Ognisko w ogrodzie - wszystko, co musisz wiedzieć
23 cze. 2020 r. • 5 min czytania
Sezon działkowy rozpoczął się na dobre. Wiele osób wykorzystuje ten czas, ogrzewając się przy palenisku i rozmawiając ze znajomymi lub rodziną. Co zrobić, żeby dobrze przygotować się na takie spotkania? O co zadbać, aranżując przestrzeń na relaks? Jak zrobić ognisko w ogrodzie, aby nie narazić się na mandat? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym miniprzewodniku.
Palenie ogniska w ogrodzie
Wiele osób zastanawia się, czy ognisko na działce ROD jest zgodne z przepisami. Jak się okazuje, zależy to od celu przyświecającego gospodarzom. Jeśli zamierzają oni pozbyć się w ten sposób skoszonej trawy, liści lub gałązek, muszą liczyć się z grzywną. Zgodnie z Ustawą o odpadach z grudnia 2012 r. zabrania się spalania śmieci objętych nakazem selektywnej zbiórki, a do takich zaliczają się pozostałości roślinne. Dodatkowo zaleca się używać specjalnego drewna opałowego, żeby ograniczyć ilość emisji zanieczyszczeń do środowiska.
Palenie ogniska przy domu
Czy można palić ognisko na swojej działce przy domu? Tak, ale należy uważać, by nie przeszkadzać sąsiadom (stanowią o tym przepisy z art. 144 Kodeksu cywilnego). Trzeba także zachować zdrowy rozsądek, jeśli spotkanie bardzo się przeciągnie. Za zakłócenie ciszy nocnej grozi 500 zł mandatu (podstawa prawna Ustawa o własności lokali, Dz. U. 1994 Nr 85 poz. 388).
Palenie ogniska na wsi – przepisy
Palenie ogniska na łonie natury brzmi niezwykle kusząco, tym bardziej że krajobrazy na polskiej wsi są urzekające. Co istotne, nie ma wyraźnego zakazu tego typu praktyk. Czy zatem można palić ognisko? Tak, ale trzeba wybrać odpowiednią lokalizację, najlepiej w ogrodzie. Art. 82 Kodeksu wykroczeń precyzuje, że nie wolno wszczynać ognia na terenie lasu, torfowisk, łąk, wrzosowisk.
Palenie ogniska na opuszczonej posesji
Kiedy można palić ognisko na opuszczonej działce? Tylko wówczas, gdy dowiemy się, kto administruje danym obszarem. Dodatkowo na biesiadowanie trzeba uzyskać zgodę właściciela.
Palenie ogniska w mieście
Palenie ogniska na terenie zabudowanym jest dozwolone, ale tylko w wyznaczonych do tego obszarach, np. w prywatnym ogrodzie. W wielu miastach powstają też strefy przeznaczone do grillowania. Korzystanie z takich miejsc jest bezpieczne, ale warto zapoznać się z obowiązującym tam regulaminem.
Ognisko na działce rekreacyjnej a przepisy przeciwpożarowe!
Palenie ogniska na własnej posesji musi odbywać się z uwzględnieniem przepisów z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Czy zawsze można rozpalić ognisko w ogrodzie?
Palenie ogniska na posesji w 2021 – poznaj obowiązujące normy dotyczące odległości
Ognisko w ogrodzie jest dozwolone, ale pod warunkiem jego odpowiedniej lokalizacji. Co mówią na ten temat przepisy? Na mocy rozporządzenia MSWiA palenisko nie powinno się mieścić:
- w pobliżu materiałów łatwopalnych,
- w odległości poniżej 4 m od sąsiedniej działki oraz poniżej 10 m od miejsca występowania omłotów i płodów rolnych podatnych na spalenie,
- poniżej 100 m od granicy z lasem.
Ognisko na działce – na co zwrócić uwagę?
Czy można rozpalić ognisko w ogrodzie? Żeby mieć pewność, że dostosujemy się do regulacji prawnych, warto wykonać projekt ogniska w ogrodzie. W ten sposób dokładnie wyliczymy wszystkie parametry i znajdziemy optymalne miejsce na ognisko w ogrodzie. Najlepiej postawić na zakątek, w którym lubimy odpoczywać (oczywiście pod warunkiem, że wybrany teren spełnia wymogi przeciwpożarowe).
Jak przygotować palenisko na ognisko w ogrodzie?
Najczęściej tworzy się ognisko w ogrodzie, które składa się z kamieni lub cegieł. Należy pamiętać, że wybrane surowce powinny odznaczać się odpornością na działanie wysokich temperatur. Jak samodzielnie przygotować ognisko w ogrodzie? Budowa paleniska przebiega w kilku etapach.
Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie? Instrukcja krok po kroku
Nie wiesz, jak zbudować ognisko w ogrodzie? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:
Krok 1: Przygotowania pod palenisko na ognisko w ogrodzie trzeba zacząć od wykopania dołu o głębokości około 0,5 m.
Krok 2: W środek dołu wbija się pręt zakończony sznurkiem. W ten sposób uzyskuje się konstrukcję przypominającą duży cyrkiel, co pozwala na precyzyjne wyznaczenie kręgu.
Krok 3: Na spód wysypuje się drobne kamyki, a na nie układa się cegły lub inne materiały.
Krok 4: W kolejnym etapie zamurowuje się ścianki paleniska, używając specjalnej zaprawy cementowej lub kleju.
Krok 5: Kiedy materiały osiągną odpowiednią strukturę, można już palić ognisko w ogrodzie.
Ognisko w ogrodzie – przykładowe aranżacje
Żeby ognisko w ogrodzie stało się przytulnym miejscem, konieczne jest również odpowiednie urządzenie terenu.
Ognisko w ogrodzie a mała architektura
Do ważnych elementów zalicza się mała architektura, np. w postaci oczka wodnego. Ciekawie prezentują się także solidne ławki ogrodowe. Niektóre z nich wyposaża się w praktyczne schowki. Do świetnych pomysłów zaliczają się również ozdobne donice ogrodowe. Modele są dostępne w wielu wymiarach i kolorach.
Palenie ogniska na działce a dobór mebli
Wybierając meble ogrodowe, powinno się zadbać, by aranżacja wpisywała się w stylistykę danej lokalizacji. Dobrze stawiać na artykuły charakteryzujące się dużą trwałością. Doskonale sprawdzają się meble technorattanowe lub meble rattanowe wyróżniające się elegancją oraz stabilną konstrukcją. Do ciekawych propozycji należą też zestawy z drewna lub ze stali lakierowanej proszkowo. Komplety te są lekkie i łatwe w przenoszeniu, a aranżacje z ich wykorzystaniem świetnie się prezentują.
Wyznacz miejsce na ognisko na działce. Stwórz klimat sprzyjający rozmowom!
Do istotnych kwestii, które należy uwzględnić, urządzając ognisko na ogrodzie, zaliczają się stylowe dodatki wpływające na komfort użytkowników oraz nadające przestrzeni wyrazistego charakteru. Polecamy zainwestować w poduszki na krzesła lub skrzynię do przechowywania przydatnych drobiazgów. Trzeba zająć się też przestrzenią wokół. Optymalnie dobrane oświetlenie i dekoracje to dobry pomysł na ognisko w ogrodzie. Elementy te pomagają bowiem w uzyskaniu wyjątkowej atmosfery.