alt text here 0
Twój koszyk jest pusty
alt text here alt text here

Jak odnowić meble rattanowe?

Ogród,

Przechowujesz na strychu stare krzesła rattanowe z uszkodzonym siedziskiem lub oparciem? A może masz dawno zakupiony komplet mebli, na którym upływający czas zaczął już odciskać swoje piętno? Nie musisz ich wyrzucać – wystarczy odrobina cierpliwości i kilka naszych wskazówek, a Twoje krzesła, stoły czy stoliki znów będą zachwycać dawną świetnością. Dowiedz się zatem, jak odnowić meble rattanowe.

Meble ogrodowe z rattanu są bardzo stylowe. Pięknie prezentują się zarówno na tarasie i balkonie, jak i również w ogrodzie czy pod altaną. Każdemu z tych miejsc dodają elegancji oraz przytulności. Wzbogacone o wygodne poduchy sprawiają, że wakacyjny relaks na łonie natury staje się jeszcze bardziej przyjemny i komfortowy. Nic dziwnego, że komplety rattanowe od wielu sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością wśród wielbicieli letniego wypoczynku. Gdy czas zaczyna pozostawiać na naszym ulubionym krześle czy sofie swój ślad, nie musimy go wyrzucać i inwestować w nowy. Możemy go szybko i sprawnie odnowić. Jak?

Co zrobić, gdy rattanowa siatka ulegnie zniszczeniu?

W wyniku upadku, wielu lat użytkowania lub przechowywania mebli w nieodpowiednich warunkach, siatka rattanowa może ulec uszkodzeniu. Mimo zniszczenia siedziska czy oparcia, nasz mebel wciąż jednak może być jak nowy – w wielu sklepach budowlanych lub meblowych znajdziemy gotową rattanową siatkę. Jest ona dostępna w różnych wariantach kolorystycznych, kształtach oraz wielkościach oczek. W komplecie z siatką powinien znajdować się również kołek trapezowy, dzięki któremu umieścimy siatkę we właściwym miejscu.

Procedura wymiany starej siatki na nową wygląda następująco:

1. Demontujemy stary kołek klinujący siatkę w siedzisku.

2. Po usunięciu kołka oraz starej siatki oczyszczamy rowek z resztek kleju oraz brudu.

3. Mierzymy potrzebną ilość siatki. Najlepiej przyłożyć ją do otworu siedziska i, po naciągnięciu, wyciąć pożądaną wielkość (z niewielką nadwyżką).

4. Delikatnie namaczamy siatkę w ciepłej wodzie – dzięki temu stanie się bardziej elastyczna, a następnie przystępujemy do jej montażu.

5. Nakładamy siatkę na siedzisko, a następnie, przy pomocy klinujących kołków, wbijamy ją w otwory klinujące przy użyciu młotka. Pamiętajmy, by cały czas była naciągnięta.

6. Odcinamy nadmiar siatki i nanosimy klej.

7. Po usunięciu kołków klinujących zakładamy kołek trapezowy; wbijmy go delikatnie przy pomocy młotka.

Meble rattanowe wyplatane ręcznie – jak naprawić?

Nie wszystkie krzesła rattanowe można odnowić za pomocą wyżej opisanej metody. Dlatego przed zakupem siatki należy upewnić się, czy jej wymiana w siedzisku krzesła będzie w ogóle możliwa. W przypadku mebli wyplatanych ręcznie, zamiast otworu klinującego przebiegającego po obwodzie siedziska, znajdziemy specjalne dziury, przez które przechodzą pojedyncze rattanowe włókna. To właśnie przez te włókna musimy poprowadzić nową plecionkę – zajmuje to znacznie więcej czasu niż wymiana siatki, jednak efekt, zwłaszcza jeśli zastosujemy odpowiedni splot, będzie spektakularny. Pojedynczych włókien rattanu możemy szukać w sklepach budowlanych lub zajmujących się renowacją mebli plecionych.

Dobrym pomysłem na nadanie unikalnego charakteru odnawianego przez nas krzesła, może się okazać zastąpienie rattanu innym tworzywem, np. trawą morską czy sitowiem. Jeżeli jednak czujemy, że plecionki nie są dla nas, warto rozważyć wymianę rattanowego siedziska na tapicerowane; dzięki niemu nasz fotel stanie się nie tylko wyjątkowy, ale i elegancki.

Czytaj również