Kiedy i jak sadzimy drzewka owocowe?
25 sie. 2021 r. • 3 min czytania
O tym, kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe w ogrodzie decyduje przebieg pogody, a także rodzaj sadzonek. Wiele osób preferuje sadzenie drzewek owocowych jesienią, inni wolą poczekać z tym do wiosny. Istotna jest także rozstawa, tzn. co ile sadzić drzewa owocowe. Co więcej trzeba wiedzieć na temat zakładania przydomowego sadu? Kiedy i jak sadzimy drzewka owocowe?
Spis treści:
Kiedy sadzić drzewka owocowe – na wiosnę czy jesienią?
Zdania właścicieli ogrodów o tym, kiedy sadzić drzewa owocowe – wiosną czy jesienią – są podzielone. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Kiedy więc sadzi się drzewa owocowe?
Sadzenie jesienne jest zwykle korzystniejsze, gdyż drzewa (i krzewy) owocowe szybciej aklimatyzują się, przechodzą w stan spoczynku, a wiosną od razu ruszają ze wzrostem. W ten sposób nie spowalnia się ich rozwoju i szybciej można liczyć na obfite owocowanie. Dlatego fachowcy zalecają wykonywać zabieg właśnie w tym terminie. Optymalny jest październik i pierwsza dekada listopada. W tym przypadku istnieje jednak ryzyko uszkodzenia przez mróz (zwłaszcza przy późnym sadzeniu).
Wiosenne sadzenie (kwiecień-maj) ogranicza takie zagrożenie, a rośliny mają więcej czasu, by przygotować się do zimy. Dlatego wiosną zaleca się sadzić bardziej wrażliwe gatunki, np. morele i brzoskwinie. Powyższe zasady dotyczą drzewek sprzedawanych z gołym korzeniem. Jeśli drzewo ma uformowaną bryłę korzeniową i jest oferowane w donicy, można je sadzić od wczesnej wiosny do jesieni, także latem (trzeba regularnie podlewać). Oczywiście wciąż najlepsze są powyżej wspomniane terminy.
- Kiedy sadzić drzewka owocowe niskopienne? Drzewka niskopienne są bardziej wymagające od tradycyjnych. Jest to spowodowane m.in. słabszym systemem korzeniowym. Ma to wpływ także na mrozoodporność. Dlatego drzewka niskopienne zaleca się sadzić wiosną, ewentualnie wczesną jesienią.
- Do kiedy można sadzić drzewa owocowe? Ostateczny termin sadzenia zależy od przebiegu pogody. Drzew nie sadzi się do zmarzniętego podłoża. Zwykle prace wykonuje się najpóźniej do drugiej połowy listopada.
Jak sadzić drzewka owocowe?
Drzewa owocowe z gołym korzeniem sadzi się tak, by korzenie mieściły się luźno w dołku. Nie wolno ich podwijać ani łamać. Lepsze jest już podcięcie zbyt długich korzeni, chociaż traktuje się to jako ostateczność. Zawsze natomiast skraca się korzenie uszkodzone. Zwykle wykopuje się dołki o średnicy ok. 60 cm i głębokości 50 cm. Można używać także wiertła ogrodowego, wtedy dołki są węższe. W przypadku piaszczystego podłoża na dnie dołków warto usypać warstwę kompostu. Drzewa z bryłą korzeniową powinno się umieścić na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w donicy.
Roślin w obu przypadkach nie wolno sadzić zbyt płytko. Wtedy mają gorsze warunki – słabsza pobieralność wody i składników pokarmowych. Tym samym zieleń jest bardziej podatna na suszę, mróz i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne. Częściej popełniany błąd to zbyt głębokie sadzenie. Jest to jeszcze groźniejsze, gdyż wiąże się z pojawianiem chorób. Szyjka korzeniowa, tj. krótki fragment pomiędzy korzeniami a pniem, powinna być odkryta, w przeciwnym wypadku dochodzi do jej gnicia.
Sadzenie drzew owocowych krok po kroku
- Korzenie na kilka godzin przed planowaną pracą można namoczyć w wodzie.
- Drzewo należy przytrzymywać w dołku pod kątem prostym i podsypywać ziemią.
- Po wypełnieniu dołka drzewkiem należy potrząsnąć. Dzięki temu przestrzenie między korzeniami również zostaną wypełnione ziemią. W rezultacie to zwiększy stabilność sadzonki.
- Następnie ziemię należy udeptać, a rośliny obficie podlać (5-10 l wody).
- Można pozostawić płytkie misy wokół pnia, aby woda nie rozpływała się na boki.
- Często drzewa przywiązuje się do podpórek, które chronią je przed wywracaniem i wyłamywaniem.
Co ile sadzić drzewka owocowe?
Odległość pomiędzy drzewami to złożona sprawa. Zależy nie tylko od gatunku, odmiany, ale nawet od sposobu prowadzenia i cięcia drzewek. Dlatego warto każdorazowo pytać o to sprzedawcę. Przyjmuje się, że drzewa wysokie należy sadzić co 5-6 m (obecnie są mało popularne), średnie co 3-4 m, a karłowe co 1-2 m. Odległości pomiędzy rzędami są zwykle o 1-1,5 m większe niż rozstawa sadzenia. Nie powinno się dopuszczać do nadmiernego zagęszczenia. Wtedy plonowanie jest niższe, plon mniej wybarwiony i częściej dochodzi do występowania chorób oraz szkodników.