Ogromną zaletą traw ozdobnych w ogrodzie jest fakt, że dość łatwo się je uprawia. To dobry wybór dla początkujących ogrodników lub osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację swojego ogrodu. Odporność traw na warunki klimatyczne oraz małe wymagania co do gleby sprawiają, że te rośliny sprawdzą się praktycznie w każdej przestrzeni.
Różnorodność traw ozdobnych jest imponująca – począwszy od niskich, delikatnych odmian, przez te średniej wysokości, aż po wysokie trawy, które mogą służyć jako naturalne „ściany” lub tło dla innych roślin. Każdy gatunek charakteryzuje się unikatowymi cechami, takimi jak kolor ździebeł, okres kwitnienia czy też struktura. Co więcej, mogą rosnąć w glebie, jak i w donicach na balkonie.
Doniczki ogrodowe
Trawy mogą być jednoroczne lub wieloletnie. Gatunki ozdobne są zwykle wieloletnie. Oto kilka popularnych odmian, które mogą udekorować Twój ogród!
1. Miskant chiński (Miscanthus sinensis)
Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, w umiarkowanie żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Jest odporny na suszę po ustabilizowaniu się. Kiedy sadzić ten rodzaj trawy? Wczesna wiosna jest idealnym momentem na sadzenie miskanta, aby miał czas na aklimatyzację przed letnimi upałami.
2. Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis x acutiflora)
Doskonale rośnie w pełnym słońcu lub w lekko zacienionych miejscach, w umiarkowanie wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie. Najlepiej sadzić go wczesną wiosną, chociaż jesienne sadzenie również jest możliwe w regionach o łagodniejszym klimacie.
3. Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica Red Baron)
Trawa ta najlepiej rośnie na pełnym słońcu, w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie. Jest znana z intensywnie czerwonych liści. Kiedy sadzić trawy ozdobne tego typu? Wiosną, najlepiej po przymrozkach.
4. Kostrzewa sina (Festuca glauca)
Lubi pełne słońce i dobrze przepuszczalną, nawet ubogą glebę. Jest odporna na suszę i doskonale nadaje się do skalnych ogrodów. Wczesna wiosna jest optymalna na sadzenie, choć kostrzewę można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, o ile zapewni się jej odpowiednie nawodnienie.
5. Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)
Rozplenica dobrze czuje się w pełnym słońcu do częściowego cienia oraz w umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej glebie. Doskonale rośnie w cieplejszych klimatach. Możesz sadzić ją wczesną wiosną, po przymrozkach.
6. Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima)
Najlepiej rośnie na pełnym słońcu, w suchej, dobrze przepuszczalnej glebie. Jest idealna do stworzenia efektu lekkości i delikatności wszelkich kwiatowych kompozycji. Sadź ją wczesną wiosną.
Zobacz również: Trawy ozdobne - przegląd gatunków do każdego ogrodu
Kiedy sadzić trawy ozdobne?
Od kiedy i do kiedy można sadzić trawy ozdobne, aby pięknie prezentowały się w ogrodzie i aby uchronić je przed przymrozkami?
Sadzenie traw wiosną
Kiedy sadzić trawy ozdobne? Oczywiście na wiosnę! Zwłaszcza od marca do maja. W tym okresie rosnące temperatury i zwiększona ilość światła słonecznego wspierają szybkie ukorzenianie się i wzrost młodych roślin. Sadzenie wiosenne sprawia, że trawy zwykle dobrze się aklimatyzują. Ważne jest jednak, by poczekać, aż minie ryzyko ostatnich przymrozków i ziemia odpowiednio się ogrzeje.
Sadzenie traw latem
Lato nie jest dobrą porą na sadzenie traw ozdobnych. Jednak jeżeli nie zdążyłeś tego zrobić wiosną, postaraj się posadzić je wczesnym latem, gdy temperatura nie jest jeszcze zbyt wysoka. Sadzenie traw ozdobnych latem będzie wymagało od Ciebie większej uwagi i intensywnego podlewania młodych, jeszcze nieukorzenionych roślin, aby przetrwały okres letnich upałów.
Sadzenie traw jesienią
Jeżeli nie zdążyłeś posadzić traw na wiosnę, lepszym wyborem niż wsadzanie roślin latem, jest poczekanie do jesieni lub przynajmniej pierwszych tygodni września. Wrzesień i październik to miesiące, w których temperatura jest jeszcze umiarkowana, a opady deszczu wspierają naturalny proces nawadniania. Sadzenie jesienne umożliwia trawom stabilizację i wzrost przed nadejściem zimy. Należy jednak pamiętać, żeby sadzenie zakończyć na kilka tygodni przed przewidywanym pierwszym przymrozkiem. Rośliny muszą mieć czas na aklimatyzację.
Zobacz również: Kiedy sadzić hortensje i jak o nie dbać?
Przygotowanie gruntu i sadzenie traw ozdobnych krok po kroku
Jak sadzić ozdobne trawy w ogródku? Najpierw wybierz miejsce odpowiednie dla danej odmiany trawy, biorąc pod uwagę jej wymagania co do nasłonecznienia i typu gleby. Usuń wszelkie chwasty, kamienie i inne zanieczyszczenia.
Przekop glebę na głębokość około 15-20 cm, aby umożliwić korzeniom łatwiejsze przenikanie i dostęp do składników odżywczych. Wyrównaj powierzchnię, takie działanie zapewni równomierne rozłożenie wody i pozwoli uniknąć zastoisk. W zależności od typu gleby możesz użyć piasku (w przypadku gleb ciężkich) lub kompostu (w przypadku gleb lekkich), aby poprawić jej strukturę i zdolność do zatrzymywania wody.
Jak sadzić ozdobne trawy?
Krok 1: wykopanie dołka
Dołki powinny być nieco większe niż bryła korzeniowa sadzonek. Dla większości traw odległość między dołkami powinna wynosić 20-40 cm, w zależności od rozmiaru dorosłej rośliny.
Krok 2: wsadzenie do gleby
Umieść sadzonkę w dołku, tak aby wierzchołek bryły korzeniowej był na równi z poziomem gruntu. Delikatnie przyciśnij glebę wokół sadzonki, żeby usunąć powietrze.
Krok 3: podlewanie
Bezpośrednio po posadzeniu obficie podlej każdą roślinę, to pomoże glebie osiąść i usunąć powietrze z otoczenia korzeni.
Krok 4: Mulczowanie
Rozłożenie warstwy mulczu wokół nowo posadzonych traw pomoże w utrzymaniu wilgotności gleby, ograniczy wzrost chwastów i ochroni korzenie przed ekstremalnymi temperaturami.
Sprawdź też: Jak przygotować ogród na wiosnę?
Jak pielęgnować trawy ozdobne w ogrodzie?
Aby Twoje trawy pięknie wzrastały w ogrodzie, musisz je odpowiednio pielęgnować.
Trawy ozdobne najlepiej nawadniać rano, żeby woda wsiąknęła do gleby jeszcze przed wzrostem temperatur w ciągu dnia. Unikaj wieczornego nawadniania, dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozwoju chorób grzybowych.
Woda powinna dotrzeć do korzeni, co zwykle oznacza nawadnianie do głębokości 15-20 cm. Sporadyczne, ale głębokie podlewanie jest korzystniejsze niż częste, płytkie nawadnianie, ponieważ pozytywnie wpływa na rozwój głębszego systemu korzeniowego.
Trawy ozdobne zazwyczaj nie wymagają intensywnego nawożenia. Jeden lub dwa razy w sezonie (wiosną i ewentualnie latem) wystarczą. Używaj nawozów o wolnym uwalnianiu, które zapewniają równomierne dostarczanie składników odżywczych.
Trawy warto też przycinać. Większość tego typu roślin przycina się na wiosnę, aby usunąć zeszłoroczne, uschnięte liście i łodygi. Niektóre trawy ozdobne, szczególnie te, które kwitną późno, mogą być przycinane dopiero wczesną wiosną, co pozwala cieszyć się ich zimowym wyglądem. Przycinaj pędy do wysokości około 10 cm nad ziemią, zapewniając miejsce na nowy wzrost.
Nie zaniedbaj też ochrony traw przed szkodnikami czy chorobami. W przypadku wykrycia chorób grzybowych stosuj odpowiednie fungicydy, pamiętaj o przestrzeganiu instrukcji producenta. Przeciwdziałaj szkodnikom, używając naturalnych metod lub w razie potrzeby, sięgnij po insektycydy. Zawsze wybieraj najmniej inwazyjne opcje, aby nie zaszkodzić pożytecznym owadom.
Kiedy przesadzać trawę ozdobną?
Najlepszymi okresami na przesadzanie traw ozdobnych są wczesna wiosna lub wczesna jesień. W tych porach roku temperatura jest umiarkowana, a rośliny mają wystarczająco dużo czasu na aklimatyzację przed wymagającymi temperaturami lata lub zimy. Unikaj przesadzania traw w trakcie ekstremalnych warunków, takich jak susza lub upał, ponieważ może to zwiększyć stres dla rośliny i utrudnić jej adaptację.
Udekoruj swoją przestrzeń roślinami z HOME & GARDEN
Już wiesz, kiedy sadzić trawy ozdobne w swoim ogródku. Udekoruj swoją przestrzeń z HOME & GARDEN! Tu znajdziesz akcesoria i meble ogrodowe, które upiększą Twój ogród i taras.