Meble rattanowe są bardzo stylowe i eleganckie. Niestety, po wielu latach użytkowania mogą wyblaknąć lub stracić dawny blask. Wówczas nie musisz z nich jednak rezygnować – wystarczy je pomalować i znów będą wyglądały jak nowe.

Meble z rattanu to lekkie i niezwykle eleganckie meble ogrodowe. Dzięki nim, w ogrodzie stworzymy drugi salon, w którym będziemy mogli wygodnie spędzać czas w gronie najbliższych. Mogą również stanowić stylowe wyposażenie naszego pokoju dziennego lub letniskowego domku, wprowadzając do każdego z pomieszczeń nieco egzotycznego charakteru. Co jednak w sytuacji, gdy takie meble się przetrą albo wyblakną? Niewiele osób wie, że rattanowe krzesło, stół czy stoliki można w prosty sposób pomalować. To również doskonały pomysł na to, by stworzyć zupełnie nowy komplet mebli, zwłaszcza jeżeli obecne nam się znudziły lub nie pasują do nowego wystroju. Dzięki przemalowaniu zyskają nowy i unikalny charakter. Zapoznaj się zatem z naszym artykułem i sprawdź, jak krok po kroku pomalować meble rattanowe.

Od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do odnawiania mebli, należy je uprzednio dobrze oczyścić z brudu i kurzu. To szczególnie ważny etap, zwłaszcza, jeśli krzesło lub sofa długo stała w piwnicy czy na strychu. Od dobrego przygotowania mebli do malowania zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Jeżeli pominiemy ten etap, farba może nie pokryć dobrze ich powierzchni; mogą też powstawać zacieki oraz odpryski.

Po „odkurzeniu” mebla możemy przystąpić do jego mycia. Do czyszczenia przyda się szczotka z miękkim i delikatnym włosiem, a także odrobina wody z mydłem alkalicznym lub malarskim. Będą one pomocne przy usuwaniu tłustych plam oraz oleju. Musimy jednak pamiętać, by ten etap prac wykonywać z rozwagą i uważać, by nie przemoczyć mebla. Naturalny rattan, podobnie jak wiklina czy drewno, od nadmiaru wody może się odkształcić i zniszczyć.

Jeżeli odnawiany mebel pokryty jest lakierem lub starą farbą, należy go dokładnie oczyścić z tych elementów. W tym celu pomocny może się okazać papier ścierny drobnoziarnisty, cyklina (zwłaszcza w zakamarkach) lub wata stalowa, która przydatna jest także wtedy, gdy chcemy wypolerować pomalowany mebel.

II etap: gruntowanie

Etap gruntowania bywa przez wiele osób niestety pomijany - po oczyszczeniu, najczęściej przechodzą one od razu do malowania. To spory błąd, który może doprowadzić do powstania nieestetycznego wykończenia. Jeżeli chcemy, by farba dobrze się trzymała, a powierzchnia po pomalowaniu była jednolita, warto wykazać się cierpliwością i zagruntować mebel. To zdecydowanie wydłuży jego żywotność, a także wpłynie korzystnie na efekt końcowy. W przypadku rattanowej plecionki doskonale sprawdzi się grunt w sprayu; nie tylko przyspieszy naszą pracę, ale także dotrze do każdego zakamarka.

III Etap: malowanie

Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się farba akrylowa do powierzchni drewnianych, która dobrze pokryje nasz mebel. Co ważne, choć taka farba jest trwała i równomiernie pokrywa wszystkie powierzchnie, to jednak wymaga trzech lub czterech warstw. Każda z nich powinna dobrze wyschnąć, w przeciwnym razie, farba zacznie pękać lub schodzić po pociągnięciach pędzla. Przy malowaniu pomocne mogą okazać się małe wałeczki i pędzelki lub farba w sprayu.

Naturalny kolor drewna uzyskamy, pokrywając mebel bejcą. Jeżeli chcemy osiągnąć naturalny efekt i użyć w pełni ekologicznych produktów, możemy zastosować sok z buraka, cebuli lub kawę; dzięki nim otrzymamy wyjątkowy i głęboki kolor.