Każdy chciałby mieć piękny ogród. Obfity, wypielęgnowany i najlepiej samoobsługowy. Niestety, ogródki działkowe wymagają włożenia w nie mnóstwa pracy. Aby spełniały wymagania właścicieli, muszą też mieć określone wartości użytkowe i rekreacyjne, wyznaczony styl prowadzenia, który będzie zachowany przez kolejne cykle uprawowe oraz założenia reorganizacyjne. Warto zadbać o szatę roślinną zmieniającą się wraz z kolejnymi porami roku oraz estetyczne i praktyczne wyposażenie.

Zanim urządzisz ogródek, poznaj glebę i klimat siedliska

Przed przystąpieniem do nasadzeń i wyznaczania poszczególnych stref ogródka działkowego, należy poznać rodzaj jego podłoża, właściwości wodno-powietrzne gleby oraz jej zasobność w składniki pokarmowe, ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, kierunek i siłę wiejących najczęściej wiatrów, zacienienie. Niezmiernie ważnym aspektem są już istniejące budynki i zadrzewienia, które można również wykorzystać w przyszłej kompozycji.

Nawet jeśli zamierzamy urządzić niewielki ogródek działkowy, warto poznać style ogrodów i wybrać założenia, które najbardziej do nas przemawiają. Warto zwrócić tu uwagę nie tylko na własne gusta, ale również pracochłonność stworzonego zarysu. Zdecydowanie bowiem lepiej przeanalizować swoje możliwości, niż potem męczyć się z terenem, nad którym nie jesteśmy w stanie zapanować w dostępnym czasie, czy z posiadanymi umiejętnościami.

Od tych czynników będzie zależał rodzaj nasadzeń i rola działki.

Wybierz, jaki ogród chcesz urządzić

Oczywiście ogródki działkowe wymagają praktycznie całorocznej opieki. Nawet w sezonie zimowym można wykonywać niektóre prace przy cięciu drzew. Musimy więc wiedzieć, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację naszej działki. Czy będzie to miejsce odwiedzane regularnie, weekendowo, czy „przy okazji”?

Ogródek działkowy dla pasjonatów

Jeśli będziemy spędzać na działce każdą wolną chwilę i uwielbiamy kontakt z naturą, nasz ogródek działkowy można obsadzić roślinami, które wymagają częstszego pielenia, koszenia, cięcia i ogólnej pielęgnacji. Ogródek często użytkowany będzie mógł być ozdobiony w części rekreacyjnej pięknym trawnikiem, w warzywniaku będziemy uprawiać zdrowe warzywa, a drzewa i krzewy owocowe dzięki pieczołowitej pielęgnacji będą obficie owocowały.

Ogródek na weekendowe wypady

Tu wybieramy rodzaj nasadzeń, które nie wymagają intensywnej i regularnej pracy. To pielęgnowany ogródek rekreacyjny połączony z założeniami naturalistycznymi, wpisanymi w otaczającą przyrodę. Taka działka wymaga jedynie regularnego doglądania i systematycznej, choć minimalnej pielęgnacji, skupiającej się zazwyczaj na części rekreacyjnej.

Działka odwiedzana sporadycznie

Jest to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych. Może skupić się na założeniach naturalistycznych albo pójść w stronę minimalizmu. Na pewno nie sprawdzi się tu wymagający trawnik czy warzywnik, który trzeba podlewać. Odradzane są tu również rośliny wymagające intensywnej pielęgnacji.

Pomyśl o schronieniu i miejscu na narzędzia ogrodnicze

Przy budowie jakichkolwiek budynków i budowli na działkach ogrodowych, koniecznie trzeba zapoznać się z obowiązującymi regulaminami i ustawami, które prawnie regulują te kwestie.

Nawet jeśli ogródek działkowy będziemy odwiedzać sporadycznie, mimo wszystko warto zdecydować się na altanę ogrodową lub domek narzędziowy. To budynki niewielkie, a jednocześnie niezwykle praktyczne. Nie tylko urozmaicą pobyt na działce i stworzą wiele możliwości miłego spędzenia czasu, ale również pozwolą zabezpieczyć narzędzia i maszyny ogrodnicze. Będą także dobrym miejscem do magazynowania mebli ogrodowych.

Nie zapomnij o meblach ogrodowych

W dobrze urządzonym ogródku rekreacyjnym powinno się też znaleźć miejsce na zestaw mebli ogrodowych, które stworzą klimat do relaksującego odpoczynku, czy pozwolą na miłe spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Zestaw mebli ogrodowych możemy wybrać spośród propozycji plastikowych, metalowych, drewnianych oraz z rattanu i technorattanu. Każde z nich mają swoje wady i zalety, jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są stabilne, trwałe i pasujące do każdego stylu ogrodu, meble drewniane. Najczęściej są one zrobione z drewna sosnowego, świerkowego, dębowego lub akacjowego i posiadają wszystkie walory, których poszukujemy w dobrze dobranym zestawie.

Jeśli na działce mają przebywać dzieci, stwórzmy kącik specjalnie dla nich

Nawet jeśli nasza działka jest niewielka, warto pomyśleć o miejscu, w którym bawiłyby się dzieci. Aranżując taki kącik, należy zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo i dopasowanie akcesoriów do wieku dzieci. Nie musi to byś bogaty plac zabaw. Można wykorzystać rosnące tam drzewo do powieszenia huśtawki, zbudować niewielką piaskownicę, czy postawić przenośny namiot. Każde dziecko z pewnością doceni nawet najmniejszy wkład i pomysł.

Urządzanie działki to poważne przedsięwzięcie!

Początkowe prace przygotowawcze zdecydowanie pochłoną mnóstwo czasu, ale i pozwolą stworzyć naprawdę wyjątkowe miejsce.