Spis treści:
- Taras w kwiatach a jego położenie
- Kwiaty do donicy na taras - co zrobić, aby prawidłowo rosły?
- Taras z kwiatami - odpowiedni dobór donic
- Tarasy w kwiatach
Taras w kwiatach a jego położenie
Każdy, kto chce mieć piękne kwiaty w doniczkach na tarasie, nie powinien kierować się wyłącznie ich wyglądem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymagania poszczególnych gatunków, a w tym na odpowiedni poziom nasłonecznienia roślin. Właśnie dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę, na której stronie świata położony jest taras.
Taras południowy jest najbardziej nasłoneczniony i latem mogą panować na nim spore upały. W takim przypadku trzeba tam posadzić rośliny światłolubne, np.:
- Begonię
- Groszek pachnący
- Komarzycę
- Rośliny egzotyczne
Pamiętać przy tym trzeba, że kwiaty w donicach na południowych tarasach wymagają regularnego podlewania, a nawet czasowego zacieniania.
Na tarasie zachodnim, oprócz roślin światłolubnych, możesz sadzić rośliny tarasowe wieloletnie, zioła oraz kwiaty domowe, których liście się wybarwiają. Sprawdzą się tu więc:
- Datury
- Zielistki
- Storczyki cymbidium
- Cytrony
- Goździki
Na tarasach o wystawie wschodniej najwięcej słońca jest do południa. Polecane są tu więc rośliny wieloletnie, odmiany tolerujące zacienienie oraz zioła, a także piękne krzaki pomidorów, szczypiorek czy pietruszka naciowa. Ponadto:
- Odmiany bazylii
- Mięta
- Tymianek
- Pnące rośliny jednoroczne typu kobea czy wilec
- Powojniki i wiciokrzewy
Taras północny jest zdecydowanie niekorzystnym miejscem do uprawy roślin, ponieważ jest tu cień i wieją chłodne wiatry. Wybierając rośliny na to miejsce, warto postawić na:
- Bluszcze
- Barwinki pospolite
- Stokrotki i niezapominajki
- Iglaki
- Sukulenty
Na północnych tarasach mogą również latem stać zielone rośliny pokojowe, czyli trzykrotki, zielistki i wilce ziemniaczane.
Kwiaty do donicy na taras - co zrobić, aby prawidłowo rosły?
Po wyborze odpowiednich gatunków kolejnym krokiem jest odpowiednie rozmieszczenie kwiatów. Dzięki temu rośliny będą miały zapewnione dobre warunki do wzrostu. Ustawiając kilka donic obok siebie, powinien być zachowany pomiędzy nimi odpowiedni odstęp. W jednej doniczce warto posadzić rośliny o podobnych wymaganiach siedliskowych i dotyczy to nie tylko reakcji na słońce i wilgotności podłoża, ale również wymagań glebowych. Iglakom, borówkom, żurawinie, wrzosom, azaliom, różanecznikom i hortensji należy zapewnić kwaśne podłoże.
Taras z kwiatami - odpowiedni dobór donic
Rośliny tarasowe wymagają odpowiednich donic ogrodowych. Ponieważ rynek akcesoriów ogrodniczych jest bardzo różnorodny, ma się niemal nieograniczone możliwości wyboru. Kupując doniczki, często zwraca się uwagę tylko na ich kolor i wzór. Jednak należy jeszcze uwzględnić inne kryteria.
Rozmiary i kształt pojemników
Dobór rozmiaru doniczek ma kluczowe znaczenie dla korzeni. Zbyt mało miejsca może znacząco ograniczyć ich wzrost, a co za tym idzie, bujny rozwój roślin. Również forma donic nie jest tylko kwestią wizualną. Dla harmonii i warunków wzrostu roślin warto postawić na płaskie doniczki dla roślin płytko korzeniących się czy modele wysokie dla palm i dużych okazów.
Materiał, z którego wykonane są donice
Rodzaj donic również ma ogromne znaczenie dla roślin:
-
Doniczki ceramiczne wykonane są z naturalnego i estetycznego materiału, który wyróżnia się trwałością, naturalną porowatością umożliwiającą wymianę gazową w strefie korzeni oraz pochłanianiem wilgoci. Niestety ceramika jest materiałem kruchym, dosyć ciężkim i powlekającym się naturalną patyną, która utrudnia ich utrzymanie w czystości
-
Doniczki metalowe są wytrzymałe na uszkodzenia, łatwo je utrzymać w czystości oraz produkowane są w pełnej gamie kolorystycznej i w różnych kształtach. Niestety, donice z metalu szybko się nagrzewają, są stosunkowo ciężkie, drogie, a bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko rdzewieją.
-
Doniczki kamienne są niezwykle stylowe, choć dosyć ciężkie. Stają się kruche pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i szybko porastają mchem. Łatwo je też uszkodzić.
-
Doniczki betonowe pasują przede wszystkim do nowoczesnych aranżacji. Są odporne na uszkodzenia oraz warunki pogodowe i mogą być dowolnie formowane. Niestety to jedne z najcięższych donic, które dodatkowo trudno utrzymać w czystości.
-
Doniczki drewniane to klasyczne rozwiązania, które wnoszą do otoczenia ciepło, styl i naturalność. Mogą być wykonane z drewna rodzimego, odpowiednio zabezpieczonego przed naturalnym rozpadem lub z drewna egzotycznego, droższego, ale odpornego na niekorzystne czynniki atmosferyczne.
-
Doniczki plastikowe są najpopularniejsze. To modele lekkie, tanie i dostępne w różnych kształtach oraz kolorach.
-
Doniczki kompozytowe powstają z włókien szklanych albo węglowych, łączonych żywicami i często z dodatkiem pyłu drzewnego lub kamiennego. Idealnie imitują wówczas modele z drewna, kamienia, ceramiki czy metalu. Wyróżniają się trwałością, odpornością, niską wagą i niestety dosyć wysoką ceną.
-
Donice ogrodowe z technorattanu do złudzenia przypominają modele osłonek z naturalnych plecionek. Są jednak estetyczne, łatwe w pielęgnacji i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
Tarasy w kwiatach
Kwiaty w doniczkach na tarasie to idealne rozwiązanie, aby nadać przestrzeni niebanalnego charakteru czy mieć bliższy kontakt z naturą. Jednak, aby cieszyć się pięknymi roślinami tarasowymi przez długi czas, należy zwrócić uwagę na ich wymagania, odpowiednio podlewać i nawozić. Niezależnie od tego, z której strony położony jest taras i jakie ma się umiejętności ogrodnicze, można znaleźć rośliny, które się przyjmą i będą pięknie rosły.