Spis treści:
- Czym jest ogród angielski? Cechy charakterystyczne
- Ogród w stylu angielskim – przykłady rozwiązań
- Ogród angielski: projekt. Od czego zacząć planowanie zielonej przestrzeni?
- Twórz unikatowe aranżacje – ogród angielski z Twoich marzeń!
Czym jest ogród angielski? Cechy charakterystyczne
Jeżeli lubisz dzikość natury, bujne krzewy oraz drzewa, a także zieloną przestrzeń, gdzie nie widać za bardzo ingerencji człowieka, to ogrody angielskie przypadną Ci do gustu.
Ogród w stylu angielskim to naturalność i swoboda w projektowaniu. Znajdziesz tu kręte alejki, dziko rosnące trawniki oraz romantyczne elementy architektury ogrodowej, takie jak altanki, mostki i fontanny. Czym jeszcze wyróżnia się ten styl w projektowaniu ogrodów?
Ogród angielski – cechy charakterystyczne
- Harmonia natury i architektury ogrodowej – tu wszystkie elementy łączą się w spójną całość; projektanci ogrodów tak dobierają roślinność, aby mogła ona spokojnie rosnąć według własnego rytmu,
- Naturalne kształty i swoboda – nie znajdziesz tu idealnie przyciętych krzewów czy dokładnie rozplanowanych klombów; najlepszym architektem zieleni jest tu sama matka natura,
- Bujne krzewy i dostojne drzewa – ogrody angielskie nawiązują do najpiękniejszych zielonych przestrzeni Wysp Brytyjskich; dominuje tu kolor zielony, długowieczne, wysokie drzewa oraz rozrastające się krzewy i polne kwiaty,
- Połacie trawy – w ogrodach angielskich jest przestrzeń na zwykły trawnik, który zachęca do pikników, romantycznych spacerów czy grupowych sportów, jak badminton,
- Architektura ogrodowa z naturalnych materiałów – ozdobne elementy architektury w ogrodzie angielskim wykonane są najczęściej z kamienia i drewna, czasem także kutego metalu; często specjalnie się je postarza, aby wyglądały, jakby zostały pochłonięte przez otaczającą zieleń; znajdziesz tu fontanny, poidła dla ptaków, rustykalne krzesła i ławki, a nawet rzeźby ogrodowe!
Ogród w stylu angielskim – przykłady rozwiązań
Zastanawiasz się, jak wygląda ogród angielski? Zdjęcia miejsc takich jak Kew Gardens w Londynie, Sissinghurst Castle Garden, Hidcote Manor Garden, Chatsworth House czy francuski Ogród w Sissingue niech będą dla Ciebie inspiracją!
Jakie elementy zawierać może ogród w stylu angielskim? Przykłady mebli ogrodowych, elementów architektury oraz roślin znajdziesz poniżej!
Meble i architektura do ogrodu angielskiego – inspiracje
Kręte alejki
Meandry kamiennych ścieżek i alejek to bardzo charakterystyczny obraz dla ogrodów angielskich. Tworzą liczne zaułki, prowadzą od jednej romantycznej altanki do drugiej i pomagają w nawigacji po zielonych przestrzeniach. Ułożyć je możesz z kamiennych płytek, dużych otoczaków lub usypać je z drobnych kamyczków.
Romantyczne altanki
Wiktoriańskie altanki idealnie dopełniają obrazu idyllicznego, angielskiego ogrodu. Można w nich przysiąść, poczytać książkę czy napić się filiżanki herbaty.
Drewniane, metalowe lub kamienne ławki i stoły
Umieść drewniane, kamienne lub metalowe ławki i stoły w strategicznych miejscach ogrodu. To doskonałe miejsca do odpoczynku, pikników lub spotkań na świeżym powietrzu. Wybierz meble ogrodowe o naturalnym wyglądzie, które będą harmonizować się z otaczającym krajobrazem.
Meble ogrodowe rattanowe Bahama Brown / Cappuccino 3+1
Stawiaj na rustykalne drewno – pamiętaj, żeby wcześniej zabezpieczyć je impregnatem, lub meble metalowe, których kute elementy wprowadzą romantyczny klimat do ogrodu.
Woda w ogrodzie angielskim – fontanny, mostki oraz oczka wodne
Kamienne fontanny sprawią, że Twój angielski ogród zacznie brzmieć! Poidła dla ptaków przyciągną faunę, co stanie się tylko dodatkową atrakcją zielonej przestrzeni.
Zainspiruj się także: Ogród minimalistyczny przed domem
Zaplanuj także mały zbiornik wodny – oczko wodne. Stanie się ono rezerwuarem dla lilij wodnych czy nawet miejscem, gdzie pływać będą ryby.
Drewniane mostki nad zbiornikami wodnymi to popularny elementem w ogrodach angielskich. Dodają one uroku i tworzą malownicze punkty widokowe.
Pergole na pnącza
Drewniane pergole wykonane z drewna lub naturalnych materiałów będą stanowić idealną podstawę dla bluszczy, powoi czy winorośli, które piąć będą się w górę, tworząc piętrową strukturę ogrodu. Możesz postawić je przy ścianie domu czy przy ogrodzeniu. Pozwól roślinności je wchłonąć.
Kominki ogrodowe
Kominki ogrodowe lub paleniska są doskonałym dodatkiem do ogrodu w stylu angielskim. Zapewniają one ciepło i atmosferę, umożliwiając korzystanie z ogrodu także w chłodniejsze wieczory.
Ogrody w stylu angielskim – rośliny
Pnącza
Powojniki (clematis) czy bluszcz (ivy), są popularnymi roślinami w ogrodach angielskich. Mogą wspiąć się po pergolach, altanach czy ścianach, sprawiając, że ogród pnie się w górę.
Byliny
Popularne byliny to m.in. dziurawiec (geranium), jaskry (delphinium), floksy (phlox) i szafirki (iris). Dość często spotyka się je w ogrodach angielskich, bo są bardzo łatwe w pielęgnacji i dość długo kwitną.
Róże
To nieodłączny elementem ogrodów angielskich. Istnieje wiele odmian róż, takich jak róża angielska (English Rose) czy róża pnąca, które dodają romantycznego i pięknego charakteru.
Krzewy lawendy
Lawendy to piękne i pachnące rośliny, które doskonale pasują do ogrodów w stylu angielskim. Ich fioletowe kwiatostany przyciągają pszczoły i motyle, dodając życia i uroku do ogrodu.
Wrzosy
Wrzosy to wytrzymałe i kolorowe krzewy, które dodadzą ogrodowi koloru. Są niezwykle łatwe w uprawie i wbrew powszechnie utartej opinii – kwitną nie tylko we wrześniu.
Hortensje
To typowe rośliny dla ogrodów angielskich. Są one piękne, dostępne w wielu odmianach i kolorach, takich jak błękitne, różowe, fioletowe czy białe.
Krzewy pnące
Przy pergolach posadź powojniki (Clematis), bluszcz (Hedera), wisterię (Wisteria), czy winorośl ozdobną (Vitis vinifera Purpurea).
Krzewy i drzwa
W ogrodach angielskich sprawdzą się także krzewy takie jak cis (Taxus), jałowiec (Juniperus), rododendron (Rhododendron), wrzosiec (Calluna vulgaris), czy berberys (Berberis). W ogrodach angielskich dominują drzewa liściaste.
Ogród angielski: projekt. Od czego zacząć planowanie zielonej przestrzeni?
Jak samodzielnie stworzyć ogrodową aranżację? Ogród angielski to miejsce, gdzie roślinność odgrywa pierwszoplanową rolę. Żeby mogła nieskrępowanie rosnąć, musisz dać jej do tego przestrzeń.
Zacznij od zmapowania swojego ogrodu na kartce papieru. Następnie zaplanuj, jak powinny przebiegać alejki.
Meble ogrodowe technorattanowe Bergamo Ginger / Brown Melange
Odpowiedz sobie także na pytanie, czy chcesz, aby znalazły się w nim obiekty, takie jak altany czy oczka wodne. Na wstępnie najlepiej umieścić na planie największe elementy.
Rozplanuj większe drzewa. Następnie wyznacz, gdzie powinny znajdować się rabaty z kwiatami i krzewami. Resztę wypełnij zielonym trawnikiem.
Przeczytaj również: Meble do altanki - jakie wybrać?
Zwróć uwagę, żeby przy komponowaniu rabat dobrać rośliny tak, aby układały się piętrowo. Wyższe rośliny nie powinny zabierać słońca tym niższym. Twórz ciekawe kompozycje kolorystyczne, choć w ogrodzie angielskim dominować zawsze będzie soczysta zieleń.
Jeżeli nie wiesz, jak samodzielnie przygotować ogród angielski, projekt wykonać może dla Ciebie profesjonalny architekt krajobrazu.
Twórz unikatowe aranżacje – ogród angielski z Twoich marzeń!
Najpiękniejsze ogrody angielskie mogłyby być scenerią dla ekranizacji książek Jane Austin. Połacie trawy, wiekowe drzewa, romantyczne zaułki i naturalnie rosnące kwiaty. Stwórz własny ogród swoich marzeń inspirowany wiktoriańską Anglią. Niezbędne elementy – takie jak altany czy zestawy mebli – znajdziesz na HOME & GARDEN!