Jak wybrać narożnik ogrodowy?
5 cze. 2018 r. • 2 min czytania
Sezon wypoczynkowy w pełni. Gdy dni robią się coraz dłuższe, a temperatury na dworze coraz wyższe, pora pomyśleć o przygotowaniu kącika w ogrodzie na letni wypoczynek. Jednym z bazowych mebli jest oczywiście duży narożnik ogrodowy - najlepiej taki, który oprócz najbliższych pomieści przyjaciół odwiedzających nas przy grillu. Zobaczcie, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, rozważając zakup kanapy do ogrodu.
Spis treści:
Meble ogrodowe wykonane z jakich materiałów sprawdzą się do ogrodu?
Ogród to przestrzeń, która wymaga zastosowania materiałów i tkanin o podwyższonej trwałości. O ile na tarasie możemy liczyć na jakieś zadaszenie, na odkrytej zielonej przestrzeni nasze meble wypoczynkowe są narażone na działanie kwaśnego deszczu, silnych promieni słońca, dymu z grilla i ogniska oraz wieczornych spadków temperatury. Dlatego też szukając dużego narożnika ogrodowego z przeznaczeniem do ogrodu, warto szczególną uwagę zwrócić na materiał jego wykonania.
Rattan czy technorattan - co będzie lepsze?
Współczesne kolekcje mebli na taras lub do ogrodu często wykonywane są z technorattanu - surowca, który dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne i nie jest tak wrażliwy jak naturalna wiklina. Meble ogrodowe technorattan mają tę przewagę nad swoim w pełni naturalnym kuzynem, że znacznie lepiej znoszą opady deszczu, spadki temperatur czy letnie palące słońce. Nie blakną tak mocno. Rattanowe meble ogrodowe, choć piękne, wymagają większej troski o odpowiednie przechowywanie. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, możemy się na nie zdecydować. Szczególnie wspaniale będą prezentować się w ogrodzie urządzonym w stylu wiejskim czy prowansalskim. W tym ostatnim przypadku najlepiej wybrać meble z rattanu pomalowane na biało. Natomiast meble ogrodowe technorattan w nienaruszonym stanie przetrwają wiele sezonów. Warto je jednak chować na zimę do garażu, piwnicy czy składzika.
Temat ten poruszaliśmy już w naszej publikacji "Rattan czy technorattan - czym się różnią?", gdzie kompleksowo opisujemy oba materiały.
Trwałość nie równa się dyskomfort
To, że do ogrodu z wiadomych przyczyn wybieramy meble, które nie są tapicerowane, wcale nie oznacza, że musimy męczyć się na twardych ławkach i surowych konstrukcjach. Producenci narożników ogrodowych do swoich kolekcji projektują specjalne bawełniane siedziska wypełnianie pianką, przytulne poduchy i oparcia. Dzięki nim wypoczynek w ogrodzie staje się tym bardziej komfortowy. Pamiętajmy, że tkaniny, choć są często o zwiększonej odporności, nie powinny być zostawiane na noc - wtedy mogą łatwo zrosić, zawilgotnieć i nadawać się do prania. Warto zabierać je każdorazowo ze sobą do domu.