alt text here 0
Twój koszyk jest pusty
alt text here alt text here

Jak urządzić ogródek działkowy?

Ogród,

Jak urządzić ogródek działkowy, aby wyglądał efektownie, a jednocześnie pełnił funkcję użytkową i rekreacyjną? To zadanie nie należy do łatwych. Projektując przestrzeń, należy uwzględnić cykle uprawowe. Warto zadbać również o szatę roślinną oraz estetyczne i praktyczne wyposażenie.

Urządzanie działki ogrodowej zacznij od oceny gleby i klimatu siedliska

Dobry pomysł na ogródek działkowy to pierwszy krok do uzyskania wymarzonej przestrzeni. Na tym etapie należy zastanowić się nad doborem roślinności oraz wyznaczeniem poszczególnych stref, np. przeznaczonych do wypoczynku, zabawy, grillowania, hodowli ziół czy warzyw. Jak urządzić działkę ogrodową? Przed przystąpieniem do sadzenia wybranych kwiatów, krzewów lub drzew, trzeba poznać rodzaj podłoża, a także właściwości wodno-powietrzne gleby – m.in. zasobność w składniki pokarmowe, ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, kierunek i prędkość wiatrów (występujących na danym obszarze), a także zacienienie. Niezmiernie ważnymi aspektami, które trzeba rozpatrzyć, są istniejące budynki oraz zadrzewienie – elementy te można wykorzystać w przyszłej kompozycji.

Jak zagospodarować ogródek działkowy?

Nawet jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, warto poznać aktualne trendy dotyczące tego, jak zaprojektować ogródek działkowy. Należy wziąć pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale przede wszystkim czas potrzebny do utrzymania terenu w dobrym stanie – lepiej już na wstępie przeanalizować swoje możliwości niż później „męczyć się” z terenem, nad którym nie potrafimy zapanować. Dobrze skorzystać z porad specjalistów. Podpowiedzą oni, jak tanio urządzić ogródek działkowy, aby wyróżniał się estetyką, a do tego był funkcjonalny.

Ogródek działkowy – jak go urządzić?

Zanim zaczniemy inwestować w ogródek działkowy, należy zastanowić się, jak często zamierzamy z niego korzystać. Poniżej prezentujemy praktyczne wskazania (z zaznaczeniem, że pomysł na działkę ogrodową musi być dopasowany do stylu życia oraz indywidualnych preferencji).

Dla pasjonatów

Jeśli uwielbiamy kontakt z naturą i często spędzamy czas na świeżym powietrzu, urządzenie ogródka działkowego nie powinno sprawiać nam problemów. Teren można obsadzić rozmaitymi roślinami, nawet tymi wymagającymi częstego pielenia, koszenia, przycinania. Jak zaaranżować taki ogródek działkowy? W części rekreacyjnej można zasadzić piękny trawnik, a w warzywniaku hodować ekologiczne produkty. Zaleca się także wyodrębnić teren, gdzie będą rosły drzewa i krzewy owocowe.

Na weekendowe wypady

Pomysły na działkę rekreacyjną zależą m.in. od jej wielkości oraz rodzaju gleby. Najlepiej sprawdzają się rozwiązania, które nie są angażujące. Do ciekawych propozycji zaliczają się np. begonie lub pelargonie – kwiaty te obywają się bez regularnego podlewania. Warto rozważyć też wprowadzenie niedużego warzywniaka, gdzie będą rosły m.in. szczaw, rabarbar, chrzan. Aranżacja małej działki rekreacyjnej stanowi ogromne wyzwanie. Niektórzy ograniczają się jedynie do pielęgnacji trawy, tworząc tym samym dodatkową przestrzeń na wypoczynek.

Na wakacje

Jak zagospodarować działkę rekreacyjną, którą odwiedzamy tylko kilka razy w ciągu roku? Na pewno nie sprawdzą się tu wymagający trawnik czy kwiaty. Można jednak zainwestować w iglaki, których nie trzeba przycinać. Dobrze, by działka rekreacyjna była odpowiednio zacieniona. Jak ją urządzić, by stworzyć przyjemne warunki? Polecamy postawić na drzewa zapewniające ochronę przed deszczem lub promieniami słonecznymi (np. brzozy i buki).

Jak urządzić mały ogródek działkowy? Pomyśl o altanie i schowku na narzędzia

Nawet jeśli sporadycznie odwiedzamy ogródki działkowe, warto zdecydować się na altanę ogrodową lub domek ogrodowy. To niewielkie i jednocześnie niezwykle praktyczne budynki, w których można zabezpieczyć narzędzia i maszyny rolnicze. Obiekty służą dodatkowo do przechowywania stołów, krzeseł i innych przydatnych akcesoriów. Decydując się na wznoszenie jakichkolwiek budowli, koniecznie trzeba zapoznać się z obowiązującymi regulaminami i ustawami.

Nie zapomnij o meblach ogrodowych, czyli jak urządzić funkcjonalny ogród działkowy?

Dobrze wyodrębnić przestrzeń, w której znajdzie się zestaw mebli ogrodowych pozwalający na odpoczynek oraz spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Ogródki działkowe stwarzają wiele możliwości. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jak je zagospodarować, aby były efektowne i odznaczały się funkcjonalnością. Na rynku dostępne są różne propozycje artykułów przeznaczonych do wypoczynku na powietrzu. Wykonuje się je z plastiku, metalu, rattanu, technorattanu. Do ciekawych opcji na ogródki działkowe zaliczają się też meble drewniane (najczęściej z sosny, świerku, dębu lub akacji). To doskonały wariant dla osób zastanawiających się, jak urządzić przestrzeń wokół altany. Wśród zalet produktów z drewna warto wymienić wytrzymałość, stabilność. Dodatkowo modele świetnie komponują się niemal z każdym miejscem.

Jak urządzić działkę rekreacyjną, w której będą przebywać dzieci?

Warto pomyśleć o stworzeniu dodatkowej strefy dla pociech. Aranżując taki kącik, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i dopasowanie akcesoriów odpowiednich do wieku maluchów. Jak urządzić małą działkę rekreacyjną z myślą o najmłodszych? Do podstawowych elementów zalicza się plac zabaw. Żeby powiesić huśtawki, hamak czy zbudować namiot, dobrze wykorzystać wolno rosnące drzewa. Można zainwestować również w piaskownicę lub przenośny basen.

Aranżacja działki to poważne przedsięwzięcie!

Jak urządzić działkę letniskową? Warto skoncentrować się na dobrym projekcie. Trzeba pamiętać, że choć prace związane z zagospodarowaniem przestrzeni zajmują mnóstwo czasu, ich zakończenie przynosi ogromną satysfakcję.

Czytaj również