Spis treści:
Meble rattanowe to bardzo stylowy i elegancki element wyposażenia ogrodu. Niestety, z czasem mogą tracić swój dawny blask, który nadaje ogrodom malowniczy i niepowtarzalny klimat. Na szczęście istnieje kilka trików i metod, które pozwalają zachować ich wyjątkowy charakter na dłużej i cieszyć się pięknym ogrodem bez konieczności inwestowania w nowe meble. Wówczas wystarczy wiedzieć, jak je odpowiednio pomalować, by znów wyglądały jak nowe.
Meble z rattanu to lekkie i niezwykle eleganckie meble ogrodowe. Dzięki nim w ogrodzie stworzymy drugi salon, w którym będziemy mogli wygodnie spędzać czas w gronie najbliższych. Mogą również stanowić stylowe wyposażenie naszego pokoju dziennego lub letniskowego domku, wprowadzając do każdego z pomieszczeń nieco egzotycznego charakteru. Niewiele osób wie jednak, że rattanowe krzesło, stół czy stoliki to inwestycja na lata, którą można w prosty sposób odświeżyć, nadając jej tym samym zupełnie nowe życie i charakter. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, by w łatwy sposób, krok po kroku odświeżyć swoje stare, nudne, meble rattanowe.
Czy rattan można malować?
Oczywiście! Jest to czynność wręcz wskazana, zwłaszcza jeśli meble są w użytku już kilka lat, a ich kolor zdecydowanie wymaga odświeżenia i nadania mu dawnego blasku.
Jaka farba do rattanu?
Najprostszym rozwiązaniem, pozwalającym cieszyć się swoimi meblami ratanowymi na nowo, jest pomalowanie ich za pomocą zwykłej farby do drewna. Innym rozwiązaniem będzie równie dobrze kryjąca lakierobejca w różnych wariantach do wyboru oraz farba kredowa do rattanu. Przed przystąpieniem do malowania warto jednak pamiętać, by dokładnie zdjąć stary lakier, pozwalający na uzyskanie gładszej i jednolitej powierzchni.
Czym pomalować rattan na biało?
Biała farba do rattanu nie musi ograniczać się jedynie do konwencjonalnych metod wymagających puszki farby i pędzla. Na ratunek przybywają olej, bejca, a nawet specjalny spray do mebli.
Czym pomalować rattan?
Farba do stołów i krzeseł rattanowych to zaledwie początek - liczy się również narzędzie do malowania oraz odpowiednia technika. Jeśli decydujemy się na pokrycie kolorem wymagającym użycia pędzla, warto upewnić się, że jest on dobrej jakości i podczas aplikacji koloru nie zacznie gubić włosia, psującego efekt pracy.
Od czego zacząć?
Zanim przystąpimy do odnawiania stołów i krzeseł, należy je uprzednio dobrze oczyścić z brudu i kurzu. To szczególnie ważny etap, zwłaszcza jeśli krzesło ogrodowe lub sofa długo stały w piwnicy czy na strychu. Od dobrego przygotowania mebli do malowania zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Jeżeli pominiemy ten etap, farba może nie pokryć dobrze ich powierzchni; mogą też powstawać zacieki oraz odpryski.
Po „odkurzeniu” mebla możemy przystąpić do jego mycia. Do czyszczenia przyda się szczotka z miękkim i delikatnym włosiem, a także odrobina wody z mydłem alkalicznym lub malarskim. Będą one pomocne przy usuwaniu tłustych plam oraz oleju. Musimy jednak pamiętać, aby ten etap prac wykonywać z rozwagą i uważać, by nie przemoczyć mebla. Naturalny rattan, podobnie jak wiklina czy drewno, od nadmiaru wody może się odkształcić i zniszczyć.
Jeżeli odnawiany mebel pokryty jest lakierem lub starą farbą, należy go dokładnie oczyścić z tych elementów. W tym celu pomocny może się okazać papier ścierny drobnoziarnisty, cyklina (zwłaszcza w zakamarkach) lub wata stalowa, która przydatna jest także wtedy, gdy chcemy wypolerować pomalowany mebel.
II etap: gruntowanie
Etap gruntowania bywa przez wiele osób niestety pomijany - po oczyszczeniu, najczęściej decydujemy się na natychmiastowe malowanie. To spory błąd, który może doprowadzić do powstania nieestetycznego wykończenia. Jeżeli chcemy, by farba dobrze się trzymała, a powierzchnia po pomalowaniu była jednolita, warto wykazać się cierpliwością i zagruntować mebel. To zdecydowanie wydłuży jego żywotność, a także wpłynie korzystnie na finalny efekt. W przypadku rattanowej plecionki doskonale sprawdzi się grunt w sprayu; nie tylko przyspieszy naszą pracę, ale także dotrze do każdego zakamarka.
III etap: malowanie
Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się farba akrylowa do powierzchni drewnianych, która dobrze pokryje nasz mebel. Co ważne, choć taka farba jest trwała i równomiernie pokrywa wszystkie powierzchnie, to jednak wymaga trzech lub czterech warstw. Każda z nich powinna dobrze wyschnąć, w przeciwnym razie, farba zacznie pękać lub schodzić po pociągnięciach pędzla. Przy malowaniu pomocne mogą okazać się małe wałeczki i pędzelki lub farba w sprayu.
Naturalny kolor drewna uzyskamy, pokrywając mebel bejcą. Jeżeli chcemy osiągnąć naturalny efekt i użyć w pełni ekologicznych produktów, możemy zastosować sok z buraka, cebuli lub kawę; dzięki nim otrzymamy wyjątkowy i głęboki kolor.