alt text here 0
Twój koszyk jest pusty
alt text here alt text here

Ślub pod chmurką? Czemu nie!? Dowiedz się, jak przygotować wesele w ogrodzie

Ogród,

Choć wiele par młodych marzy o złożeniu sobie przysięgi w kościele, jest też spore grono zwolenników ślubów na otwartej przestrzeni. Od 1 marca 2015 r. Urzędy Stanu Cywilnego w całym kraju umożliwiają zawarcie związku małżeńskiego w plenerze, z czego korzysta coraz więcej par. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ślub kościelny czy też cywilny, wesele możesz urządzić w ogrodzie. Jak zorganizować takie przyjęcie i sprawić, że będzie to niezapomniany dzień dla Ciebie i Twoich gości?

Gdzie zorganizować ślub?

Do niedawna pary miały do wyboru ślub w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz przyjęcie weselne w domu, lokalu albo w ogrodzie. Od dziś pojawiła się trzecia możliwość – ślub w dowolnym miejscu. Najbardziej romantyczną opcją jest zawarcie związku małżeńskiego na łonie natury, a później zabawa pod chmurką. Sezon ślubny trwa przede wszystkim latem. Słoneczna pora roku zachęca do spędzania czasu na powietrzu, a ten fakt można wykorzystać, organizując wesele na zewnątrz. Jeżeli wybierzesz ślub cywilny, nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć przysięgę w tym samym miejscu, w którym będą bawić się goście. Musisz jednak wiedzieć, jakie warunki powinny być spełnione, by urzędnik udzielił ślubu tam, gdzie sobie tego zażyczysz.

Ślub cywilny poza USC

Nie ma konieczności, by ślub cywilny był pozbawiony uroczystej, doniosłej atmosfery. Możesz go zorganizować tak, jak tylko tego chcesz. Jedynymi warunkami, jakie stawia przed Tobą USC, są: 

  • zachowanie uroczystej formy, 
  • zapewnienie bezpieczeństwa osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. 

 

Ważne jest, by miejsce zawierania ślubu było odgrodzone tak, by nikt z zewnątrz nie zakłócił przebiegu uroczystości. W określonym miejscu musi być też ustawiony stół, na którym małżonkowie i świadkowie złożą podpisy. Urzędnik dostarcza również godło państwowe. Oczywiście nie można pominąć konieczności uiszczenia opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa oraz dodatkowej opłaty za zorganizowanie ślubu poza terenem USC. Skoro już wiesz, jakich formalności należy dopełnić, poznaj nasze propozycje dotyczące przyjęcia weselnego pod chmurką.

Wesele pod chmurką – o czym musisz pamiętać?

wesele w plenerzeNiezależnie od tego, czy zaplanujesz plenerowy ślub kościelny, czy może cywilny warto skorzystać z letniej aury i zaprosić gości na wesele w przydomowym ogrodzie. Takie przyjęcie ma w sobie wiele uroku. Najpierw jednak musisz zadbać o odpowiednie warunki. Przede wszystkim wygospodaruj dostatecznie dużą przestrzeń. Polska pogoda bywa kapryśna, więc namiot ogrodowy jest koniecznością. Chroni przed deszczem i wiatrem, poza tym może stanowić świetną bazę do umieszczenia na nim dekoracji z kwiatów czy lampek. Na 100 osób będziesz potrzebować namiotu o wymiarach 10×25 metrów kwadratowych. Równie ważny, jak namiot ogrodowy jest dostęp do prądu, aby umożliwić oświetlenie imprezy. Bez zasilania nie ma mowy o muzyce i nagłośnieniu. Możesz też zapomnieć o pokazie slajdów np. zdjęć lub filmików przedstawiających historię Twojego związku.

Przygotuj ogród i zadbaj o wyposażenie

przygotowanie stołów weselnychDokładnie przystrzyżony trawnik i kawałek specjalnej wykładziny umożliwią swobodne poruszanie się gości i ułatwią zabawy taneczne. Przyjęcie nie byłoby przyjęciem, gdyby zabrakło stołów z daniami, krzeseł oraz ław ogrodowych. Wybierając meble ogrodowe na wesele, sugeruj się ich funkcjonalnością, by posłużyły Ci również w przyszłości. Najlepiej sprawdzą się meble drewniane, technorattanowe, meble metalowe oraz aluminiowe. Stanowczo odradzamy stoły i krzesła wykonane z plastiku, który łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym i często wygląda po prostu tandetnie. Nie zapomnij o swobodnym dostępie do kuchni i łazienki. W kuchennej lodówce możesz przechowywać dania i napoje, które będziesz donosić na stół, a toaleta z umywalką to już konieczność.

Dekoracje, aranżacje – jak zrobić to dobrze?

Jeśli chcesz wziąć ślub w plenerze, stwórz wyjątkowe miejsce do złożenia przysięgi. Możesz np. postawić altankę przyozdobioną kwiatami. Wniesie ona romantyczny nastrój, a także stworzy piękne tło do zdjęć ślubnych. Możesz również przygotować specjalną strefę do robienia zdjęć. Będzie ona ciekawą alternatywą do popularnych i już nieco oklepanych fotobudek.

Ślub w ogrodzie – zauważaj możliwości

Dekorując przestrzeń weselną, wykorzystaj możliwości, jakie stwarza Ci ogród. Na drzewach powieś lampiony oraz girlandy świetlne. Ciekawym pomysłem jest także wytyczenie alejki z lampionów. Jeśli jesteś posiadaczem ławek czy huśtawek ogrodowych, warto pokryć je białą tkaniną, oświetlić i udekorować kwiatami, tworząc strefę odpoczynku dla zmęczonych zabawą gości. Stoły i krzesła ogrodowe również nie mogą pozostać bez przykrycia. Białe obrusy, elegancka zastawa stołowa oraz dekoracyjne wstążki nadadzą weselu elegancji i uroczystego charakteru. Aby uporczywe owady nie zakłóciły wspólnego biesiadowania, zapal w pobliżu świece antykomarowe.

Ślub i wesele w ogrodzie są prostsze do zorganizowania, niż myślisz! Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Czytaj również