alt text here 0
Twój koszyk jest pusty
alt text here alt text here

Jak dbać o trawnik po zimie?

Dom,

Wraz z nadejściem zimy większość roślin dotyka przykry proces obumierania. Nie inaczej jest z naszym trawnikiem – nawet jeśli dbaliśmy o niego w miesiącach letnich i był pięknie wypielęgnowany, to zima zbierze swoje żniwa. Trawnik po zimie nie będzie prezentował się tak pięknie i zdrowo, jak wiosną czy latem.

Ciężko temu zapobiec, natomiast można podjąć pewne działania już po odejściu mrozów i zniknięciu warstwy śniegu. Jak dbać o trawnik po zimie, by szybko wrócił do dobrej kondycji oraz cieszył oko?

Trawnik po zimie - pierwsze działania naprawcze

Zima to ciężki czas dla trawnika – woda, która się dostała pod darń, co rusz zamarza w wyniku niskiej temperatury, a następnie topnieje, podnosząc ją do góry. Często powoduje to oderwanie darni od korzeni i niemożliwe jest zapobieżenie temu procesowi. Możemy jednak podjąć działania naprawcze – jak uratować swój trawnik po zimie?

Usuwanie pleśni śniegowej

Pierwszym krokiem, jaki podejmiesz, będzie usunięcie pleśni śniegowej. Jeśli na trawniku przez dłuższy czas utrzymuje się śnieg, wokół danego fragmentu trawnika zauważymy białą grzybnię, zwłaszcza w czasie wyższej wilgotności. Grzybnię należy usunąć, by trawnik po zimie nie został bardziej uszkodzony.

Wygrab starą trawę

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także grabienie. Trawnik po zimie pełen jest starej, zniszczonej trawy – suche źdźbła i resztki roślin mogą być źródłem szkodników w przyszłości. Jak dobrze grabić? Najlepiej użyć miotłograbi (wachlarzowych) i grabić na krzyż tak, by nie pozostały żadne resztki obumarłych roślin i trawy.

Jak pielęgnować trawnik po zimie? Dbaj regularnie

Podstawą zdrowego trawnika, jak w przypadku każdej rośliny, jest regularna pielęgnacja. Po wykonaniu niezbędnych czynności naprawczych trzeba podjąć działania, które pomogą trawnikowi odżyć, a darni lepiej zapuścić korzenie. A jak dbać o trawnik, by szybko nabrał nowych kolorów?

Wałowanie, aeracja i wertykulacja trawnika

Te trzy pojęcia, chociaż brzmią skomplikowanie, są podstawowymi i prostymi w wykonaniu działaniami. Pomogą zregenerować trawnik po zimie i wzmocnić jego kolor oraz żywotność. Pierwszym krokiem będzie wałowanie, czyli redukowanie wpływu temperatur na darń. Będzie to przydatne, zwłaszcza jeśli zaobserwujemy na swoim trawniku wybrzuszenia bądź zagłębienia. Wałowanie wyrówna naszą powierzchnię (dociśnie darń do podłoża) – pamiętaj, by stosować to tylko, gdy trawnik tego wymaga. Nie zaleca się wałowania na glebach ciężkich oraz zbitych, bo to tylko je ubije.

Jak dbać o trawnik, by wyglądał młodziej? Z pomocą przychodzi wertykulacjapionowe nacinanie podłoża, mające na celu rozluźnienie darni. Nie przejmuj się, jeśli po użyciu wertykulatora, twój ukochany trawnik wygląda jak zryty. Kilka dni później zauważysz pozytywne efekty tego działania. Pamiętaj, by nie wykonywać wertykulacji, jeśli uprzednio wałowałeś podłoże.

Aeracja, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu napowietrzenie trawnika. Wykonuje się to na dwa sposoby – albo nakłuwamy darń, by dostawało się do niej powietrze, albo stosujemy aerator w płynie. Oba wyjścia są skuteczne i pomogą zregenerować trawnik po zimie.

Opcjonalnym elementem pielęgnacji jest także piaskowanie. Po aeracji, gdy darń jest lekko podziurawiona, można zastosować piasek, który wypełni te otwory i pomoże korzeniom – trawa na trawnik będzie mocniejsza, lepiej zakorzeniona. Ten proces wspomoże także oddychanie traw. Nie stosuj piaskowania, jeśli trawnik jest na glebie lekkiej i wysychającej.

Pierwsze koszenie trawy po zimie

Często pojawia się pytanie – kiedy kosimy trawę na wiosnę? Pierwsze koszenie trawy po zimie powinno odbyć się w momencie, gdy źdźbła trawy osiągną od 6 do 8 centymetrów. Pamiętaj, by ostrza kosiarki były odpowiednio naostrzone, inaczej mogą poszarpać świeżą trawę. Nie ma konkretnej daty, kiedy możemy pierwszy raz skosić trawnik po zimie – czasami będzie to marzec, a czasami nawet kwiecień. Wszystko zależy od tempa wzrostu trawy.

Nawożenie trawnika

Kiedy wykonamy wszystkie podstawowe działania i chcemy, by trawa w końcu zaczęła rosnąć, czas na nawożenie trawnika po zimie. Kiedy zacząć? Nawóz na trawę należy stosować, gdy zauważymy pierwsze objawy wzrostu naszej trawy. Nasz trawnik musi dostać azot w odpowiedniej ilości, by szybciej się zregenerował po trudnej zimie. Przy nawożeniu trawnika nawozem azotowym warto zastosować także nawóz potasowy oraz fosforowy. Ceniących sobie wygodę zadowoli także wieloskładnikowy nawóz na trawę w granulkach. Ważne jest, by każdy nawóz był równomiernie rozprowadzony - nierówności będą widoczne, gdy trawa podrośnie.

Czytaj również