alt text here 0
Twój koszyk jest pusty
alt text here alt text here

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Ogród,

Ogrodnicy mówią, że jak się wiosną napracujesz, takie plony jesienią zbierzesz. Nie ma w tym wielkiej przesady. Wiosną w ogrodnictwie jest bowiem najwięcej pracy. Jak przygotować ogród na wiosnę? Przede wszystkim dokładnie i z rozwagą, mając na uwadze, że zadbanie o dobrą strukturę gleby, nawożenie, odchwaszczanie i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w nasadzeniach wieloletnich, mają bezpośredni wpływ na osiągnięte plony i całoroczny wygląd ogrodu.

Zacznij od generalnych porządków i zabezpieczenia roślin

Na początku wegetacji zdejmujemy zimowe zabezpieczenie z roślin i rozgarniamy kopczyki. Malujemy również pnie wapnem lub kredą, zabezpieczając drzewa i krzewy przed pękaniem kory. Zakładamy na nie opaski lepowe na wędrujące ku koronom drzew owady zimujące w glebie lub na korze. Usunięcie roślin pozostawionych po zakończonym sezonie wegetacji, czy gałęzi po cięciu zimowym, również pozwoli na dokładne przygotowanie terenu pod nowe siewy i nasadzenia.

Dobrze przygotowana gleba to podstawa

Najważniejsze jest użyźnienie podłoża i poprawienie jego właściwości oraz ustalenie odpowiedniego pH stanowiska. Większość pracy wykonujemy tu również z uwzględnieniem planów nasadzeń i wymagań glebowych roślin.

Odchwaszczanie

Szczególnej precyzji wymaga delikatne i dokładne usunięcie części podziemnych chwastów wieloletnich. Przy zwalczaniu szczególnie uciążliwego perzu warto zastosować również jeden z polecanych herbicydów: Roundup 360 SL, Fusilade Super, Perzocyd 280 SL lub Afalon Dyspersyjny 450 S.C. Środki te pomogą usunąć również powój polny, rdest, oset czy ostrożeń.

Doprowadzanie do odpowiedniego pH gleby

Odpowiedni odczyn gleby warunkuje rozpuszczalność i przyswajalność związków pokarmowych oraz oddziaływanie mikroorganizmów glebowych na kondycję rośliny. Na pH podłoża może mieć wpływ środowisko naturalne, rodzaj podglebia, ilość opadów, stosowane nawożenie, a nawet przemysł. Ponadto gleby, ze względu na dużą ilość opadów wymywających jony zasadowe, zazwyczaj są zakwaszone, co znacznie utrudnia pobieranie potasu, fosforu, wapnia, magnezu i siarki. Przy tym glin, żelazo i mangan mogą występować w nich, w ilościach wręcz toksycznych dla rośliny. Dlatego ustalenie optymalnego odczynu podłoża jest niezwykle istotne.

przygotowanie ogrodu i gleby do wiosnySzczególnie istotne jest natomiast obniżenie pH gleby. Do tego celu można zastosować wapno tlenkowe, rolnicze, palone lub hydratyzowane na gleby ciężkie i do zastosowania jesienią, lub wapno węglanowe - sprzedawane jako Dolomit, wapniak rolniczy mielony, wapno rolnicze czy kreda nawozowa - do zastosowania najpóźniej 2 tyg. przed planowanymi nasadzeniami czy wysiewami.

Jeśli mamy podłoże zasadowe, a nasze rośliny wymagają stanowiska nieco kwaśnego, polecamy siarczan amonu, torf wysoki, przekompostowaną korę iglaków (głównie sosny), mocznik lub siarkę koloidalną. Rozwiązaniem, np. przy nasadzeniach różaneczników, jest mieszanie gruntów z torfem lub sadzenie roślin w rozcięte worki z kwaśnym podłożem.

Poprawa struktury gleby

Stosując odpowiednie zabiegi, nawet gleby piaszczyste i lekkie można przygotować do nasadzeń. Strukturę gleb lekkich można poprawić, mieszając je z dobrze rozłożonym kompostem, obornikiem, gliną, korą i torfem, zarówno wysokim włóknistym, jak i niskim, silniej rozłożonym. Z kolei gleby gliniaste można rozluźnić gruboziarnistym torfem, piaskiem lub nawozami organicznymi. Dobre rezultaty można uzyskać wapnowaniem - jeśli pH gleby na to pozwala.

Nawożenie dostarcza składników pokarmowych na cały sezon uprawy

Do nawożenia ogrodów można stosować nawozy mineralne, zielone, torf, obornik lub kompost. Wiosną stosujemy nawozy azotowe, fosforowe oraz mineralne wieloskładnikowe i długo działające. Wiosną można przekopać grządki również z kompostem, najlepiej samodzielnie przygotowanym. Jeśli chcemy zastosować wiosną nawozy zielone, można wysiać je jako plon główny i przekopać latem. Niestety rezultaty tych działań będą odczuwalne w następnym sezonie upraw. Podobnie jest w przypadku obornika, który powinien być rozrzucony na podłożu jesienią i przekopany wiosną.

Siewy i sadzenia wiosenne

Wiosna to nie tylko czas sprzątania! Na przygotowane stanowiska wysadzamy cebule, bulwy i kłącza. Od marca pracujemy nad uzyskaniem dobrej rozsady. Gdy minie zagrożenie wiosennymi przymrozkami, można wysiewać pierwsze nasiona warzyw i roślin jednorocznych. Wczesna wiosna to również dobra pora na sadzenie drzew i krzewów z "odkrytymi korzeniami" oraz bylin. To idealny termin przesadzenia, dzielenia roślin, szczepienia drzewek.

Prace wiosną są ważne dla plonów jesienią

Prace porządkowe, przygotowanie gleby, rozstawienie tuneli foliowych czy sprawdzenie stanu szklarni, to podstawowe działania prowadzone wiosną w ogrodach. Prac na początku sezonu wegetacji jest mnóstwo, jednak warto się do nich przyłożyć. Plon uzyskany z dobrze prowadzonego ogrodu i piękno zadbanych roślin wynagradzają wszystkie trudny i mozolną pracę.

Czytaj również