Jak konserwować ogrodowe meble rattanowe?
27 mar. 2017 r. • 2 min czytania
Rattan to giętkie łodygi południowoazjatyckiej pnącej palmy rotang, używane do wyrobu mebli. Pnącza rotangów mogą osiągać długość nawet do 240m! Z tego powodu palmy rotangowe mają duże znaczenie gospodarcze – wykorzystywane są przede wszystkim w plecionkarstwie. W Europie wyplatane meble ogrodowe stały się popularne dopiero w XIX w. Dziś spotykamy je w wielu ogrodach i na tarasach. Warto więc również widzieć, jak wygląda ich konserwacja.
Spis treści:
Rattan i jego właściwości
Egzotycznego rattanu przede wszystkim nie wolno mylić z wikliną, którą pozyskujemy z rodzimej wierzby. Łodygi palmy rotang praktycznie się nie łamią, są niezwykle giętkie i bardzo podatne na formowanie. Ułożony i wypleciony wzór po odpowiednim wysuszeniu się nie odkształca. Sekretem plastyczności rattanu jest podatność na wpływ pary wodnej. Meble rattanowe są bardzo lekkie i gustowne. Spełnią oczekiwania każdego, kto ceni nienachalną finezję i naturalne surowce. Oprócz tego, że mogą być małymi dziełami sztuki, cechują się odpornością, głównie na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę czy wilgoć. Nadmierna ekspozycja na słońce może jednak spowodować blaknięcie mebli rattanowych. Pamiętajmy także, by poza sezonem przenieść sprzęty ogrodowe wykonane z rattanu w bezpieczne miejsce. Zasada jest prosta – unikamy przemaczania i przesuszania. Meble wykonane z rattanu będą nam służyły przez wiele lat, jeśli będą poddawane odpowiedniej pielęgnacji.
Konserwacja mebli z rattanu
Ogrodowe meble rattanowe nie sprawiają większych problemów w pielęgnacji i czyszczeniu. Na rynku dostępne są specjalne środki przeznaczone do tego tworzywa. By wyczyścić zabrudzenia z zakamarków, możemy użyć suchej szczotki, a potem przetrzeć mebel z rattanu flanelową ściereczką delikatnie nasączoną wodą i mydłem. Innym prostym, domowym sposobem jest zastosowanie wody z dodatkiem wody utlenionej (4 łyżki wody utlenionej na 1 litr wody) oraz 4 łyżek soku z cytryny, a następnie wytarcie mebla taką miksturą za pomocą szmatki. Niektórzy posiadacze mebli rattanowych regularnie je odkurzają za pomocą specjalnej, wąskiej końcówki.
Meble z rattanu – czego nie robić? Porady
Czego nie powinniśmy robić w przypadku mebli rattanowych? Na pewno myć ich wężem ogrodowym. Nie powinno się również celowo zostawiać mebli deszczu. Jeśli meble z rattanu są lakierowane i służą nam na zewnątrz, warto co sezon odświeżyć ich powłokę, delikatnie usuwając stary lakier za pomocą specjalnego rozpuszczalnika lub papieru ściernego. Następnie należy pokryć je nową warstwą.
Urok plecionych mebli z rattanu
Jeśli będziemy przestrzegać tych kilku prostych zasad, ogrodowe meble wykonane z pnączy rotangów na długo zachowają swój urok. Ozdobią każdy ogród czy taras, a nawet domowe wnętrza, które szybko staną się ulubionym miejscem na popołudniową kawę lub herbatę. Rattanowe stoliki, krzesła czy fotele tworzą bardzo przytulny, kameralny klimat, dlatego zadbane pozwolą nam na relaks w pięknym, estetycznym otoczeniu.