alt text here 0
Twój koszyk jest pusty
alt text here alt text here

Ile prądu zużywa sauna?

Dom,

Sauna to jedna z ulubionych rozrywek – czy też raczej form relaksu – klientów basenów czy SPA. Trudno się dziwić takiej popularności saun, gdyż dowiedziono ich pozytywnego wpływu na odprężenie organizmu. Kąpiele w saunach pomagają też oczyścić skórę oraz całe ciało z toksyn, dobrze wpływają na cerę i są bardzo przyjemne w użytkowaniu.

Do tej pory posiadanie sauny we własnym domu czy mieszkaniu kojarzyło się z czymś luksusowym, często niedostępnym. Teraz jednak obserwujemy coraz więcej domowych lub ogrodowych saun. Są tańsze, przystępniejsze, wygodniejsze dla zwykłego użytkownika. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości – ile to naprawdę kosztuje i czy nie zbankrutujemy przez rachunki za prąd, który sauna przecież pobiera? Jaki wpływ na koszt instalacji sauny ma ogrzewający ją piec? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Jaki piec do sauny wybrać?

Kluczowe dla naszych doznań saunowych oraz kosztów eksploatacji będzie dobranie odpowiedniego pieca – to on jest sercem każdej sauny i zapewnia temperaturę, dzięki której zażywamy zdrowotnej kąpieli. Piec do sauny jest także głównym generatorem kosztów już po samej instalacji kabiny. Wyróżniamy dwa rodzaje pieców stosowanych do ogrzewania kabin. Pierwszym, rzadko już dziś stosowanym, jest piec opalany drewnem. To dobre rozwiązanie, gdy stawiamy saunę w miejscu, gdzie nie mamy łatwego dostępu do energii elektrycznej – może to być odległy zakątek ogrodu. Wykorzystanie pieca na drewno wiąże się jednak z koniecznością izolacji ścian lub ustawienia go w odpowiedniej odległości od nich. Dodatkowym kosztem będzie także oddzielny przewód odprowadzający dym z sauny.

Znacznie bardziej popularnym rozwiązaniem jest obecnie elektryczny piec do sauny – wygodniejszy i bardziej bezpieczny niż ten opalany drewnem. Przed zakupem należy jednak rozważyć kilka kwestii: wymiary kabiny oraz moc pieca. Z reguły domowe sauny nie przekraczają 5-6 metrów sześciennych objętości. Do takiej kabiny wystarczy piec elektryczny o mocy od 2,2 do 4,5 kW. Taki piec można podłączyć do standardowej instalacji elektrycznej. Jeżeli jego moc będzie większa od 5 kW, będziemy musieli zadbać o przyłącze trójfazowe.

Zwrócić musimy także uwagę na czas nagrzewania pieca do sauny tak, by nie był zbyt długi. Na możliwość kąpieli w 80 stopniach Celsjusza nie powinniśmy czekać dłużej niż 20 minut. Warto zadbać o odpowiedniej jakości materiały – kosz oraz grzałki pieca powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Pamiętajmy również o odpowiednio zabezpieczonej obudowie pieca – temperatura wewnątrz jest ogromna i aby zapobiec oparzeniu się, na zewnątrz powinien zostać zastosowany materiał nagrzewający się maksymalnie do 50 stopni Celsjusza. Na koniec energooszczędność – wybierzmy piec zużywający jak najmniej energii... Tylko właściwie ile prądu zużywa sauna?

Koszt sauny – ile prądu zużywa typowa domowa sauna?

Wbrew pozorom domowa sauna wcale nie musi pobierać ogromnych ilości prądu i powodować palpitacji serca przy każdym rachunku za energię elektryczną. Chociaż sporo zależy od naszego operatora energii i jego stawek, można powiedzieć, że sauna w domu lub ogrodzie w dłuższej perspektywie będzie dużo tańsza niż korzystanie z publicznych saun. Dlaczego?

Zużycie energii przez standardowy piec elektryczny do sauny (wymiary około 200 x 160 cm) to około 3,6-4,2 kWh. W to zużycie wlicza się zarówno czas nagrzewania – czyli około 20 minut – jak i sama kąpiel, czyli czas około 15 minut. Przyjmując średnią stawkę z ostatnich miesięcy 0,55 zł za kWh, jednorazowa kąpiel w saunie będzie nas kosztować od 1,98 zł do 2,31 zł. Zakładając, że w kąpieli wezmą udział 3 osoby, koszt spada do poniżej złotówki. Zachowując umiar, czyli zażywając kąpieli mniej więcej 1-2 razy w tygodniu, miesięczny koszt sauny domowej wyniesie około... 15-18 zł. Nie jest to wygórowana cena, nawet dla osób ceniących sobie oszczędzanie na energii elektrycznej. W perspektywie kilku lat inwestycja w saunę domową lub ogrodową zwróci się całkowicie, jeśli porównamy to z kosztami uczęszczania do saun w SPA lub innych instytucjach publicznych.

Czytaj również