaniem i podaniem dań na świeżym powietrzu. Następnie zatrudnij obsługę – barmana i kelnerów, którzy mają doświadczenie w imprezach plenerowych.
Krok 6: Zorganizuj dekoracje i meble ogrodowe
Zapewnij swoim gościom odpowiednie warunki. Musisz pomyśleć o kupnie lub wynajęciu mebli, które nadają się do użytku zewnętrznego. Najlepiej sprawdzą się do tego meble ogrodowe. Później wybierz dekoracje, które pasują do tematu i stylu ślubu. Możesz rozważyć kwiaty, girlandy, lampiony czy inne elementy, które podkreślą urok miejsca.
Krok 7: Rozważ logistykę
Pomyśl o parkingach, toaletach, zasilaniu elektrycznym i innych praktycznych kwestiach. Upewnij się, że goście będą mieli wygodny dostęp do niezbędnych udogodnień.
Jeżeli planujesz ślub w plenerze, daj o tym znać swoim gościom, podając im wszelkie niezbędne informacje. Dobra wskazówka – na zaproszeniu podpowiedz, jak mają się ubrać. Postaw na mniej formalny strój, który sprawi, że każdy będzie czuł się komfortowo podczas uroczystości na świeżym powietrzu.
Krok 9: Zadbaj o plan B
Miej alternatywny plan na wypadek złej pogody. Wynajmij namiot, który może posłużyć jako schronienie w razie deszczu lub zbyt dużego nasłonecznienia. Przydadzą Ci się też parasole ogrodowe!
Sprawdź także: Ognisko w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć
Parasol ogrodowy okrągły Malta Grey / Light Grey Ø 270 cm z oświetleniem LED
Organizacja ślubu w plenerze – dekoracje i meble ogrodowe, które mogą Ci się przydać
Jakie dekoracje ślubne będą Ci potrzebne, żeby cieszyć się wymarzonym ślubem w plenerze? Oto kilka naszych sugestii.
Ceremonia
W czasie ceremonii zaślubin ważne są przede wszystkim 2 miejsca:
Jakie dekoracje na ślub cywilny w plenerze Ci się przydadzą? Pomyśl o pergoli, która stanie za urzędnikiem stanu cywilnego. Ozdób ją balonami lub stwórz z niej kwiecistą ścianę. Ten element możesz następnie wykorzystać jako tło do zdjęć z gośćmi.
Pomyśl także o stole, na którym złożycie podpisy. Nie musisz tu martwić się krzesłami, ponieważ podczas krótkiej ceremonii ani para młoda, ani urzędnik nie siadają.
Tu masz 2 opcje: goście mogą stać lub siedzieć w czasie składania przysięgi. Aby zapewnić wszystkim komfort i wygodę, najlepiej wynajmij lekkie, składane, drewniane krzesełka i ustaw je w kilku rzędach przed miejscem zaślubin. Jeżeli natomiast chcesz, aby goście stali, oznacz miejsca, które mają zająć. Udekoruj także drogę do „ołtarza” kompozycjami kwiatowymi. Możesz też rozłożyć czerwony lub biały dywan, po którym przejdzie panna młoda. Ślub to spektakl! Wyreżyseruj go i zapewnij sobie odpowiednią scenografię.
Krzesło Siesta Miss BIBI White / Amber
Przyjęcie weselne
Nawet mały ślub w plenerze oraz przyjęcie weselne, to spore przedsięwzięcie logistyczne. Co musisz uwzględnić?
-
Miejsce na posiłek – stoły i krzesła:
Ważnym punktem programu wesela są posiłki. Stoły i krzesła, które dobrze sprawdzą się w warunkach zewnętrznych, odpowiednio udekoruj. Jeżeli podłoże nie jest stabilne, pomyśl o podeście. Na stoły połóż czyste obrusy, kwiaty oraz formalną, elegancką zastawę stołową. Krzesła możesz przystroić kwiatami lub też ubrać je w białe czy pastelowe pokrowce.
-
Czas na taniec – parkiet:
Planujesz tańce i zabawy podczas wesela? Przygotuj do tego miejsce. Wynajmij lub zbuduj stabilny i równy „parkiet”, na którym goście będą mogli przetańczyć całą noc.
Pomyśl także o uroczym zakątku, gdzie można będzie złapać oddech po posiłkach czy w przerwie od tańczenia. Postaw kosze grodowe lub leżaki. Ozdób je wygodnymi poduszkami w stylu boho chic, postaw tam romantyczne lampiony i delikatne światełka.
Niedaleko możesz postawić weselny bar, gdzie barman będzie przygotowywał napoje dla gości. Pomyśl także o stacji z deserami czy drobnymi przekąskami.
Stół Siesta Sky 80 cm White
-
Oświetlenie i ogrzewanie:
Aby ślub z bajki i następujące po nim przyjęcie było wielkim sukcesem, dekoracja to nie wszystko. Jeżeli planujesz imprezę nocną, musisz uwzględnić w planie oświetlenie (pomyśl, jak rozstawić lampy i skąd weźmiesz źródło prądu) oraz ogrzewanie (np. ogrzewacze tarasowe).
Kameralny ślub w plenerze – czy jesteś na niego gotowa?
Organizacja ślubu w plenerze to dość skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne. Cały wysiłek jest jednak tego wart! Niezbędne meble, akcesoria oraz dekoracje na to wydarzenie znajdziesz na HOME & GARDEN!