Spis treści:
- Jak sauna wpływa na cerę? Najważniejsze korzyści
- Sauna a trądzik - czy sauna pomaga w walce z trądzikiem?
- Działanie sauny na skórę ciała
- Najczęściej zadawane pytania
Jak sauna wpływa na cerę? Najważniejsze korzyści
W dzisiejszych czasach na kontakt z toksynami narażeni jesteśmy każdego dnia. Ich ogromne ilości przedostają się do naszego organizmu nie tylko z powietrza, ale również w przetworzonej żywności, a nawet mogą być efektem ubocznym długofalowego narażenia na stres. Wszystkie te czynniki odbijają się negatywnie nie tylko na naszym zdrowiu, ale także wyglądzie. Skutecznym, a zarazem znanym już od setek lat sposobem na poprawę ogólnej kondycji organizmu oraz stanu zdrowia są wizyty w saunie!
Regularne kąpiele cieplne, na przykład dwa razy w tygodniu, pozwalają skutecznie usunąć toksyny z organizmu i to w sposób całkowicie naturalny. Pocąc się, wydalamy szkodliwe substancje, odblokowujemy pory i usuwamy nadmiar sebum, które jest odpowiedzialne za nadmierne świecenie się skóry. Sauna jest zatem naturalnym sposobem na uchronienie skóry przed gromadzeniem się w niej zanieczyszczeń i bakterii, które mogą być przyczyną powstawania niedoskonałości.
Sauna a trądzik - czy sauna pomaga w walce z trądzikiem?
Niestety ze względu na wspomnianą wcześniej ekspozycję na wszechobecne toksyny, problemy z trądzikiem są przypadłością coraz powszechniejszą i to u osób w każdym wieku. Towarzyszące tej chorobie zmiany skórne bardzo często sprawiają, że tracimy pewność siebie, czujemy się nieatrakcyjni, a w skrajnych przypadkach nawet separujemy się od innych ludzi. Trądzik jest zatem bardzo poważnym problemem zarówno z punktu widzenia zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, dlatego w żadnym razie nie można go bagatelizować.
Jedną z przyczyn trądziku są zatkane pory skóry, w których gromadzi się nadmierna ilość wytwarzanego sebum. Przez zablokowane pory ciało nie jest w stanie w naturalny sposób pozbyć się z toksyn, które w połączeniu z sebum i bakteriami tworzą ropne stany zapalne. Regularne wizyty w saunie pomagają usunąć wszystkie zanieczyszczenia, pozwalają skórze się unormować i wyciszyć. W początkowej fazie detoksykacji może wystąpić zwiększony wysyp stanów zapalnych, jednak jest to zjawisko całkowicie naturalne.
W przypadku bardzo dużych problemów ze skórą, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się sauny domowe, Dzięki regularnym seansom, pozbędziemy się również nadmiaru soli z organizmu czy metali ciężkich, które także w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry. Aby wizyta w saunie przyniosła jak najwięcej korzyści, niezbędna jest też właściwa pielęgnacja w trakcie i po sesji. Ponieważ podczas procesu usuwania toksyn może dojść do rozprzestrzenienia bakterii po całej twarzy, podczas seansu należy ocierać pot ręcznikiem, a po wyjściu z sauny - dokładnie umyć się pod prysznicem.
Działanie sauny na skórę ciała
Sauna wpływa pozytywnie na ogólną fizjologię naszej skóry, głównie za sprawą poprawy funkcjonowania bariery naskórkowej. Seanse w saunie przyczyniają się również do intensywnego nawadniania warstwy rogowej, zwiększenia ukrwienia naskórka oraz do zmniejszenia produkcji sebum poprzez unormowanie pracy gruczołów. Zatem czy sauna jest dobra na cellulit bądź walkę z bliznami i rozstępami? Jak najbardziej! Dzięki wpływowi wysokich temperatur zarówno sauna sucha, jak i parowa to świetny sposób na drenaż limfatyczny.
Warto wiedzieć, że sauna działa korzystnie nie tylko na skórę twarzy, ale i całego ciała. Kąpiele cieplne sprzyjają między innymi niwelowaniu stanów zapalnych skóry na plecach, dekolcie i innych częściach ciała. By jednak wizyta w saunie przyniosła pożądane efekty, warto wcześniej dowiedzieć się, jak korzystać z sauny prawidłowo. Przede wszystkim należy pamiętać, że z sauny należy korzystać bez makijażu, po dokładnym oczyszczeniu ciała pod prysznicem. Sauna może wspierać nas w walce zarówno z trądzikiem, jak i niektórymi chorobami skóry - przeciwwskazaniem mogą być jednak rozległe lub zaawansowane zmiany skórne, dlatego możliwość korzystania z kąpieli cieplnych w takich przypadkach warto skonsultować z lekarzem.
Poza oczyszczaniem skóry, sauna przyczynia się również do poprawy krążenia krwi, wspierając dotlenienie komórek, dzięki czemu skóra zachwyca naturalnym blaskiem, odzyskuje sprężystość i wygląda młodziej.
Najczęściej zadawane pytania
Czy sauna korzystnie wpływa na skórę?
Wizyty w saunie są znaną od wieków metodą na poprawę stanu zdrowia. Regularne seanse w naturalny sposób przyczyniają się do wydalenia toksyn i innych szkodliwych substancji z organizmu, wspierając odblokowanie porów skóry i usuwając nadmiar sebum. Tym samym sauna zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń i bakterii, które mogą powodować powstawanie niedoskonałości skórnych.
Czy sauna pomaga zwalczyć trądzik?
Regularne korzystanie z sauny wspiera usuwanie zanieczyszczeń z organizmu, dzięki czemu kąpiele cieplne mogą też wspomagać walkę z trądzikiem. Ważne jest jednak, by pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry w trakcie i po sesji – podczas seansu trzeba ocierać pot ręcznikiem, a po wyjściu z sauny dokładnie umyć się pod prysznicem. Co istotne, początkowo można zaobserwować zwiększony wysyp stanów zapalnych, ale jest to zjawisko całkowicie naturalne, które samoistnie ustępuje.
Jak sauna działa na skórę ciała?
Seanse w saunie przyczyniają się do intensywnego nawadniania warstwy rogowej, zwiększają ukrwienie naskórka oraz zmniejszają produkcję sebum. Wpływ wysokich temperatur sprawia ponadto, że sauna to sposób na naturalny drenaż limfatyczny, wspomagający walkę z cellulitem, bliznami i rozstępami. Kąpiele cieplne redukują także powstawanie stanów zapalnych skóry na plecach, dekolcie i innych częściach ciała. Sauna poprawia również krążenie krwi oraz wspiera dotlenienie komórek.