Spis treści:
- Tunel foliowy PCV – lekka i stabilna konstrukcja
- Jaki tunel foliowy wybrać?
- Tunel foliowy – mobilne rozwiązanie
- Tunel foliowy to własny, aromatyczny warzywniak
Tunel foliowy PCV – lekka i stabilna konstrukcja
Foliowy tunel ogrodowy to lżejszy, łatwiejszy w montażu i przenoszeniu zamiennik szklarni. Tunel foliowy skonstruowany jest zazwyczaj z rurek metalowych bądź wykonanych z PCV, cechujących się dużą wytrzymałością. Folia PCV, którą pokrywamy stelaż, może być perforowana lub nie – jej dobór zależy od potrzeb naszych roślin. Folia perforowana pozwala na swobodną wymianę powietrza, a nieperforowana z powodzeniem utrzymuje odpowiednią wilgotność i temperaturę wewnątrz tunelu, a także chroni przed wiatrem.
Jaki tunel foliowy wybrać?
Producenci oferują konstrukcje o różnych wymiarach – w zależności od wielkości upraw i przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania, możemy wybrać ogrodowe tunele o długości już od jednego metra do ośmiu. Wybór odpowiedniej wielkości ma znaczenie, gdyż wiąże się to z zagospodarowaniem miejsca pod uprawę roślin. Niskie rośliny można sadzić już w odległości 15 cm od ściany tunelu, ale pomidory wymagają już 40 cm odstępu. Konstrukcję najzasadniej jest postawić w miejscu nasłonecznionym – tunele foliowe ustawia się zazwyczaj dłuższym bokiem w kierunku północno-południowym.
Tunel foliowy – mobilne rozwiązanie
W przeciwieństwie do szklarni, tunele można w łatwy i szybki sposób zdemontować oraz przesunąć w inne miejsce. Zmiana ustawienia tunelu zapobiega wyjałowieniu gleby, a także pozwala na zmianę aranżacji ogrodu lub działki. W celu zabezpieczenia folii przed trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi w zimie, po zebranych plonach dobrze jest ją zdjąć, osuszyć i przechować w zamkniętym pomieszczeniu do wiosny. Wtedy możemy mieć pewność, że tunel foliowy posłuży nam jeszcze przez kolejne lata.
Tunel foliowy to własny, aromatyczny warzywniak
Głównym zadaniem, jakie ma do spełnienia tunel foliowy, jest przyspieszenie wzrostu i dojrzewania wielu gatunków roślin. Pierwsze wysiewy rozpoczyna się już pod koniec lutego. Wczesną wiosną można hodować na przykład sałatę, rzodkiewkę czy cebulę dymkę. Z kolei na początku maja sadzi się pomidory i paprykę. Ale to nie wszystko! W tunelu foliowym, oprócz warzyw, wyhodujesz aromatyczne zioła, takie jak bazylia, tymianek czy oregano. Czy może być coś smaczniejszego niż własne pomidory z listkiem świeżej bazylii? Tunele ogrodowe są na to łatwym i skutecznym sposobem.