Fontanna ogrodowa - walor czy zbędny dodatek?
17 mar. 2021 r. • 3 min czytania
Ogród to wyjątkowa przestrzeń, która sprzyja nie tylko rekreacji, ale również wypoczynkowi. Odpowiednia aranżacja, dobór mebli ogrodowych, a nawet subtelnych dodatków w postaci karmnika czy poidełka dla ptaków, mogą znacząco podnieść jego walory estetyczne. Dzięki temu zdecydowanie chętniej i częściej będziemy decydować się na spędzanie w nim czasu zarówno w pojedynkę, jak i z całą rodziną.
Spis treści:
Fontanny w ogrodach i nie tylko
Ciekawym i bez wątpienia bardzo estetycznym pomysłem na urozmaicenie swojego ogrodu jest zamontowanie w nim oczka wodnego lub fontanny ogrodowej. Woda stanowi nie tylko przykuwający spojrzenia element dekoracyjny, ale również wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i poprawia jakość wypoczynku. Jej delikatny szum działa kojąco na nerwy i stres, a sama obecność wody sprawia, że powietrze jest bardziej nawilżone. A co ważniejsze, również ujemnie je jonizuje, wpływając korzystnie na nasze zdrowie.
Fontanny ogrodowe są najczęściej kojarzone z dużymi i bardzo ozdobnymi elementami, zajmującymi sporo przestrzeni. Współcześnie jednak nawet przy odrobinie wolnego miejsca jesteśmy w stanie pozwolić sobie na niewielki ogród zen, na przykład na balkonie. Takie niewielkie fontanny połączone są bardzo często z nawilżaczem powietrza, tworząc jednocześnie delikatną mgiełkę wodną.
Zewnętrzna i wewnętrzna - fontanny i ich rodzaje
Jeśli rozważamy zakup fontanny, ale nie do końca wiemy, od czego zacząć i na jaką powinniśmy się zdecydować, warto w pierwszej kolejności oszacować, jakiej wielkości przestrzenią dysponujemy. Zarówno mała, jak i duża fontanna ogrodowa, może stanowić stylowy i bardzo nowoczesny dodatek, dzięki któremu zapewnimy sobie przyjemne, sprzyjające odpoczynkowi środowisko. Warto również określić styl, jaki nas interesuje, a także to, z jakich materiałów chcemy, by została wykonana. W określeniu idealnego modelu pomoże również podstawowa wiedza z zakresu dostępnych na rynku rodzajów.
Fontanna w oczku wodnym
Tego typu wodotryski posiadają najczęściej obieg zamknięty wody, dzięki czemu pobierają ją bezpośrednio z oczka, a do ich pracy wystarczą jedynie takie elementy jak filtr z pompą i prąd. Co więcej, możliwe jest niemal dowolne ich zaprojektowanie. Do przygotowania figur ozdobnych wykorzystywany jest najczęściej beton architektoniczny, który formuje się w przeróżne kształty, od prostych form geometrycznych, po skomplikowane wizerunki ludzi i zwierząt.
Fontanna wolnostojąca
To rozwiązanie zdecydowanie przypadnie do gustu osobom, które nie posiadają oczka wodnego, nie mają na niego miejsca, lub też z jakichś powodów nie chcą go u siebie zakładać. Przy fontannach wolnostojących bardzo istotne jest podłoże, na jakim zostaną ustawione. Musi być ono nie tylko odpowiednio twarde, ale i stabilne, by zapewnić optymalne bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom, jak i samej fontannie. Modele wolnostojące posiadają estetycznie ukryte elementy w postaci pompki wodnej i kabla zasilającego.
Fontanna ścienna
Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które zachwyci nawet posiadaczy niewielkiej przestrzeni na przykład na balkonie czy tarasie. Najpopularniejszym i bardzo nowoczesnym rodzajem fontanny naściennej jest płyta montowana bezpośrednio na ścianie, z której tryska strumień, trafiający do misy, znajdującej się poniżej. W przypadku tego rodzaju wodotrysków możliwe jest zarówno podpięcie do źródła wody, jak i zastosowanie obiegu zamkniętego. Fontanny ścienne, wyglądają bardzo stylowo, zwłaszcza gdy są podświetlane i porośnięte gęstym bluszczem.
Fontanna kaskadowa
Jedne z najbardziej relaksujących i wyciszających rodzajów wodotrysków to właśnie fontanny kaskadowe. Za sprawą przelewającej się na kolejne kondygnacje wody zapewniamy sobie i wszystkim gościom wyjątkową atmosferę sprzyjającą wspólnemu wypoczynkowi. Delikatny szum powstały podczas przelewania wody jest najbardziej zbliżony do naturalnych wodospadów, jakie możemy spotkać w przyrodzie.
Mini fontanna
Rozwiązanie, które zachwyci posiadaczy małych balkonów i wszystkich lubiących szum wody, wypełniający domowe zacisze. Wizualnie mini fontanny bardzo często przypominają niewielkich rozmiarów ogródki zen, które ustawić możemy w praktycznie każdym miejscu. Ich delikatny szum w połączeniu z aromaterapią będzie stanowić idealne miejsce relaksu i wypoczynku. Co więcej, dzięki wyposażeniu w obieg zamkniętym wody, mamy również pewność, że nie dojdzie do rozwoju bakterii i możliwe będzie zachowanie odpowiedniej równowagi biologicznej.
Fontanna to doskonały pomysł na urozmaicenie ogrodu i nadanie mu ciekawego, wyjątkowego charakteru. Warto zdecydować się na nią nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale i z powodu jej dobroczynnych właściwości, oddziałujących zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Mnogość modeli i rodzajów, jakie oferują nam fontanny ogrodowe, sprawia, że są one rozwiązaniem wpisującym się w każdą przestrzeń i każdy portfel.