Spis treści:
- Korzyści z zastosowania sauny
- Siłownia i trening a sauna - czy zawsze taka opcja jest zdrowa?
- Sauna po siłowni - tak, ale nie za długo i nie natychmiast
- Jaki rodzaj sauny jest najlepszy po siłowni?
Korzyści z zastosowania sauny
Dobroczynne działanie sauny opiera się przede wszystkim na zmianach temperatury, jakim jest poddawane ciało. Wpływa to pozytywnie na wzmocnienie układu immunologicznego, co sprawia, że organizm podnosi swoją odporność. Wysoka temperatura ma wpływ przede wszystkim na lepsze odżywienie mięśni, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne oraz przyśpiesza krążenie krwi. Proces ten przyczynia się do prawidłowej regeneracji mięśni, co w przypadku regularnych, intensywnych ćwiczeń fizycznych ma szczególne znaczenie. Co więcej, wysoka temperatura doskonale rozluźnia ciało oraz łagodzi bóle mięśni i stawów. Dzięki temu sauna stanowi skuteczny sposób na szybszą i sprawniejszą potreningową regenerację organizmu.
Sauna po treningu siłowym pomoże zatem zregenerować mięśnie. Z kolei seans w saunie po treningu cardio czy interwałowym wzmocni efekt spalania tkanki tłuszczowej. Wraz z potem organizm pozbędzie się szkodliwych produktów przemiany materii.
Siłownia i trening a sauna - czy zawsze taka opcja jest zdrowa?
Tutaj wiele zależeć będzie przede wszystkim od Twojego indywidualnego stanu zdrowia oraz ewentualnych przeciwwskazań. Jeśli takie nie istnieją, możesz śmiało korzystać z dobrodziejstw sauny. Żeby jednak zyskać, a nie wyrządzić sobie krzywdę, z sauny zawsze należy korzystać z głową. Sauna będzie bezpieczna, jeśli korzystając z niej, nie będziesz dodatkowo obciążać zmęczonego treningiem organizmu. Ogólna zasada mówi, że nie należy korzystać z sauny bezpośrednio przed treningiem (sauna rozluźnia mięśnie oraz obniża ich napięcie nerwowe, a więc stają się one mniej odporne na obciążenia), ani natychmiast po treningu.
Sauna po siłowni - tak, ale nie za długo i nie natychmiast
Po każdym treningu mięśnie muszą mieć czas, aby się zregenerować. Dlatego korzystanie z sauny zaraz po siłowni możliwe jest jedynie w krótkich sesjach. Natomiast dłuższy pobyt w ramach regeneracji warto zaplanować w te dni, które przeznaczasz na odpoczynek dla ciała. Intensywne pocenie się pozwala na pozbycie się wody z organizmu, co również ma miejsce podczas treningu. Stąd też, jeśli będziesz przedłużać pobyt w saunie zaraz po siłowni, będziesz czuć się odwodniony (utracisz cenne elektrolity) i zmęczony, Twój oddech spłyci się i przyspieszy. Wejście do sauny zaraz po intensywnym wysiłku, zwłaszcza aerobowym, zamiast pomagać w odpoczynku, jeszcze mocniej obciąży Twój organizm.
Najlepiej więc skorzystać z sauny dzień po siłowni lub kilka godzin po treningu. W tym czasie układ krążenia oraz rytm serca zdążą się unormować, a Twoje mięśnie będą miały okazję na zregenerowanie się i odpoczynek.
Jaki rodzaj sauny jest najlepszy po siłowni?
Po siłowni zaleca się korzystanie z suchej sauny, czyli tak zwanej fińskiej. Swoją tradycję przynosi ona z Finlandii, gdzie sucha sauna domowa jest bardzo powszechnym zwyczajem. W kraju, gdzie przez większość roku ma się do czynienia z niskimi temperaturami, Finowie dzięki regularnemu korzystaniu z domowych saun zachowują zdrowie i witalność.
Sauna sucha jest odpowiednia dla osób, które dobrze znoszą wysokie temperatury, mieszczące się w granicach 90-100 stopni przy wilgotności 5-10%. W tego rodzaju saunie mięśnie mają szansę zrelaksować się i zregenerować po ciężkim treningu, a skóra oczyścić się szybciej ze względu na obfite wydzielanie się potu. Stosunkowo nowym i ciekawym pomysłem na saunę - w szczególności dla seniorów - jest sauna infrared.