Jak stworzyć nowoczesny ogród wiejski? Pomysły od HOME & GARDEN!
19 paź. 2023 r. • 6 min czytania
Szukasz inspiracji na nowoczesny ogród wiejski? Dobrze trafiłeś! Oto garść pomysłów, co posadzić w przydomowym „wiejskim” ogródku oraz jak go urządzić!
Co wyróżnia ogród w stylu wiejskim?
- Naturalność i prostota – zapomnij o kompozycjach, które wydają się zbyt „wyreżyserowane”. W tradycyjnym ogrodzie wiejskim królują nieregularne klomby, niepoprzycinane gałęzie czy wielobarwne kwiaty. Tu architektem jest sama matka natura.
- Kolorystyka – kwiaty w ogrodzie wiejskim są różnorodne. Dominują tu rośliny regionalne – znajdziesz więc maki, chabry, malwy czy różaneczniki. Ogród w stylu wiejskim ma odcienie polskiej wsi.
- Różnorodność roślin – tradycyjny ogród wiejski to nie tylko rośliny ozdobne, ale i uprawne grządki z polskimi warzywami. Zupełnie jak w ogródkach działkowych. Planując ogród w stylu wiejskim, możesz śmiało przewidzieć miejsce na domowe pomidory, fasolkę szparagową, słoneczniki czy warzywa korzeniowe (marchewkę, seler i pietruszkę). To nie tylko urozmaicenie krajobrazu, ale i sposób na zdrową dietę!
A jakie materiały mogą ozdobić tradycyjny ogród w stylu wiejskim? Projekty powinny zawierać:
- Drewno – materiał ten wpisuje się w wiejski klimat i dodaje ciepła każdemu zakątkowi. Meble ogrodowe, altanki, ławki czy nawet płoty – drewno jest tutaj niezastąpione.
- Kamień – rustykalny, ale elegancki. Kamień można zastosować w ścieżkach czy małych architektonicznych elementach jak fontanny lub kamienne ławeczki.
- Metal – choć może wydawać się to zaskakujące, elementy, takie jak stare, metalowe wiadra czy ozdobne kraty, również znajdują swoje miejsce w takim ogrodzie.
W najpiękniejszych ogrodach wiejskich często znajdują się takie elementy jak:
- Altany – nie tylko jako schronienie przed słońcem, ale także jako miejsce, gdzie możesz spędzić miło czas, czytając książkę czy pijąc herbatę.
- Stawy i małe oczka wodne – warto wpuścić do nich życie. Jeżeli masz do tego warunki, dokup rybki, które będą pływać w oczku lub stawie. Nie zapominaj także o roślinności, np. liliach wodnych.
Połączenie tradycji i współczesności, czyli jak stworzyć nowoczesny ogród wiejski?
Marzy Ci się nowoczesny ogród wiejski? To miejsce, które łączy tradycyjny urok wiejskich przestrzeni z nowoczesnym designem. Tu harmonijnie współgrają różne elementy: od rustykalnych akcentów, przez stylowe dekoracje, aż po innowacyjne rozwiązania technologiczne.
Jak zaplanować ogród w stylu wiejskim z nowoczesnym zacięciem? Na samym początku ważne jest, aby zastanowić się nad ogólnym założeniem projektu. Jak duży jest teren? Jakie funkcje ma pełnić ogród? Czy chcesz w nim uprawiać warzywa, czy może być to miejsce głównie rekreacyjne? Ustalenie tych kwestii pomoże ci wybrać odpowiednie elementy i ich rozmieszczenie. A dalej puść wodze fantazji!
Zobacz także: Jak zaaranżować wąski ogród przed domem?
Inspiracje i pomysły na ogród w stylu wiejskim
Możesz postawić na zabawę otwartą przestrzenią – podziel ją na różne strefy: relaksacyjną, rekreacyjną i uprawową. W projektach nowoczesnego ogrodu wiejskiego mogą dominować stonowane barwy (biel, zieleń i delikatna żółć). Jeśli jednak inspiruje Cię wielobarwność tradycyjnej wsi, postaw na kontrastujące kolory takie jak chabrowy czy makowy.
Pomyśl także o układach roślin i ogrodowej architekturze. Jeżeli nie masz dużej przestrzeni zielonej, wykorzystaj pomysł pionowych ogrodów. Postaw na ściany do stworzenia wertykalnego ogrodu ziołowego czy kwiatowego.
Kwiaty w ogrodzie wiejskim – paleta barw i zapachów
Nowoczesność możesz wprowadzić już na etapie wyboru roślin. Jakie kwiaty w ogrodzie wiejskim będą wyglądać najlepiej? Obok klasycznych, wiejskich gatunków jak lawenda czy rozmaryn, warto pomyśleć o bardziej egzotycznych opcjach, np. bambusie czy różnych odmianach traw ozdobnych.
Sprawdź również: Jakie pachnące kwiaty na balkon i do ogrodu wybrać? Sprawdź 17 propozycji roślin!
Popularne byliny do ogrodu wiejskiego to np.:
- Rudbekia – ze złocistymi kwiatami doda ogrodowi ciepła i energii. Idealnie komponuje się z innymi bylinami oraz roślinami jednorocznymi.
- Dzwonek karpacki – zarówno jego niebieskie, jak i białe odmiany są bardzo dekoracyjne. Gatunek ten doskonale nadaje się do obsadzania rabat, ale również sprawdzi się jako roślina okrywowa.
- Szałwia okręgowa – jej długie, fioletowe kwiatostany są nie tylko piękne, ale też przyciągają pszczoły i motyle, co jest dodatkowym atutem w ogrodzie.
- Ostróżka ogrodowa – jej wysokie, niebieskie kwiatostany stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale również wertykalny, który może być potrzebny w bujnie rosnącym ogrodzie.
- W nowoczesnym oczku wodnym z pewnością znajdziesz także miejsce na lilie wodne czy trzciny.
Ścieżki w ogrodzie wiejskim – estetyka i funkcjonalność
Ścieżki w ogrodzie wiejskim odgrywają szczególną rolę. Prowadzą od jednego zakątka do drugiego, a przy tym wpływają na całą estetykę i architekturę ogrodu. Do stworzenia meandrów ścieżek w ogrodzie wiejskim, wykorzystaj:
- Kamień – naturalny, trwały i elegancki. Doskonały do ogrodów, w których dominują kamienne elementy.
- Drewno – możesz wykorzystać zarówno mniejsze kawałki, jak i np. drewniane kliny.
- Gres – tańsza opcja, ale też efektowna. Idealna do prostych, ale eleganckich ścieżek.
- Cegła – ma ciepły, tradycyjny wygląd. Jej rudy odcień podkreśli zieleń w Twoim ogrodzie.
Planując trasę, zastanów się, do jakich miejsc w ogrodzie najczęściej chodzisz i zaplanuj ją tak, aby ułatwić dojście. Ścieżki mogą być prostoliniowe, kręte, jak i prowadzić przez mostki, altanki czy inne ciekawe miejsca. Możesz wytyczyć drogi otwarte (bez krawężników, bardziej naturalne) lub zamknięte (otoczone krawężnikami, bardziej wyrafinowane).
Przeczytaj także: Farmhouse – sprawdź, jak wprowadzić styl do Twojego domu!
Dekoracje do nowoczesnego ogrodu w stylu wiejskim
Ostatni, ale nie mniej ważny element to dekoracje oraz meble. Tutaj można już naprawdę puścić wodze fantazji! Stawiaj na funkcjonalne, ale nowoczesne wersje klasycznych drewnianych ław, krzeseł i stołów lub technorattanowe meble ogrodowe. Te pierwsze możesz postarzyć, wykorzystując specjalne farby czy środki do pielęgnacji drewna. Drugie – potrafią do złudzenia przypominać naturalny rattan, który jednak jest zdecydowanie bardziej wytrzymały.
Łącz ze sobą naturalne materiały. Metalowe elementy dekoracyjne, jak rzeźby czy lampy solarne, mogą wspaniale komponować się z drewnianymi meblami czy altanką. Wprowadź także szkło i kamień – szklane lampiony na kamiennych murkach mogą tworzyć ciekawy kontrast. Rozważ także połączenie klasycznej fontanny z nowoczesnymi materiałami jak np. stal nierdzewna. Tradycyjne oczko wodne można ożywić, dodając do niego oświetlenie LED.
Zastosuj też energooszczędne oświetlenie solarne, które wieczorem nada ogrodowi romantycznego charakteru. Jeżeli jednak inspiracją są dla Ciebie tradycyjne ogrody wiejskie, pomyśl o wprowadzeniu szklano-metalowych lampionów, w których można umieścić zapalone świece. Urokliwym dodatkiem mogą być także lampy naftowe, które będą nawiązywać do stylu rustykalnego.
Lampiony i girlandy świetlne zawieszone na drzewach czy pergolach sprawią, że strefa relaksu będzie niezwykle urokliwa po zmroku. Pomyśl także o zakupie aluminiowych lub drewnianych dzwonków grających na wietrze. Meble ogrodowe udekoruj poduszkami i narzutami. Wybierając nowoczesne wzory i kolory, możesz odświeżyć wygląd tradycyjnych mebli ogrodowych.
Piękny, nowoczesny ogród w stylu wiejskim – urządź go z HOME & GARDEN
W ogrodzie w stylu wiejskim rządzi natura. To właśnie ta nieokiełznana przyroda nadaje przestrzeniom uroku. Jeżeli chcesz stworzyć nowoczesny ogród w stylu wiejskim, postaw na kilka udogodnień, takich jak technorattanowe meble ogrodowe czy lampiony LED. Ciekawe akcesoria do zielonej przestrzeni kupisz w HOME & GARDEN!