Jaką saunę wybrać do domu?
29 kwi. 2020 r. • 2 min czytania
Łatwa dostępność tego typu produktów zachęca nas do zakupienia sauny na użytek prywatny. Jest to świetne rozwiązanie, które da nam możliwość korzystania ze zdrowotnego działania sauny w domowym zaciszu. Gdy podejmiemy decyzję o zakupie sauny, pojawia się wiele pytań, które musimy zadać... sobie samemu.
Spis treści:
Sauna sucha czy infrared?
To podstawowe pytanie, na które odpowiedź najprościej uzyskać po skorzystaniu z obu typów saun. Temperatura w saunie suchej jest dla niektórych osób najzwyczajniej w świecie zbyt wysoka i nie są w stanie wytrzymać w niej nawet kilku minut. Z kolei inna popularna opinia mówi o tym, że w saunie infrared nie można się wygrzać tak mocno, jakby się chciało. Decyzję należy podjąć w zależności od oczekiwań, jakie mamy wobec sauny.
Jaki wymiar?
Wymiar najczęściej określa ilość miejsca, jaką dysponujemy. Ale warto wziąć również pod uwagę także inne aspekty. Czy będziemy korzystać z sauny w pojedynkę, czy może z rodziną i przyjaciółmi? W saunie będziemy siedzieć, czy też chcemy się wygodnie położyć?
Jeśli sauna infrared, to z jakimi promiennikami?
Wyróżniamy trzy rodzaje promienników - węglowe, ceramiczne i kwarcowe. Najważniejszą różnicą jest rodzaj emitowanych przez nie fal podczerwieni. Promienniki węglowe emitują fale IR-C, czyli fale o działaniu płytkim, natomiast promienniki ceramiczne działają na poziomie fal IR-B.
Najbardziej zaawansowane są promienniki kwarcowe, które emitują fale IR-A (działanie najgłębsze), IR-B oraz IR-C, dzięki czemu są najmocniej pożądanymi promiennikami na rynku. Często spotykamy sauny wyposażone w promienniki kwarcowe oraz węglowe, a jest to spowodowane faktem, że promienniki kwarcowe nagrzewają nasze ciało najmocniej i nie powinno się ich umieszczać np. w podłodze.
Gdy już wybierzemy konkretny model sauny, często pojawia się wątpliwość, czy nowe urządzenie tego typu nie sprawi, że kolejny rachunek za prąd zwali nas z nóg...
Czytaj więcej: Ile prądu zużywa sauna?