Spis treści:
- Czy wąski ogród przed domem to wyzwanie?
- Wąski ogród – projekt idealny
- Aranżacje specjalne – wąski ogród przy szeregowcu
- Wąski ogród – aranżacje. Podsumowanie
Czy wąski ogród przed domem to wyzwanie?
Wąski ogród przed domem może być traktowany zarówno jako wyzwanie, jak i okazja do kreatywnego zagospodarowania przestrzeni. Głównym problemem jest tutaj ograniczona przestrzeń, którą trudno zagospodarować w funkcjonalny sposób. Musisz zastanowić się, jak efektywnie zaplanować układ roślinności i architektury ogrodowej tak, aby pomieścić, ścieżki, miejsce do wypoczynku czy rabatę z ulubionymi kwiatami. Niewątpliwie więc wąski ogród to wyzwanie, gdyż trudno zrealizować wszystkie swoje pomysły w tak ograniczonej przestrzeni.
Co można zrobić, żeby dobrze zaaranżować wąski ogród?
Przede wszystkim zapoznaj się z koncepcją pionowego ogrodnictwa, czyli wykorzystania ścian i struktur do sadzenia roślin w górę, a nie na szerokość. Postaw też na wielofunkcyjne elementy dekoracyjne i architektoniczne. Na przykład, ławki ze wbudowanym przechowywaniem, skrzynie ogrodowe lub rośliny, które zarówno ozdabiają, jak i są użyteczne (np. zioła).
Wąski ogród – projekt idealny
Jak zaaranżować wąski ogród? Projekt powinien być wykonany w kilku etapach. Jakich? Oto przykład:
Etap 1: Zmierz ogród
Zacznij od zebrania pomiarów oraz dokładnego zmapowania ogrodu. Możesz użyć taśmy mierniczej, a nawet oprogramowania do projektowania, jeżeli jesteś z nim zaznajomiony. Stwórz mapę z zaznaczonymi punktami, takimi jak drzewa, krzewy czy budynki. To pomoże Ci zrozumieć, co i gdzie możesz posadzić.
Etap 2: Określ, jakie funkcje ma spełniać wąski ogród
Czy ogród ma służyć relaksowi, uprawie roślin, czy może być miejscem do spożywania posiłków na świeżym powietrzu? Czy potrzebujesz przestrzeni na parking, czy też ścieżki do różnych punktów ogrodu? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci właściwie dobrać rośliny oraz meble ogrodowe. Jeżeli chcesz stworzyć wyjątkową strefę do relaksu, wykorzystaj każdy kąt w ogródku. Przydadzą Ci się więc do tego narożniki ogrodowe, które zapewnią sporo miejsca do wypoczynku dla całej rodziny, jednocześnie ergonomicznie wykorzystując przestrzeń.
Gdy zaś Twoim celem jest stworzenie miejsca, gdzie w sezonie będzie można spożywać posiłki, urządzać grilla czy wyprawiać romantyczne kolacje przy lampionach, ustaw w ogrodzie podłużny stół z krzesłami.
Etap 3: Wybierz styl aranżacji
Preferujesz nowoczesny, minimalistyczny czy może klasyczny styl? Wąski ogród przy szeregowcu najlepiej zaaranżować w stylu angielskim. Anglicy opanowali do perfekcji aranżacje długich i wąskich zielonych przestrzeni. Postaw na kręte uliczki i romantyczny styl.
Jeżeli wolisz styl zen, możesz rozważyć urządzenie ogrodu japońskiego. Wybierz kolory, które będą dominować – to pomoże Ci później w doborze roślin i dekoracji.
Sprawdź również: Ogród w stylu japońskim – stwórz oryginalną przestrzeń przy domu!
Etap 4: Rośliny do wąskiego ogrodu
Przy aranżacji wąskiego ogrodu bardzo ważny jest dobór roślin. W wąskich przestrzeniach warto wybrać półki, doniczki wiszące lub wertykalne czy pnącza, które także mogą być świetnym rozwiązaniem. Sprawdzą się tu przede wszystkim odmiany pionowe. Przykładem takiego rozwiązania będzie np. bambus, który działa jak naturalny parawan – jest zarówno wysoki, jak i smukły. Przydadzą Ci się także wysokie trawy ozdobne, np. miskant olbrzymi czy niezwykle modne trawy pampasowe.
W wąskim ogrodzie posadź smukłe i wysokie iglaki. Podstawą może być cis. Jego kolumnowy kształt jest idealny do wąskich przestrzeni. Sprawdzą się tu też tuje, jałowiec skalny czy cyprys kolumnowy. Jeżeli wolisz drzewa liściaste, wybierz brzozę, która jest wysoka i smukła. Delikatne, zwisające gałęzie i biała kora dodają elegancji. Smukłe drzewa liściaste to także topole.
W wąskich ogrodach świetnie sprawdzą się różnego rodzaju pnącza, takie jak winobluszcz czy klematis. Mogą one rosnąć na pergolach czy ścianach, oszczędzając miejsce na ziemi. W niższych piętrach ogrodu, wzdłuż alejki posadź rozmaryn czy lawendę, które mają wąską, pionową formę i mogą być uprawiane w doniczkach. Ważne jest, aby dostosować wybór roślin do warunków panujących w ogrodzie – rodzaju gleby, nasłonecznienia i strefy klimatycznej. Zestawienie różnych typów roślin pomoże nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale też doda charakteru i głębi Twojemu wąskiemu ogrodowi.
Zobacz także: Ogród wertykalny – jak stworzyć ścianę roślin w domu, na balkonie lub tarasie? Sprawdź!
Etap 5: Detale – dekoracje i oświetlenie
Do długiego i wąskiego ogrodu możesz też wstawić elementy architektury ogrodowej takiej jak posążki czy małe fontanny. Ważne, żeby oddawały cały charakter aranżacji. Pomyśl o ławeczkach umieszczonych pod wysokimi drzewami czy mostkach nad oczkiem wodnym.
Bardzo często długi i wąski ogród przed domem lub za nim, będzie wymagał odpowiedniego oświetlenia. Pomyśl zatem o stojących latarniach lub niewielkich lampionach, działających na baterie słoneczne. Te samoistnie zapalają się po zmroku. Dobrze rozplanowane oświetlenie – zwłaszcza w punktach najbardziej oddalonych od budynków – sprawi, że ogród będzie wyglądał na większy.
Aranżacje specjalne – wąski ogród przy szeregowcu
Wąski ogród przy szeregowcu to pewnego rodzaju wyzwanie. Bardzo ważne w przypadku takiej przestrzeni jest zapewnienie sobie prywatności i odizolowania od sąsiadów, z którymi i tak już być może dzielisz ściany domu.
Postaw więc na naturalne bariery – wysokie, gęste rośliny jak bambus czy żywotnik mogą działać jak ekran prywatności. Możesz stworzyć naturalny płot z pnączy na siatce lub na drewnianej konstrukcji. Użyj paneli z drutu lub drewna i pozwól pnączom wrosnąć.
W domku szeregowym przydać Ci się może także domek ogrodowy czy altanka, w której schowasz wszystkie akcesoria ogrodowe, takie jak konewki, węże, łopaty czy kosiarkę. Umieścić ja na końcu wąskiego ogrodu i ukryj ją w gąszczu zieleni, np. obsadzając wysokimi trawami lub pnączami.
Sprawdź też: Jak zrobić domek narzędziowy? Oto 6 wskazówek!
Jeżeli aranżujesz wąski ogród przed domem przy szeregowcu, szczególnie nieogrodzonym, nie zawsze możesz pozwolić sobie na wstawienie tam na stałe mebli. Wtedy przydadzą Ci się meble składane, np. krzesełka lub stoły ogrodowe.
Bardzo ważne jest, żeby aranżacja wąskiego ogrodu nie zaburzała ogólnej estetyki osiedla. Spróbuj dopasować się do stylu całej zabudowy, ale jednocześnie zachowaj swój indywidualny i unikatowy charakter – w końcu to Twoja przestrzeń!
Wąski ogród – aranżacje. Podsumowanie
Mimo ograniczonej przestrzeni wąski ogród nie musi być kompromisem pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Inteligentne planowanie, wybór odpowiednich roślin i zastosowanie wielofunkcyjnych mebli mogą odmienić każdy, nawet najbardziej wymagający teren.
Jeśli szukasz mebli ogrodowych, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, warto zajrzeć do HOME & GARDEN, gdzie znajdziesz szeroką gamę produktów dopasowanych do różnych potrzeb i stylów. Niezależnie od wielkości Twojego ogrodu, zawsze istnieje sposób, by uczynić go pięknym i funkcjonalnym miejscem.