Na co zwrócić uwagę przygotowując azjatycki ogród na modłę chińską?
1. Stawy i strumienie – źródło życia i harmonii
To woda, a nie roślinność stanowi najważniejszy element ogrodu chińskiego. Jest ona w końcu symbolem życiodajnej siły i przepływu energii Qi. Stawy, strumienie i niewielkie kaskady wodne symbolizują ciągłość życia, a ich kręte koryta odzwierciedlają nieprzewidywalne meandry losu. Woda w ogrodzie chińskim zapewnia równowagę Yin i Yang. Zbiorniki wodne często obsadzane są kwiatami lotosu, które w chińskiej tradycji symbolizują duchową czystość oraz rozwój wewnętrzny.
2. Kamienie i skały – siła i trwałość
Kolejny elementem, który ma niebagatelne znaczenie dla ogrodowej aranżacji w stylu chińskim, są kamienie i formacje skalne. Te symbolizują trwałość, długowieczność oraz siłę. Układane w artystyczne kompozycje naśladują naturalne góry. Kamienie o nieregularnym kształcie, pełne zagłębień i otworów, odzwierciedlają naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Głazy symbolizują energię męską (Yang), a miękkie linie wody – energię żeńską (Yin).
W ogrodzie chińskim często wykorzystuje się naturalne kamienie polne i większe głazy, otoczaki i formacje kamienne (naturalistyczne rzeźby), a także żwirowe ścieżki, place do wypoczynku czy oprawy rabat.
3. Ścieżki i place – droga pełna tajemnic
Chińskie ścieżki i place rzadko są proste. Zamiast tego wiją się w zakrętach, tworząc poczucie tajemniczości i zapraszając do odkrywania ogrodu krok po kroku. Ten kręty układ pozwala w pełni docenić piękno natury oraz sprawia, że spacerujący nie widzi od razu całego ogrodu. Jest to celowy zabieg – każda część ma być odkrywana stopniowo, co symbolizuje drogę życiową pełną niespodzianek.
4. Mosty – symbol przejścia do lepszego świata
W chińskich ogrodach często spotyka się także mosty i mosteczki – oczywiście zawieszone najczęściej nad zbiornikami wody. Mają charakterystyczny półkolisty kształt, który odbija się w wodzie. Taka forma mostu tworzy okrąg – symbol doskonałości i jedności. Mosty symbolizują także przejście, duchową podróż i zmianę stanu świadomości. Często są to konstrukcje drewniane, kamienne lub wykonane z cegły.
5. Altany i pawilony – oaza spokoju i miejsce kontemplacji
Altany i pawilony to miejsca odpoczynku, które pozwalają podziwiać piękno ogrodu w ciszy. Te małe, otwarte budynki stanowią schronienie przed deszczem lub słońcem. Najczęściej mają spiczaste dachy pokryte ceramiczną dachówką i ozdobione chińskimi ornamentami. Czasem nawet ozdabia się je charakterystycznymi pagodami. W miejscach tych można oddać się wyciszeniu i medytacji. Altany i pawilony mogą być wykonane z drewna, babusa, naturalnej, czerwonej cegły lub naturalnego kamienia. Rzadko stosuje się tu metal.
6. Roślinność – symboliczne gatunki drzew, krzewów i kwiatów
W chińskiej tradycji konkretne gatunki roślin mają znaczenie symboliczne. Na przykład wierzba płacząca to harmonia i melancholia, śliwa to nadzieja i odrodzenie, a sosna symbolizuje długowieczność i wytrzymałość. Co ciekawe, roślinność stanowi w ogrodzie chińskim drugorzędną rolę. Przy obsadzaniu powierzchni stawiaj na naturalność i minimalizm.
Ogród azjatycki a chiński – czy oznaczają to samo?
Choć oba pojęcia są często używane zamiennie, ogród azjatycki i ogród chiński to nie to samo. Ogród azjatycki to szersze pojęcie obejmujące różne style ogrodowe wywodzące się z kultur Dalekiego Wschodu, w tym m.in. z Chin, Japonii, Korei czy Wietnamu. Każdy z tych stylów ma swoje unikalne cechy, które wynikają z lokalnych tradycji, religii i filozofii. Z kolei ogród chiński to jeden z najważniejszych przedstawicieli ogrodów azjatyckich, który wyróżnia się charakterystycznym układem przestrzennym, symboliczną filozofią i zastosowaniem zasad Feng Shui.
Zobacz także: Ogród w stylu japońskim – stwórz oryginalną przestrzeń przy domu!
Klasyczne meble, które podkreślą ogród w stylu chińskim
W ogrodzie w stylu chińskim, w miejscach do relaksu nie powinno zabraknąć mebli ogrodowych. Powinny być one ustawione zgodnie z filozofią Feng Shui, aby nie zaburzały przepływu energii.
Meble ogrodowe
Jeżeli zdecydowałeś się na ustawienie w ogrodzie w stylu chińskim altany lub pawilonu, możesz wyposażyć wnętrze właśnie w wygodne meble. Dobrze sprawdzą się tam drewniane ławki z oparciem, niskie stoliki, na których będzie można postawić dzbanek z herbatą oraz krzesła z drewna bambusowego. W ogrodzie chińskim często spotyka się meble ogrodowe wykonane z twardego drzewa egzotycznego, takiego jak teak czy mahoń. W strefach wypoczynkowych postawić możesz także kamienne meble – proste ławki, niskie stoły z polerowanego kamienia lub granitu czy okrągłe stoliki do ceremonii herbacianej.
Dodatki do ogrodu chińskiego – fontanna, mostek i co jeszcze?
Dodatki i ozdoby odgrywają znaczącą rolę w ogrodach azjatyckich – mają wspierać harmonię, promować przepływ energii qi oraz wprowadzać równowagę między żywiołami. Wszystkie elementy ogrodu chińskiego pełnią funkcję estetyczną i symboliczną.
Sprawdź też: Jak urządzić ogród w stylu włoskim? Inspiracje
Ozdoby przy zbiornikach wodnych
Wspominaliśmy już o mostkach zawieszonych nad zbiornikami wodnymi. Co jeszcze może znajdować się w ogrodzie chińskim?
- Kamienne fontanny – wykonane z naturalnego kamienia, często o nieregularnym kształcie to nawiązanie do dzikiego charakteru ogrodu chińskiego.
- Źródełka wodne – miniaturowe źródła w formie mis kamiennych lub ceramicznych, z których woda delikatnie wypływa i wpada do mniejszych zbiorników.
- Kaskady wodne – woda spływająca po kamiennych ścianach symbolizuje nieustanny przepływ życia.
Oświetlenie w ogrodzie chińskim
Oprócz źródeł wody w ogrodzie chińskim powinny też znaleźć się tradycyjne, dekoracyjne lampiony. Jakie?
- Lampiony kamienne (tōrō) – wykonane z kamienia, mają różne kształty, od prostych cylindrów po skomplikowane formy pagód.
- Lampiony ceramiczne – lżejsze i bardziej dostępne, można je ustawić w pobliżu ścieżek i altan.
- Lampiony podświetlane – nowoczesna forma klasycznych lampionów, w których umieszcza się źródło światła LED, co pozwala podkreślić urok ogrodu po zmroku.
Pergole oraz bramy do ogrodu
Pergole i bramy mają szczególne znaczenie w ogrodzie chińskim – symbolizują wejście do innego, duchowo bogatszego świata. Z praktycznego punktu widzenia, pergole i bramy stanowią świetną podporę dla pnących roślin. Pomyśl o elementach wykonanych z drewna (np. bambusowego) lub kamienia.
Przeczytaj również: Ogród naturalistyczny – czym się charakteryzuje i jak go stworzyć?
Rzeźby i figurki w ogrodzie w stylu chińskim
Popularną ozdobą do chińskiego ogrodu są figury lwów – strażników, którzy mają chronić wejścia do ogrodu, a także rzeźby przedstawiające smoki i feniksy, które symbolizują ochronę, siłę i szczęście. Możesz wykorzystać tu także figurki medytującego Buddy. Jeżeli chcesz uzyskać bardziej naturalistyczny obraz ogrodu, postaw na ciekawe formacje kamienne, które będą stanowić minimalistyczną rzeźbę.
Rośliny, które warto wybrać, by stworzyć ogród chiński
W ogrodzie nie może zabraknąć roślin! Przy ich wyborze warto postawić na te, które tworzą wrażenie naturalnego, dzikiego krajobrazu, ale jednocześnie dają wrażenia porządkowej i harmonijnej przestrzeni. Co posadzić w ogrodzie w stylu chińskim?
Drzewa:
- Śliwa chińska – kwitnie wczesną wiosną, a jej różowe lub białe kwiaty symbolizują odrodzenie, odnowienie i nadzieję.
- Sosna – symbol wytrwałości i długowieczności, ponieważ pozostaje zielona przez cały rok.
- Wierzba płacząca – jej zwisające gałęzie nadają ogrodowi melancholijny nastrój, a zarazem symbolizują pokorę i elastyczność.
- Wiśnia – znana głównie z japońskich ogrodów, ale również spotykana w chińskich. Jej kwitnienie symbolizuje piękno życia i ulotność chwili.
Krzewy:
- Piwonia – to królowa kwiatów w Chinach, symbolizująca bogactwo, dostatek i powodzenie. Jej bujne, pełne kwiaty dodają ogrodowi elegancji.
- Azalia – kwitnie na wiosnę w odcieniach czerwieni, różu i bieli, które symbolizują radość, odrodzenie i optymizm.
- Magnolia – jej delikatne, duże kwiaty to symbol czystości i szlachetności.
- Jałowiec – roślina o wiecznie zielonych igłach symbolizuje wieczność, trwałość i ochronę przed złymi siłami.
Rośliny wodne:
- Lotos – symbol czystości i duchowej odnowy, ponieważ wyrasta z mętnej wody, pozostając czystym.
- Lilia wodna – symbol spokoju i ciszy, często kojarzony z medytacją.
- Tatarak – umieszcza się go przy brzegach stawów, by dodać im dzikiego charakteru.
Trawy w ogrodzie chińskim:
- Miskant chiński – wysoka, efektowna trawa, której ruch na wietrze wprowadza dynamikę.
- Turzyca – niska trawa, idealna do obsadzania brzegów stawów.
- Bambus – to jeden z najważniejszych elementów ogrodu chińskiego. Jest symbolem siły, wytrwałości i elastyczności, ponieważ ugina się na wietrze, ale nigdy nie łamie.
Ogród chiński – stwórz własną aranżację
Aranżując ogród w stylu chińskim, zachowaj naturalizm. Główne założenie filozofii kreowania zielonych przestrzeni na modłę chińską to utrzymanie harmonii, równowagi i niezaburzonego przepływu energii. Prawdziwy ogród w stylu chińskim wypełniony jest metaforami i symbolami, które wprawiają człowieka w stan głębokiego relaksu. Chcesz urządzić ogród w stylu azjatyckim? Zajrzyj do HOME & GARDEN i wybierz odpowiednie wyposażenie do swojej zielonej przestrzeni i znajdź więcej inspiracji!