alt text here 0
Twój koszyk jest pusty
alt text here alt text here

Ognisko w ogrodzie - wszystko, co musisz wiedzieć

Ogród,

Sezon działkowy rozpoczął się na dobre. Wiele osób wykorzystuje ten czas, ogrzewając się przy palenisku i rozmawiając ze znajomymi lub rodziną. Co zrobić, żeby dobrze przygotować się na takie spotkania? O co zadbać, aranżując przestrzeń na relaks? Jak zrobić ognisko w ogrodzie, aby nie narazić się na mandat? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym miniprzewodniku.

Czy można rozpalić ognisko w ogrodzie?

Do jednych z ważniejszych kwestii zalicza się palenie ogniska w ogrodzie. Czy zawsze można je urządzić? Jak się okazuje, zależy to od celu przyświecającego gospodarzom. Jeśli zamierzają oni pozbyć się w ten sposób skoszonej trawy, liści lub gałązek, muszą liczyć się z grzywną. Zgodnie z Ustawą o odpadach z grudnia 2012 r. zabrania się spalania śmieci objętych nakazem selektywnej zbiórki, a do takich zaliczają się pozostałości roślinne.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy organizujemy palenisko w ogrodzie w celach rekreacyjnych, np. żeby się ogrzać lub upiec kiełbaski. To wolno nam robić, ale z zachowaniem odpowiednich reguł – m.in. trzeba używać specjalnego drewna opałowego, żeby graniczyć ilość emisji zanieczyszczeń do środowiska. Poza tym należy uważać, by ognisko na ogrodzie nie przeszkadzało sąsiadom (stanowią o tym przepisy z art. 144 Kodeksu cywilnego).

Jak wyznaczyć miejsce na ognisko w ogrodzie?

Warto wiedzieć, że palenie ogniska na własnej posesji musi odbywać się z uwzględnieniem przepisów z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Czy zawsze można palić ognisko w ogrodzie? Na mocy rozporządzenia MSWiA nie powinno się tego robić, gdy palenisko mieści się:

  • w pobliżu materiałów łatwopalnych,
  • w odległości poniżej 4 m od sąsiedniej działki oraz poniżej 10 m od miejsca występowania omłotów i płodów rolnych podatnych na spalenie,
  • poniżej 100 m od granicy z lasem.

Budowa ogniska w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?

Żeby mieć pewność, że dostosujemy się do regulacji prawnych, warto wykonać projekt ogniska w ogrodzie. W ten sposób dokładnie wyliczymy wszystkie parametry i znajdziemy optymalną przestrzeń na przygotowanie stałego paleniska. Najlepiej postawić na zakątek, w którym lubimy odpoczywać (oczywiście pod warunkiem, że wybrany teren spełnia wymogi przeciwpożarowe). Najczęściej tworzy się palenisko z kamienia lub cegieł. Należy pamiętać, że wybrane surowce powinny odznaczać się odpornością na działanie wysokich temperatur.

Jak przygotować palenisko na ognisko w ogrodzie?

Budowa ogniska w ogrodzie stanowi ogromne wyzwanie. Przygotowania trzeba zacząć od wykopania dołu o głębokości około 0,5 m i wbić w jego środek pręt zakończony sznurkiem. W ten sposób uzyskamy konstrukcję przypominającą duży cyrkiel, co pozwoli nam na precyzyjne wyznaczenie kręgu. Następnie na spód wysypuje się drobne kamyki, a na nie układa się cegły lub inne materiały. W kolejnym etapie zamurowuje się ścianki paleniska, używając specjalnej zaprawy cementowej lub kleju.

Aranżacja ogniska w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

Żeby ognisko w ogrodzie stało się przytulnym miejscem, konieczne jest również odpowiednie urządzenie terenu. Do ważnych elementów zalicza się mała architektura, np. w postaci oczka wodnego. Warto zatroszczyć się też o gustowne wyposażenie. Wybierając meble na ognisko w ogrodzie, należy zadbać, by aranżacja wpisywała się w stylistykę danej lokalizacji. Dobrze stawiać na artykuły charakteryzujące się dużą trwałością. Doskonale sprawdzają się meble technorattanowe lub rattanowe wyróżniające się elegancją oraz stabilną konstrukcją. Wśród ciekawych propozycji warto wymienić też zestawy z drewna lub ze stali lakierowanej proszkowo. Komplety te są lekkie i łatwe w przenoszeniu, a aranżacje z ich wykorzystaniem świetnie się prezentują.

Organizujesz ognisko w ogrodzie? Stwórz klimat sprzyjający rozmowom!

Do istotnych kwestii, które należy uwzględnić, urządzając ognisko na ogrodzie, zaliczają się stylowe dodatki wpływające na komfort użytkowników oraz nadające przestrzeni wyrazistego charakteru. Polecamy zainwestować w poduszki na krzesła lub skrzynię do przechowywania przydatnych drobiazgów. Trzeba zająć się też przestrzenią wokół. Optymalnie dobrane oświetlenie i dekoracje to dobry pomysł na ognisko w ogrodzie. Elementy te pomagają bowiem w uzyskaniu wyjątkowej atmosfery.

Czytaj również