Nie od dziś wiadomo, że regularne korzystanie z sauny niesie ze sobą szereg korzyści dla naszego organizmu. Najpopularniejsza jest tzw. sauna sucha, która posiada wiele odmian – wśród nich najbardziej znane to sauna fińska oraz sauna infrared. By zdecydować, którą z nich wybrać, warto je ze sobą porównać. Każda sauna charakteryzuje się bowiem innymi właściwościami.

Jak działa sauna infrared, a co wyróżnia saunę fińską?

Zarówno sauna infrared, jak i sauna fińska, to zamykane pomieszczenia (kabiny) wykonane z drewna, w których znajduje się źródło ciepła oraz jedna lub więcej ławeczek.

Pierwszą cechą, która różni saunę infrared od sauny fińskiej, jest źródło ciepła oraz sposób, w jaki jest ono rozprowadzane. W saunie fińskiej źródłem ciepła jest piec elektryczny lub opalany drewnem, wykładany kamieniami, zaś ciepło przewodzone jest poprzez ogrzane powietrze. W saunie infrared ciepło pochodzi natomiast z zasilanych elektrycznie promienników (występują one w wielu rodzajach), wytwarzających promienie podczerwieni, które bezpośrednio ogrzewają nasze ciało. Ta właściwość pozwala nam na korzystanie z sauny infrared już w kilka minut po włączeniu, podczas gdy w saunie fińskiej na ogrzanie powietrza potrzebujemy ok. 20 minut.

działanie sauny fińskiej i sauny infrared - rozkład ciepła

Kolejną różnicą pomiędzy wskazanymi saunami suchymi jest osiągany przez nie zakres temperatur. W saunie fińskiej jest to 60-90 °C, zaś w saunie infrared - 30-50 °C. Z tego powodu sauna infrared nazywana jest również sauną niskotemperaturową. Różnica ta skutkuje czasem trwania seansu, jaki można w każdej z tych kabin zaaplikować. W saunie na podczerwień może być on nawet 2 razy dłuższy niż w saunie fińskiej.

Sauna infrared i sauna fińska – jak z nich korzystać?

Znamy już podstawowe różnice pomiędzy sauną infrared a sauną fińską. Czas zastanowić się, jaki wpływ na osoby korzystające z ich dobrodziejstw mogą mieć wymienione cechy poszczególnych saun. W ten sposób łatwo podejmiemy decyzję o wyborze najlepszej dla nas sauny.

Jak korzystać z sauny fińskiej?

Jak w przypadku każdej sauny należy podkreślić, że najwięcej korzyści przynosi korzystanie z niej nago. Wszystko dlatego, że jakikolwiek materiał przylegający do ciała w wysokiej temperaturze może poparzyć, zwłaszcza gdy mowa o mokrym stroju kąpielowym. Okrycie poszczególnych części ciała uniemożliwia oddawanie i pobieranie ciepła, a przecież o to właśnie chodzi w korzystaniu z sauny.

Jednorazowa sesja w saunie fińskiej nie powinna przekraczać kilkunastu minut. W zależności od doświadczenia i wytrzymałości organizmu, może ona trwać znacznie krócej. W saunie najważniejsze jest słuchanie własnego organizmu - w ten sposób unikniesz złego samopoczucia lub zasłabnięcia z powodu przegrzania organizmu. W saunie fińskiej temperatura dochodzi nawet do 90 stopni, a więc należy się do tego odpowiednio przygotować.

Sauna infrared – dla każdego coś dobrego

sauna infrared (na podczerwień)Z racji, że w saunie infrared stosowane są promienniki podczerwieni, emitujące fale wnikające nawet do 4 cm w głąb naszego ciała, w takiej saunie zaczynamy pocić się szybciej i w niższej temperaturze. Dzięki temu, mogą z niej korzystać nawet osoby, które niezbyt dobrze znoszą wysokie temperatury czy też osoby cierpiące na schorzenia związane z układem krążenia. Ze względu na niską temperaturę panującą w kabinie na podczerwień, możemy w niej przebywać nawet 2 razy dłużej niż w saunie fińskiej (optymalnie 20-30 minut). Ponieważ nasz organizm nie nagrzewa się tak mocno, jak w saunie opalanej piecem, nie ma potrzeby intensywnego schładzania ciała w trakcie seansu i zaraz po nim. Kabiny na podczerwień często oferują również koloroterapię oraz możliwość słuchania ulubionej muzyki czy radia. Trzeba więc przyznać, że kąpiele w saunie infrared to bardzo przyjemny relaks - zwłaszcza w okresie od wczesnej jesieni do późnej wiosny.

Sauna fińska - chwila dla zmysłów

sauna fińska kamienie na piecuW saunie fińskiej mamy możliwość obniżenia temperatury, ale jednocześnie zwiększenia odczucia gorąca, poprzez podwyższenie wilgotności powietrza do 20%. Wszystko dzięki piecowi z ułożonymi na jego szczycie specjalnymi kamieniami, które polewa się wodą, celem wytworzenia pary. W saunie fińskiej możemy też poddać się aromaterapii: wystarczy do wody przeznaczonej do polewania kamieni dodać odpowiedni olejek eteryczny czy przygotowaną wcześniej mieszankę ziół. Olejki lub wyciąg z ziół wchłaniane są zarówno przez skórę, jak drogi oddechowe. Tego rodzaju kąpiele pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie, jak również wyraźnie zwiększają poziom relaksacji.

Skoro wiemy już, czym jest i jak działa sauna infrared oraz sauna fińska, a także znamy podstawowe różnice między nimi, śmiało możemy zapoznać się z kolejnym zagadnieniem. Jakie są zalety korzystania z sauny oraz czy każdy może korzystać z tych cieplnych kąpieli? Sprawdźcie tutaj.