Na czym polega leczenie kolorami? Terapia barwami najczęściej opiera się na naświetlaniu światłem w danym kolorze. Chromoterapia to także otaczanie się sprzyjającymi danemu człowiekowi barwami czy to w aranżacji wnętrz, czy w stylizacjach. Koloroterapia jest nieszkodliwa i bezpieczna dla organizmu. Może wspomagać działanie terapii konwencjonalnych. Chromoterapia dostępna jest więc dla osób w każdym wieku i w każdym stanie fizycznym – nie ma ona żadnych przeciwwskazań.
Zobacz też: Czy sauna jest zdrowa? Wpływ sauny na organizm
Terapia kolorami – jak działa?
Jak kolory działają na ludzki organizm? Bardzo często w chromoterapii wykorzystuje się kolory tęczy. Każda z barw ma inne drgania i inną długość fal, które rezonują z ciałem człowieka. Różnej długości fale mają zdolność przenikania przez ludzką skórę i pobudzania do pracy właściwych narządów wewnętrznych. Jak działają poszczególne kolory na organizm człowieka? Zazwyczaj barwy intensywne pobudzają, a stonowane wyciszają i relaksują. Poznaj działanie poszczególnych kolorów na ciało!
Sauna infrared EA2R z koloroterapią
Wpływ kolorów na samopoczucie
Czerwony
Czerwień stymuluje organizm – dodaje energii i zachęca do aktywności fizycznej czy umysłowej. Może nawet podnosić ciśnienie tętnicze krwi, przyspieszyć puls i poprawić oddech. Teorie związane z koloroterapią sugerują, że czerwony może redukować bóle krzyża, pleców i sprzyjać leczeniu chorób krwi. Czerwieni przypisuje się również pozytywny wpływ na libido. Kolor ten to także symbol pewności siebie i pożądania.
W kosmetyce barwa czerwona poprawia ukrwienie skóry, świetnie nadaje się więc do skóry poszarzałej, bladej i zmęczonej. Co więcej, światło pomaga w gojeniu się uszkodzonego naskórka oraz leczeniu blizn. To popularny kolor wykorzystywany także w maskach na twarz LED.
Żółty
To także kolor optymizmu! Dodatkowo uważa się go za barwę intelektu i koncentracji. Może pobudzać system nerwowy i poprawiać skupienie oraz pamięć. Przede wszystkim wystawienie na kolor żółty redukuje zmęczenie oraz przewlekły stres.
Niektóre teorie sugerują również, że żółty może dobrze wpływać na układ trawienny oraz immunologiczny. W teorii chromoterapii może odpowiadać za wspomaganie terapii przeziębienia. Może także dobrze wpływać na kobiety borykające się z męczącymi objawami menopauzy. Działanie kosmetyczne światła w kolorze żółtym polega na łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Kolor ten wykorzystuje się w leczeniu blizn, egzemy i liszajów.
Zielony
To symbol harmonii, równowagi, spokoju i regeneracji. Jest uważany za kolor relaksacyjny, który może łagodzić stres i napięcie. Wystawienie się na działanie barwy zielonej może przynosić pozytywne skutki po ciężkim treningu fizycznym. Koloroterpia uznaje, że patrzenie na odcienie spokojnego, stonowanego zielonego to odpoczynek dla oczu.
Kolor może mieć również korzystny wpływ na układ oddechowy i układ immunologiczny – niektórzy twierdzą, że obniża gorączkę i wspomaga leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych. Terapia zielenią pozytywnie wpływa na układ krwionośny oraz choroby serca, gdyż może obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo w koloroterapii występuje pogląd, że zielone światło może niwelować bóle karku, pleców, stawów i okolic kręgosłupa. Działa też dobrze na urazy sportowe. W kosmetologii pomaga w nawilżeniu skóry oraz może działać przeciwzmarszczkowo.
Przeczytaj również: W saunie bez stroju? Wyjaśniamy, w czym chodzić do sauny
Sauna infrared EA3R Grey z koloroterapią
Niebieski
Niebieski jest kojarzony ze spokojem, wyciszeniem i harmonią. Światło o barwie niebieskiej ma efekt chłodzący i studzący emocje. Uważa się, że ma właściwości uspokajające i może pomóc w redukcji stresu oraz obniżeniu ciśnienia krwi. Niebieski może również wpływać na jakość snu i poprawę komunikacji. W koloroterapii kolor ten stosuje się m.in. do wyciszania stanów zapalnych. Światło niebieskie stosuje się m.in. w leczeniu żółtaczki u noworodków przez naświetlanie lampą UV. Co więcej, barwa niebieska często wykorzystywana jest przez laryngologów, np. do łagodzenia objawów związanych z bólem gardła czy anginą ropną oraz gabinety stomatologiczne, np. do niwelowania bólu dziąseł.
W kosmetologii światło niebieskie ma wyciszać stany zapalne w skórze i łagodzić podrażnienia. Pomaga także w walce z łojotokiem oraz trądzikiem. Dodatkowo obkurcza naczynia krwionośne i pomaga wchłaniać się składnikom aktywnym kosmetyków. Dlatego też właśnie ta barwa wykorzystywana jest również/ w maskach LED.
Fioletowy
Kojarzy się z kreatywnością, intuicją i transformacją. Uważa się, że ma działanie uspokajające i może pomóc w redukcji napięcia emocjonalnego. W niektórych tradycjach jest również łączony z poprawą koncentracji. Naświetlanie światłem fioletowym stosuje się w przypadku obniżonej odporności, przy niskiej liczbie ciałek białych. Chromoterapia zakłada także, że kolor fioletowy może regulować poziom hormonów, redukuje bóle głowy, pomaga w leczeniu bezsenności i działa uspokajająco na podwyższony puls i przyspieszoną pracę serca.
Ze względu na to, że kolor ten uspokaja i pobudza kreatywność, ekspozycja na fiolet zalecana jest przed ważnymi egzaminami, spotkaniami czy prezentacjami. W kosmetologii światło o barwie fioletowej sprzyja regeneracji skóry suchej, podrażnionej i wrażliwej. Wykorzystuje się je również do wzmocnienia naczynek krwionośnych.
Biały
Biały to połączenie wszystkich kolorów widzialnego pasma. Światło o ciepłej barwie uspokaja, daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Uznaje się więc, że leczenie kolorem białym może mieć działanie antydepresyjne. Co więcej, biel może pobudzać do działania i wypełniać energią życiową. Leczenie światłem w kolorze białym może pozytywnie wpływać na układ immunologiczny oraz regulację metabolizmu. W kosmetologii wykorzystuje się światło białe do leczenia trądziku i wyprysków. Ta barwa światła poprawia także elastyczność skóry, gdyż może stymulować komórki do produkcji kolagenu. Białe światło może dotleniać skórę.
Sauna infrared RG2S Natural z panelami solnymi
Koloroterapia w saunie – na czym polega?
Na czym polega saunowe leczenie światłem? Kolory wyświetlane podczas kąpieli saunowej mogą nastrajać organizm we właściwy sposób. Barwy światła dobiera się do nastroju oraz potrzeb, zgodnie z teorią, jaką prezentuje koloroterapia. Lampa LED wyświetla więc widmo światła w wybranym kolorze.
Ekspozycja na barwy w saunie potęguje dobroczynny wpływ kąpieli saunowych na ciało i umysł człowieka. Kolory takie jak niebieski, zielony czy fioletowy pomogą Ci się rozluźnić, wyciszyć i uspokoić. Czerwień czy żółty może pobudzić Twój organizm do działania i stymulować życiową energię. Współcześnie koloroterapia wykorzystywana jest przez sauny suche, zwłaszcza na podczerwień. Sauny infrared do domu oraz ogrodu znajdziesz w ofercie HOME & GARDEN!
Sprawdź także: Jak działają sauny infrared i sauny fińskie?
Leczenie światłem – kolory, które pomogą uleczyć Twoją duszę i ciało
Nie ma bardziej bezpiecznej metody leczenia alternatywnego niż koloroterapia. Sauna to idealne miejsce do przetestowania na swoim ciele dobroczynnego działania światła o różnych kolorach. Barwne lampy zapewnią Ci wyciszenie i relaks lub pobudzą organizm do działania i regeneracji. Przetestuj koloroterapię w saunach HOME & GARDEN!